Windows 10 – przyśpieszenie i dostosowanie

Słowem wstępu

Mimo ze na codzień używam Mac’a na komputerze prywatnym, to w celach firmowych nadal króluje Windows – na moim aktualnie Windows 10.

O tyle co ja jestem w tej dobrej sytuacji ze mój systemowy dysk to SSD to nie wszyscy maja tyle szczęścia i skazani są na HDD SATAII, rzadko SATAIII oraz tylko 5400rpm.

Jak każdy Windows, w tym nowy Windows 10 wymaga nieco innego podejścia i dostosowania.

Mylne komentarze krążą wsród osób które jeszcze nie zaktualizowali do Windows 10, jakoby to on spowalniał starsze komputery.

Nie do końca jest to prawda i wina nowego systemu.

Nie mówiąc już o idiotycznych komentarzach na polskich wszelakich stronach, jakoby Windows 10 był „najgorszym złem” – tylko po to, w momencie gdy minie możliwość bezpłatnej aktualizacji – zacząć „doić krowy aż będą muczały”.

Każdy system, nawet jak Windows 7 wyszedł, wymaga dostosowania.

Jeżeli twój komputer nie jest wyposażony w dysk SSD, poniższe rady mogą pomóc ci w przypadku gdy twój komputer nie zachowuje się tak jak dawniej ze starsza wersja systemu.

Po pierwsze – indeksowanie

Indeksowanie plików powoduje duży wpływ na wydajność komputera, szczególnie w początkowym stadium gdy indeks nie jest zbudowany.

Tak naprawdę, indeksowanie nie jest bardzo potrzebne wsród początkujących użytkowników jak rownież nieco zaawansowani znajda lepszy sposób na wyszukiwanie plików na dysku komputera.

Aby wyłączyć indeksowanie, można to zrobić w dwojaki sposób.

  1. Z panelu sterowania (prawy przycisk myszy na logo menu Start > Panel Sterowania) – Opcje Indeksowania plików
  2. …lub z poziomu Usług systemowych (Services.msc) (Panel Sterowania > Narzędzia administracyjne > Usługi

Zawszę używałem tej drugiej opcji, gdyż jest to o wiele wygodniejsze, a jak będziemy chcieli wrócić do stanu poprzedniego, to wystarczy włączyć usługę ponownie i tyle – bez zbędnego mieszania w ustawieniach systemu.