Jak pobrać obraz Windows 10 (ISO)
Zawartość
W momencie, jak Microsoft wypuścił aktualizację do Windows 10, zaczynając od mniej spektakularnych po te, które wnosiły nowości i kształtowały Windows 10 tj. Anniversary (07-2016), Creators (03-2017), Fall Creators (09-2017) po dwie w 2018 roku (April i October), rzesza ludzi przystąpiła do aktualizacji.
O ile October 2018 Update odbiła się czkawką, która trwała przeszło dwa tygodnie, w trakcie których Microsoft naprawił to co zepsuł, o tyle następca jest ochoczo wyczekiwany.
W maju 2019 Microsoft wypuścił aktualizację w postaci Windows 10 May 2019 Update natomiast na przełomie listopada 2019 wersję Windows 10 November 2019 i zaktualizował obrazy ISO do najnowszej wersji.
W roku 2020 otrzymaliśmy aktualizację majową Windows 10 May 2020 Update a dzisiaj, 21 października 2020 Microsoft oficjalnie udostępnił Windows 10 October 2020.
Jedną z metod aktualizacji jest udanie się na stronę Microsoftu w celu pobrania oprogramowania, które ułatwi nam ten proces.
Co jednak, jeżeli chcemy zainstalować Windows 10 w najnowszej wersji od zera, lub chcemy pobrać obraz ISO do wypalenia na płycie DVD?
Jeżeli dysponujemy komputerem z systemem Windows, proces ten jest nieco utrudniony (sic!).
O ile, na Mac, Linuxie lub Chromebook’u, po przejściu na poniższą stronę nie ma problemu, w przypadku Windows nie ujrzymy opcji pobrania obrazu ISO, a jedynie narzędzia, które pozwoli nam zaktualizować system do najnowszej wersji.
https://www.microsoft.com/software-download/windows10ISO
Sytuacja jest nieco łatwiejsza, jeżeli posiadamy komputer z systemem operacyjnym innym niż Windows, gdyż wówczas strona wygląda tak jak poniżej:
A co w przypadku, gdy nie posiadamy komputera z innym systemem operacyjnym a nadal chcemy pobrać obraz ISO?
Nic prostrzego, wystarczy zastosować poniższy trick i rozpocząć pobieranie.
Strona Microsoftu domyślnie rozpoznaje z jakiego systemu operacyjnego odwiedzamy ich stronę (w tym języka). W tym przypadku należy poinformować, że nasz system operacyjny nie jest systemem Windows, który można zaktualizować (Windows 7 lub nowszy). Jeszcze prościej jest poinformować, że nasz system operacyjny to macOS lub Linux i sprawa rozwiązana.
Jak to zrobić?
Google Chrome / Microsoft Edge (Chromium)
Do tej porty wystarczyło zainstalować rozszerzenie w przeglądarce, umożliwiające wirtualną zmianę Systemu Operacyjnego, którego informacja jest wysyłana, w momencie odwiedzenia strony Microsoftu.
Najlepszym narzędziem było to prosto od Google (User-Agent Switcher for Chrome) zmieniając identyfikację naszej przeglądarki na Safari > Mac Safari 7.
Niestety, Microsoft ostatnio zmienił nieco swoją stronę i w związku z tym rozszerzenia do przeglądarek przestały spełniać swoje zadanie. Ale nic straconego, gdyż metoda zmiay “User-Agent” nadal działa i można ją wykorzystać bezpośrednio z przeglądarki z wykorzystaniem wbudowanych opcji deweloperskich. Już opisuję jak to zrobić.
Będąc na stronie Microsoftu uruchamiamy opcje deweloperskie:
- Za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+F12 (lub Ctrl+Fn+F12).
- Za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+I
- Z menu przeglądarki (trzy poziome kropki) > Więcej narzędzi (More tools) > Narzędzia dla deweloperów (Developer tools)
Po prawej stronie przeglądarki otworzy się okno, zawierające różne elementy, które dla laika będą czarną magią. Ale bez obaw, to nic trudnego!
W oknie opcji deweloperskich:
- klikamy na ikonę trzech pionowych kropek
- wybieramy More tools > Network conditions
Na samym dole okna deweloperskiego otworzy nam się zakładka z Network conditions gdzie:
- odznaczmy ptaszka przy User agent > Select automatically
- Wybieramy z listy Firefox - Mac
Nie zamykając jeszcze opcji deweloperskich odświeżamy naszą stronę Microsoftu. Dzięki temu powinna pokazać się nam strona z możliwością pobrania obrazu ISO systemu Windows 10. W tym momencie możemy zamknąć opcje dewelowerskie i postępować stronie z instrukcjami na ekranie.
Nie musisz przejmować się przywracaniem opcji deweloperskich do stanu z przed zmiany. Po ich zamknięciu i odświeżeniu strony, wszystko wraca do ustawień domyślnych.
A teraz nieco pisma obrazkowego - czyli zrzuty ekranu, jak wykonać powyższe czynności.
Mozilla Firefox
Na szczęście, w przypadku przeglądarki Firefox, rozszerzenia nadal spełniają swoje zadania. Wystarczy pobrać poniższe rozszerzenie.
Następnie, z prawego-górnego rogu wybieramy System Operacyjny inny niż Windows. Odświeżamy stronę Microsoftu i gotowe.
Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, ukaże nam się opcja do wyboru wersji systemu, języka, a na końcu uzyskamy odnośniki do pobrania tak jak poniżej (ważne przez 24 godziny).
Co najważniejsze, całość jest w pełni legalna, a pobrany obraz możemy nagrać na płycie DVD lub utworzyć instalator na USB przy pomocy programu balenaEtcher.
Od wersji 1803 (Windows 10 April 2018 Update), obraz ISO pobrany z powyższej strony może być stosowany również do kluczy edukacyjnych (Windows 10 dla klientów edukacyjnych). Nie ma potrzeby pobierania obrazu z instytucji edukacyjnej (uczelni) w celu instalacji.
Pozdrawiam.