Kategorie
Oprogramowanie

CCleaner do odstawki

Tak to bywa na rynku oprogramowania, gdy kto wypuści coś dobrego służące wszystkim, a następnie zostanie ono przejęte przez większy konglomerat, dalszy jego rozwój nie zmierza w dobrym kierunku. Tak jak było w przypadku Skype po przejęciu przez Microsoft, tak jest w przypadku CCleaner, który już jakiś czas temu został przejęty przez firmę odpowiedzialną za oprogramowanie antywirusowe Avast.

Nie pamiętam już jak długo polecałem używanie CCleaner’a. Jeżeli ktoś miał problem z komputerem, zaczynałem pomoc od czyszczenia śmieci przy pomocy tego właśnie narzędzia.

Coraz to nowsze wersje wprowadzały mniej innowacyjności a więcej śmieci namawiających do zakupu pakietu premium lub straszących ile to program znalazł problemów na naszym komputerze. CCleaner w obecnej formie, nawet gdy wszystko działa dobrze, zawsze znajdzie powód, aby wcisnąć ciemnotę klientowi. 

Podobnie jak z Avast’em w przeszłości, który polecałem i instalowałem, do czasu aż Windows Defender w Windows 10 wrócił do łaski, tak samo stało się z CCleaner’em.

Jeżeli masz go zainstalowanego, przedstawię ci kilka powodów, dla których powinieneś natychmiast przestać go używać a w zamian użyć innych dostępnych narzędzi (w tym wbudowanych w system Windows 10).

Wszystko zaczęło się od faktu, gdy instalator CCleaner’a został skompromitowany i instalował na komputerach nieświadomych użytkowników złośliwe oprogramowanie, a skończyło na tym, gdy użytkownik stracił kontrolę nad samą aplikacją. W momencie, gdy użytkownik ma zaznaczone, że nie chce automatycznej aktualizacji aplikacji, twórcy nadal mają pełny dostęp do programu. Pozwalają oni zmusić aplikację do aktualizacji bez twojej zgody. Otwiera to kolejną furtkę na rozprzestrzenienie złośliwego oprogramowania bez wiedzy użytkownika, nie mówiąc już o niedbaniu o prywatność.

CCleaner od wersji 5.45 wprowadził tzw. monitoring, który w tle monitoruje twój komputer i “straszy” cię ile on to znalazł błędów lub śmieci, co nie zawsze jest prawdą. Nie mówiąc o tym, jakie informacje tego typu monitoring zbiera o użytkowniku i wysyła je bez twojej wiedzy i zgody na serwery Avast.

Czym zastąpić CCleaner’a?

  • Oczyszczanie dysku (wbudowane w Windows 10)
  • BleachBit