Kategorie
Kulinaria

Sweet Chilli Sauce (Sos)

Sos Sweet Chilli można już kupić w praktycznie każdym supermarkecie, jednakże najlepszy, pod względem smaku i pikantności jest ten, który zrobimy sami. Oto mój przepis na ten wyśmienity dodatek do wszystkiego.

Kategorie
Kulinaria

Sycące naleśniki

Bardzo lubię naleśniki — szczególnie te, które są grube i sycące.

Oto mój prosty przepis na naleśniki — idealne do smażenia na zwykłej patelni lub tej, specjalnej do naleśników.

Składniki:
– mąka – 2 szklanki*
– mleko – 1 szklanka*
– woda – 1 szklanka*
– jajka – 1 szklanka*
– olej (dowolny) – 1/3 szklanki*
– cukier – 20g
– sól – szczypta
– aromat orzechowy** – 1 łyżeczka

Kategorie
Kulinaria

Płynny Karmel

Zwykły karmel, który twardnieje po ostygnięciu jest bardzo prosto zrobić (cukier, woda i temperatura). Schody (co dla niektórych) zaczynają się, gdy do naszego ulubionego deseru chcemy użyć go w płynnej formie (np. do lodów).

Oto mój, bardzo prosty przepis na otrzymanie płynnego, przeźroczystego karmelu o odcieniu złocistym.

Płynny Karmel
Caramel coated bowls Fot. Flickr lic. CC by Lady Disdain

Zwykły karmel, który twardnieje po ostygnięciu jest bardzo prosto zrobić (cukier, woda i temperatura). Schody (co dla niektórych) zaczynają się, gdy do naszego ulubionego deseru chcemy użyć go w płynnej formie (np. do lodów).

Typ: sos

Słowa kluczowe: karmel, płynny karmel

Wydajność przepisu: 750ml

Kalorie: 382

Czas przygotowania: 0H05M

Czas gotowania: 0H20M

Czas całkowity: 0H25M

Składniki przepisu: biały cukier, woda

Instrukcja przepisu: W rondlu wymieszać do rozpuszczenia cukier (1kg) z wodą (500ml). Doprowadzić do wrzenia.Włożyć termometr do rondla i na małym ogniu doprowadzić miksturę do temperatury min. 160 C a max. 182 C. Temperatura 160-182 C jest temperaturą tworzenia się karmelu. Im wyższa, tym ciemniejszy kolor karmelu można uzyskać. Natomiast nie powinno się przekraczać 182 C, gdyż mikstura będzie przepalona, a całość przejdzie niekorzystnym smakiem goryczki.Po osiągnięciu pożądanej temperatury przelewamy ostrożnie karmel do innego metalowego naczynia.W międzyczasie zagotowujemy pozostałą wodę (150ml). W momencie osiągnięcia wrzenia wlewamy wodę do karmelu i całość mieszamy do uzyskania jednolitej mikstury.Po wymieszaniu przelewamy karmel do osobnego naczynia i pozostawiamy do wystygnięcia.

Kategorie
Kulinaria

Ciasto z Kaszą Manną

Mimo że w internecie jest sporo przepisów na ten typ deseru, chciałbym jednak opublikować mój — dostosowany, sprawdzony i wykonany poza granica kraju, czyli w Wielkiej Brytanii.

Z tego też powodu, składniki użyte do jego przyrządzenia będą „stricte” te, które są dostępne w brytyjskich sklepach, co nie przeszkadza w niczym, gdyż wszystkie te dostaniemy również w polskich sklepach.

A więc zaczynajmy…

Kategorie
Kulinaria

Sernik Nowojorski (New York Cheesecake)

Wspaniały sernik, to dobry sernik.

Prawdziwi kucharze, powiedzą ci, że Sernik Nowojorski (New York Cheesecake) jest najlepszy na świecie.

Przepisów na sernik nowojorski jest kilka, ale wszystkie opierają się na tych samych składnikach z lekkimi wariacjami w wykonaniu, wykończeniu i podaniu.

Poniżej zamieszczam mój przykład, z moją inwencją twórczą :)

Smacznego, już na wstępie…