Płynny Karmel

Zawartość

Zwykły karmel, który twardnieje po ostygnięciu jest bardzo prosto zrobić (cukier, woda i temperatura). Schody (co dla niektórych) zaczynają się, gdy do naszego ulubionego deseru chcemy użyć go w płynnej formie (np. do lodów).

Oto mój, bardzo prosty przepis na otrzymanie płynnego, przeźroczystego karmelu o odcieniu złocistym.

Uwaga. Ze względu na wysoką temperaturę mikstury, nie wolno w żadnym wypadku próbować jej palcem do czasu ostygnięcia. A w przypadku przelewania z gorącego garnka do zimnego naczynia, najlepiej robić to w zlewie, gdyż przy szoku temperaturowym, karmel może zachować się jak mleko i wykipieć.

Składniki

  • cukier biały - 1kg (1000g)
  • woda (1) - 500ml
  • woda (2) - 150ml

Narzędzia

Wykonanie

W rondlu wymieszać do rozpuszczenia cukier z wodą (1).
Doprowadzić do wrzenia.

Włożyć termometr do rondla i na małym ogniu doprowadzić miksturę do temperatury min. 160 C a max. 182 C.
Temperatura 160-182 C jest temperaturą tworzenia się karmelu. Im wyższa, tym ciemniejszy kolor karmelu można uzyskać. Natomiast nie powinno się przekraczać 182 C, gdyż mikstura będzie przepalona, a całość przejdzie niekorzystnym smakiem goryczki.

Po osiągnięciu pożądanej temperatury przelewamy ostrożnie karmel do innego metalowego naczynia.

W międzyczasie zagotowujemy pozostałą wodę (2).
W momencie osiągnięcia wrzenia wlewamy wodę do karmelu i całość mieszamy do uzyskania jednolitej mikstury.

Po wymieszaniu przelewamy karmel do osobnego naczynia i pozostawiamy do wystygnięcia.

Wuala! :)

Jeżeli nasz karmel okaże się za płynny (po ostudzeniu!), możemy podgrzać i doprowadzić do temperatury 170 C połowę naszej mikstury (odparowujemy tym sposobem dodatkową ilość wody), a następnie wlać i wymieszać do podgrzanej nieco drugiej połowy.

Jeżeli nasz przepis robimy kolejny raz, możemy poeksperymentować z mniejszą ilością wody (2) w celu osiągnięcia pożądanej konsystencji.

Jeżeli zamiast przeźroczystego karmelu chcemy osiągnąć kolor bardziej śmietankowy (krówkowy), zamiast wody warto użyć pełnotłustego mleka.

Smacznego.