O mnie

Dariusz Więckiewicz

Zawodowo Menadżer Jakości w firmie konstrukcyjnej, magister inżynier (mgr inż). Prywatnie ojciec dwójki, mąż oraz karate-ka 🥋 (ダリユシュ) w AKASHI (2 dan), samouk w tworzeniu stron internetowych, pomocy w zakresie informatyki (IT) oraz bloger. Obywatel brytyjski oraz polski mieszkający na stałe w Leeds, hrabstwie West Yorkshire, Wielka Brytania. Zobacz więcej na LinkedIn.

Prywatnie

Urodzony w Polsce, naturalizowany obywatel Wielkiej Brytanii, która stała się moim domem.

Ojciec dwójki dzieci, córki Anny oraz syna Edmunda (obdarzonego specjalnymi umiejętnościami).

Gdy nie pracuję, spędzam czas z rodziną oraz trenuje Shotokan karate w Akashi Shotokan Karate Association (w skrócie, Akashi lub ASKA). Obecnie na poziomie drugiego czarnego pasa (2 dan).

W wolnym czasie pomagam przeróżnym osobą w zakresie informatyki oraz buduję strony internetowe. Jestem entuzjastą statycznych generatorów stron internetowych takich jak Hugo, gdzie posiadam pełną kontrolę na rzeczami, które tworzę przy użyciu markdown.

Blog

Mój język ojczysty to język polski, dlatego moja strona główna (bez /en) pisana jest po polsku, jednakże zdecydowałem się również na uruchomienie części mojej strony pisanej w języku angielskim.

Jak zauważysz, piszę w bardzo specyficzny sposób. Nie jestem stronniczy, a nim cokolwiek komuś polecę, muszę sam to sprawdzić i zatwierdzić.

W życiu wszystko się zmienia. To, co polecam dzisiaj, nie znaczy że się nie zmieni za kilka lat. Pozostając przy jednym rozwiązaniu, bez spróbowania czegoś nowego się nie rozwijamy.

Pomoc w zakresie informatyki (IT)

Po mimo że nie posiadam 1 udokumentowanej wiedzy w zakresie informatyki, duża grupa ludzi, w tym mój pracodawca może sporo powiedzieć na temat moich umiejętności. Pomogłem dużej liczbie osób na przełomie ostatnich dwóch dekad i staram się cały czas rozwijać w zakresie obecnej technologii.

Wiem, że ludzie cenią sobie udokumentowaną wiedzę, dlatego posiadam:

 • Certyfikat ECDL [Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych] Core (08/2010) obejmujący:
  • Podstawy technik informatycznych i komunikacyjnych
  • Użytkowanie komputerów
  • Przetwarzanie tekstów
  • Arkusze kalkulacyjne
  • Bazy danych
  • Grafika menadżerska i prezentacyjna
  • Przeglądanie stron internetowych i komunikacja

Jestem dobry z systemem Windows, macOS oraz Linux. Z moich przeróżnych wpisów możesz zobaczyć, jak wykorzystuję środowisko linuksa na przeróżnych urządzeniach takich jak routery czy Raspberry Pi. W zależności od tego, co potrzebuję, zawsze jest sposób, aby to osiągnąć. Po prostu musisz lubić co nieco majsterkować, aby stworzyć wspaniałe rzeczy.

Masz problem z komputerem, sprzętem lub oprogramowaniem? Jestem osobą, która może podzielić się sporą częścią wiedzy w tym zakresie zarówno osobiście, jak i zdalnie.

Jako że pochodzę z polskiego środowiska, gdzie pieniądze były (nadal są) nie tak łatwe do zarobienia, lubię wykorzystywać darmowe usługi tak bardzo, jak to możliwe, oraz tak długo, jak się da. To podejście dotyczy również przeróżnego sprzętu. Jeżeli na przykład coś (weźmy dla przykładu laptop) ma już kilka lat i przy lekkim podrasowaniu może służyć kilka kolejnych, więc dlaczego by nie spróbować?

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować i podyskutować, co mogę ci zaoferować, pisz śmiało.

Pamiętaj jednak, że jestem bardzo zajętą osobą. Moja rodzina jest zawsze na pierwszym planie, następnie karate. Po tym wszystkim (oraz zobowiązaniach związanych z pracą zawodową), mogę znaleźć co nieco czasu dla ciebie, więc bądź cierpliwy.

Tworzenie stron internetowych

Jestem samoukiem w zakresie tworzenia stron internetowych. Rozpocząłem moje doświadczenie pod koniec lat 90. Wówczas tworzyłem strony z wykorzystaniem tak prostych narzędzi, jak notatnik. Używałem również Microsoft FrontPage, co było dużym błędem. Po powrocie do podstaw używałem również rozwiązań do zarządzania treści takich jak WordPress. Strony stworzone po 2006 roku używał tego typu rozwiązanie. W 2021 roku przeniosłem wszystkie (pozostałe pod moim zarządzaniem) strony z WordPress do Hugo, porzucając go raz i na zawsze (i nie żałuję!).

Strony, które aktualnie tworzę lub współpracuję to:

Po mimo że nie posiadam oficjalne rozpoznanych umiejętności w zakresie tworzenia stron internetowych, oprócz stron, które stworzyłem, ciągle doskonale moje umiejętności na przeróżny sposób.

Obecnie uczestniczę w różnych kursach, aby zdobyć dokument potwierdzających, jako że wiem, że jest spora część ludzie, którzy cenią sobie to, gdyż daje im to pewność, nim przekażą swój biznes w cudze ręce.

Moje umiejętności obejmują HTML, CSS, Podstawy JavaScript (potrafię przy pomocy JavaScript zbudować kalkulator oparty o HTML tak jak na przykład tutaj lub też zmodyfikować te obecnie dostępne w sieci). Potrafię wykorzystać również PHP oraz SQL połączając wszystko razem, tworząc coś użytecznego.

Na przykład:

Wykorzystując moje umiejętności komputerowe, zbudowałem dla mojego pracodawcy cyfrowe tablice pobierające informacje z bazy danych PostgreSQL, przetwarzając je z wykorzystaniem różnych formuł oraz z użyciem mojej wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych wyświetliłem je, w przejrzysty i czytelny sposób, dla naszych pracowników w magazynie, jak i w biurze sprzedaży. Całość działa na żywo razem z oprogramowaniem firmowym służącym do zarządzania zasobami magazynu oraz sprzedażą.

Mogę nie wiedzieć jak coś zrobić dzisiaj, ale to nie zmienia faktu, że będę chciał się nauczyć jak to zrobić jutro.

Zawsze próbuję stworzyć coś nowego, aby zapewnić ciągły rozwój moich umiejętności w zakresie stron internetowych. Stale pracuję nad polepszeniem mojej, jak i innych, strony internetowej wprowadzając najnowsze dostępne rozwiązania.

Jesteś zainteresowany stworzeniem strony internetowej? Skontaktuj się ze mną, aby podyskutować co mogę ci zaoferować.

Zastrzeżenie

Zawodowe

Co najmniej raz w tygodniu dostaję e-mail z LinkedIn (lub innej sieci społecznościowej), informujący mnie, że ktoś chce dodać mnie do swoich kontaktów, listy znajomych lub sieci społecznościowej.

Jestem otwarty na współpracę w zakresie informatyki oraz tworzenia stron internetowych. Jeżeli masz problem z komputerem, oprogramowaniem lub sprzętem, mogę zaoferować ci pomocną dłoń, jednakże odpowiedź na powyższy paragraf jest nie, oto dlaczego.

Jeżeli ciebie nie znam, nie wymieniłem z tobą, chociażby jednego słowa, nie wysyłaj mi zaproszenia do listy znajomych. Najpierw spróbuj skontaktować się ze mną w inny sposób, a dopiero wtedy zobaczymy, jak to wszystko się potoczy.

Większość powyższych prób otrzymuję z firm tworzących śruby lub też tych, którzy chcą je sprzedać. Do tej grupy mogę dodać również wszelkiego rodzaju firmy reklamowe oraz rekrutacyjne, które chcą zaoferować usługi dla mojego pracodawcy, co nie ma nic związanego ze mną osobiście.

Ponieważ jestem menadżerem jakości w firmie konstrukcyjnej, to nie znaczy, że chcę mieć w znajomych “wszystkich” z branży. W mojej firmie są osoby, które zajmują się różnymi aspektami, więc lepiej skontaktować się z nimi.

Jeżeli nadal czytasz tą stronę, nie próbuj skontaktować się ze mną, tylko po to aby sprzedać coś mojemu pracodawcy.

W odniesieniu do mojego bloga

Jeżeli zdecydujesz się skrytykować moje pisanie lub mnie osobiście, daruj sobie, chyba że twoja krytyka jest konstruktywna i oparta o tekst, który napisałem. Jestem otwarty na dyskusję oraz współpracę. Użyj sekcję komentarzy zlokalizowaną pod każdym wpisem, jeśli chcesz dodać twoje 3 grosze do dyskusji.


Czytasz po angielsku? Odwiedź moją anglojęzyczną stronę.


 1. Certyfikat ECDL [Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych] ↩︎

Kategorie