Jak pobrać obraz Windows 10 (ISO)

W momencie, jak Microsoft wypuścił Windows 10 Fall Creators Update w połowie października tego roku, rzesza ludzi przystąpiła do aktualizacji. Jedną z tych metod jest udanie się na stronę Microsoftu w celu pobrania oprogramowania, które nam ten proces ułatwi.

2 Października 2018 Microsoft wypuścił kolejną aktualizację w postaci Windows 10 October 2018 Update i zaktualizował obrazy ISO do najnowszej wersji.

6 Października 2018 Microsoft tymczasowo wstrzymał dystrybucję październikowej aktualizacji October 2018 ze względu na nieznany błąd powodujący kasowanie plików użytkowników podczas aktualizacji (Microsoft rozpoczął analizowanie błędu). Aktualnie do pobrania jest kwietniowa aktualizacja April 2018.

14 listopada 2018 Microsoft poprawł i ponownie ustostępnił (zaktualizowane) obrazy ISO październikowej kompilacji.

Co jednak, jeżeli chcemy zainstalować Windows 10 w najnowszej wersji od zera, lub chcemy pobrać obraz ISO do wypalenia na płycie DVD?

Jeżeli dysponujemy komputerem z systemem Windows, proces ten jest nieco utrudniony (sic!).

O ile, na Mac, Linuxie lub Chromebook’u, po przejściu na poniższą stronę nie ma problemu, w przypadku Windows nie ujrzymy opcji pobrania obrazu ISO, a jedynie narzędzia, które pozwoli nam zaktualizować system do najnowszej wersji.

Pobierz Windows 10

https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10ISO

lub Polską wersję

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO

Sytuacja jest nieco łatwiejsza, jeżeli posiadamy komputer z systemem operacyjnym innym niż Windows, gdyż wówczas strona wygląda tak jak poniżej:

Pobieranie Obrazu ISO Windows 10

A co w przypadku, gdy nie posiadamy komputera z innym systemem operacyjnym a nadal chcemy pobrać obraz ISO?

Nic prostrzego, wystarczy zastosować poniższy trick i rozpocząć pobieranie.

Strona Microsoftu domyślnie rozpoznaje z jakiego systemu operacyjnego odwiedzamy ich stronę. W tym przypadku należy poinformować, że nasz system operacyjny nie jest systemem Windows, który można zaktualizować (Windows 7 lub nowszy). Jeszcze prościej jest poinformować, że nasz system operacyjny to macOS lub Linux i sprawa rozwiązana.

Jak to zrobić?

Przy pomocy Chrome

Wystarczy zainstalować rozszerzenie, umożliwiające zmianę Systemu Operacyjnego, którego informacja jest wysyłana, w momencie odwiedzenia strony Microsoftu.

Najlepszym narzędziem jest to prosto od Google.

User-Agent Switcher from Google

User-Agent Switcher for Chrome

Po dodaniu rozszerzenia do Chrome, wybieramy z prawego-górnego rogu Safari > Mac Safari 7 a następnie odświeżamy stronę i wuala.

Przy pomocy Firefox

Podobnie w przypadku Firefoxa, pobieramy poniższe rozszerzenie.

 firefox user agent switcher

User-Agent Switcher (revived)

Następnie, z prawego-górnego rogu wybieramy System Operacyjny inny niż Windows. Odświeżamy stronę Microsoftu i gotowe.

Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, ukaże nam się opcja do wyboru wersji systemu, języka, a na końcu uzyskamy odnośniki do pobrania (ważne przez 24 godziny).

Odnośniki do pobrania

Co najważniejsze, całość jest w pełni legalna, a pobrany obraz możemy nagrać na płycie DVD lub utworzyć instalator na USB przy pomocy programu Etcher.

Od wersji 1803 (Windows 10 April 2018 Update), obraz ISO pobrany z powyższej strony może być stosowany również do kluczy edukacyjnych (Windows 10 dla klientów edukacyjnych). Nie ma potrzeby pobierania obrazu z instytucji edukacyjnej (uczelni) w celu instalacji.

Pozdrawiam.