Płynny Karmel

Zawartość

Zwykły karmel, który twardnieje po ostygnięciu, jest bardzo prosto zrobić. Wystarczy cukier, woda oraz odpowiednia, wysoka temperatura. Wszystko zagotowujemy w garnku i obserwujemy, gdy kolor naszej mikstury zacznie się zmieniać a całość zagęszczać.

Schody zaczynają się, gdy do naszego ulubionego deseru (np. lodów) chcemy użyć go w płynnej formie, o odpowiedniej konsystencji przypominającej miód.

Oto mój, bardzo prosty przepis na otrzymanie płynnego, przeźroczystego karmelu o odcieniu złocistym.

Trudność: Średnia Czas przygotowania: 3 minuty Czas pieczenia/schładzania: 27 minut

Uwaga. Ze względu na wysoką temperaturę mikstury, nie wolno w żadnym wypadku próbować jej palcem do czasu ostygnięcia. A w przypadku przelewania z gorącego garnka do zimnego naczynia, najlepiej robić to w zlewie, gdyż przy szoku temperaturowym, karmel może zachować się jak mleko i wykipieć.

Składniki

  • 1kg, cukier biały
  • 500ml, woda, pierwsza porcja
  • 150ml, woda, druga porcja

Narzędzia

Wykonanie

W rondlu wymieszać do rozpuszczenia cukier z pierwszą porcją wody.
Doprowadzić do wrzenia.

Włożyć termometr do rondla i na małym ogniu doprowadzić miksturę do temperatury minimum 160 C nie przekraczając 182 C.

Temperatura 160-182 C jest temperaturą tworzenia się karmelu. Im wyższa, tym ciemniejszy kolor karmelu można uzyskać. Natomiast nie powinno się przekraczać 182 C, gdyż mikstura będzie przepalona, a całość przejdzie niekorzystnym smakiem goryczki.

Po osiągnięciu pożądanej temperatury przelewamy ostrożnie karmel do innego metalowego naczynia.

W międzyczasie zagotowujemy drugą porcję wody.

W momencie osiągnięcia wrzenia wlewamy wodę do karmelu i całość mieszamy do uzyskania jednolitej mikstury.

Po wymieszaniu przelewamy karmel do osobnego naczynia i pozostawiamy do wystygnięcia.

Wuala! :)

Jeżeli nasz karmel okaże się za płynny (po ostudzeniu!), możemy podgrzać i doprowadzić do temperatury 170 C połowę naszej mikstury (odparowujemy tym sposobem dodatkową ilość wody), a następnie wlać i wymieszać, do nieco podgrzanej, drugiej połowy.

Jeżeli nasz przepis robimy kolejny raz, możemy poeksperymentować z mniejszą ilością drugiej porcji wody w celu osiągnięcia pożądanej konsystencji.

Jeżeli zamiast przeźroczystego karmelu chcemy osiągnąć kolor bardziej śmietankowy (krówkowy), zamiast drugiej porcji wody warto użyć pełnotłustego mleka.

Smacznego.

Kategorie