Kategorie
Windows

Jak pobrać obraz Windows 10 (ISO)

Ostatnio zaktualizowany

W momencie, jak Microsoft wypuścił aktualizację do Windows 10, zaczynając od mniej spektakularnych po te, które wnosiły nowości i kształtowały Windows 10 tj. Anniversary (07-2016), Creators (03-2017), Fall Creators (09-2017) po dwie w 2018 roku (April i October), rzesza ludzi przystąpiła do aktualizacji.

O ile October 2018 Update odbiła się czkawką, która trwała przeszło dwa tygodnie, w trakcie których Microsoft naprawił to co zepsuł, o tyle następca jest ochoczo wyczekiwany.

W maju 2019 Microsoft wypuścił aktualizację w postaci Windows 10 May 2019 Update natomiast na przełomie listopada 2019 wersję Windows 10 November 2019 i zaktualizował obrazy ISO do najnowszej wersji.

Jedną z metod aktualizacji jest udanie się na stronę Microsoftu w celu pobrania oprogramowania, które ułatwi nam ten proces.

Co jednak, jeżeli chcemy zainstalować Windows 10 w najnowszej wersji od zera, lub chcemy pobrać obraz ISO do wypalenia na płycie DVD?

Jeżeli dysponujemy komputerem z systemem Windows, proces ten jest nieco utrudniony (sic!).

O ile, na Mac, Linuxie lub Chromebook’u, po przejściu na poniższą stronę nie ma problemu, w przypadku Windows nie ujrzymy opcji pobrania obrazu ISO, a jedynie narzędzia, które pozwoli nam zaktualizować system do najnowszej wersji.

https://www.microsoft.com/software-download/windows10ISO

Sytuacja jest nieco łatwiejsza, jeżeli posiadamy komputer z systemem operacyjnym innym niż Windows, gdyż wówczas strona wygląda tak jak poniżej:

A co w przypadku, gdy nie posiadamy komputera z innym systemem operacyjnym a nadal chcemy pobrać obraz ISO?

Nic prostrzego, wystarczy zastosować poniższy trick i rozpocząć pobieranie.

Strona Microsoftu domyślnie rozpoznaje z jakiego systemu operacyjnego odwiedzamy ich stronę (w tym języka). W tym przypadku należy poinformować, że nasz system operacyjny nie jest systemem Windows, który można zaktualizować (Windows 7 lub nowszy). Jeszcze prościej jest poinformować, że nasz system operacyjny to macOS lub Linux i sprawa rozwiązana.

Jak to zrobić?


Google Chrome
Microsoft Edge (Chromium)

Do tej porty wystarczyło zainstalować rozszerzenie w przeglądarce, umożliwiające wirtualną zmianę Systemu Operacyjnego, którego informacja jest wysyłana, w momencie odwiedzenia strony Microsoftu.

Najlepszym narzędziem było to prosto od Google (User-Agent Switcher for Chrome) zmieniając identyfikację naszej przeglądarki na Safari > Mac Safari 7.

Niestety, Microsoft ostatnio zmienił nieco swoją stronę i w związku z tym rozszerzenia do przeglądarek przestały spełniać swoje zadanie. Ale nic straconego, gdyż metoda zmiay “User-Agent” nadal działa i można ją wykorzystać bezpośrednio z przeglądarki z wykorzystaniem wbudowanych opcji deweloperskich. Już opisuję jak to zrobić.

Będąc na stronie Microsoftu uruchamiamy opcje deweloperskie:

  • Za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+F12 (lub Ctrl+Fn+F12).
  • Za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+I
  • Z menu przeglądarki (trzy poziome kropki) > Więcej narzędzi (More tools) > Narzędzia dla deweloperów (Developer tools)

Po prawej stronie przeglądarki otworzy się okno, zawierające różne elementy, które dla laika będą czarną magią. Ale bez obaw, to nic trudnego!

W oknie opcji deweloperskich:

  • klikamy na ikonę trzech pionowych kropek
  • wybieramy More tools > Network conditions

Na samym dole okna deweloperskiego otworzy nam się zakładka z Network conditions gdzie:

  • odznaczmy ptaszka przy User agent > Select automatically
  • Wybieramy z listy Firefox – Mac

Nie zamykając jeszcze opcji deweloperskich odświeżamy naszą stronę Microsoftu. Dzięki temu powinna pokazać się nam strona z możliwością pobrania obrazu ISO systemu Windows 10. W tym momencie możemy zamknąć opcje dewelowerskie i postępować stronie z instrukcjami na ekranie.

Nie musisz przejmować się przywracaniem opcji deweloperskich do stanu z przed zmiany. Po ich zamknięciu i odświeżeniu strony, wszystko wraca do ustawień domyślnych.

A teraz nieco pisma obrazkowego – czyli zrzuty ekranu, jak wykonać powyższe czynności.


Mozilla Firefox

Na szczęście, w przypadku przeglądarki Firefox, rozszerzenia nadal spełniają swoje zadania. Wystarczy pobrać poniższe rozszerzenie.

User-Agent Switcher (revived)

Następnie, z prawego-górnego rogu wybieramy System Operacyjny inny niż Windows. Odświeżamy stronę Microsoftu i gotowe.


Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, ukaże nam się opcja do wyboru wersji systemu, języka, a na końcu uzyskamy odnośniki do pobrania tak jak poniżej (ważne przez 24 godziny).

Co najważniejsze, całość jest w pełni legalna, a pobrany obraz możemy nagrać na płycie DVD lub utworzyć instalator na USB przy pomocy programu balenaEtcher.

Od wersji 1803 (Windows 10 April 2018 Update), obraz ISO pobrany z powyższej strony może być stosowany również do kluczy edukacyjnych (Windows 10 dla klientów edukacyjnych). Nie ma potrzeby pobierania obrazu z instytucji edukacyjnej (uczelni) w celu instalacji.

Pozdrawiam.

7 odpowiedzi na “Jak pobrać obraz Windows 10 (ISO)”

Dzięki za zwrócenie uwagi. Otóż metoda ze zmianą “User Agent” nadal działa, to dodatki do przeglądarek przestały działać poprawnie. Gdy zmienisz User Agent z menu deweloperskiego Chrome (F12) na Firefox – Mac uzyskujesz, to czego oczekujesz. W związku z tym zaktualizowałem wpis o aktualne metody, które działają w przeglądarce Chrome lub Edge (Chromium). Metoda na Firefox nadal działa z rozszerzeniem tak jak było opisane. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *