10 rzeczy do zrobienia po instalacji/aktualizacji do Windows 11 (+1)

Pierwsze 10 rzeczy, które zawsze robię, i ty też powinieneś, po instalacji lub aktualizacji do Windows 11. Plus jedna, dodatkowa.
Zawartość

Jeśli zaktualizowałeś swój komputer z Windows 10 do Windows 11, poniższe kroki pomogą ci wyczyścić pozostałości w systemie i zbliżyć go do wydajności znanej z 10 edycji systemu Windows.

Jeśli planujesz (lub już to zrobiłeś) zainstalować system Windows 11 z oficjalnego obrazu ISO, upewnij się, że używasz zawsze jego najnowszej wersji. W chwili pisania tego tekstu dostępny obraz ISO jest drugim od czasu, gdy system został zaprezentowany światu (64v1).

Przenieś menu Start z powrotem na lewą stronę

Jeśli nie lubisz swoich ikon na środku, w tym menu Start, możesz je przenieść z powrotem do lewej krawędzi, tak jak to było zawsze w poprzednich systemach Windows, klikając prawym przyciskiem myszy na dolnym pasku menu i wybierając Ustawienia paska zadań (Taskbar settings).

Windows 11 – Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek menu, aby uzyskać ustawienia paska zadań

Alternatywnie Start > Ustawienia > Personaliozacja > Pasek zadań (Taskbar)

Windows 11 – Ustawienia paska zadań z menu Personalizacja

Gdy przewiniesz okno w dół, znajdziesz sekcję Zachowania paska zadań (Taskbar behaviors), a tam, po rozwinięciu, będziesz miał opcję Wyrównanie paska zadań (Taskbar alignment) ustawioną na Na środku (domyślnie). Po prostu przełącz go na W lewo.

Nie rozumiem całej idei centrowania ikon i menu Start. Microsoft próbuje zrobić coś takiego jak Dock w macOS, ale w tym przypadku nadal mamy zegar i ikony po prawej stronie, więc cała koncepcja nie ma sensu (jako użytkownik macOS). Rozumiem, że kiedy naciśniesz nowe menu Start, wyświetla się ono ładnie wyśrodkowane, ale ogólnie rzecz biorąc, nie jest to oczekiwane/pożądane przez użytkowników (moim zdaniem).

Uruchom aktualizacje systemu Windows (Windows Update)

Jeśli zainstalowałeś system Windows 11 od zera, nie będzie dla Ciebie niespodzianką, że czekają na Ciebie aktualizacje systemu Windows.

Jeśli właśnie zaktualizowałeś system Windows 10, mogą one zostać zainstalowane w trakcie tego procesu, ale nadal będą pewne opcjonalne aktualizacje dostępne, które warto sprawdzić i zainstalować.

Aktualizacje systemu Windows 11

Przejdź do Start > Ustawienia i wybierz Windows Update z lewej strony okna. Jeśli coś czeka na pobranie, naciśnij niebieski przycisk Pobierz teraz (Download now), aby od razu rozpocząć pobieranie i instalowanie.

Windows 11 – Aktualizacje systemu Windows wstrzymane

W zależności od zainstalowanej wersji systemu Windows aktualizacje mogą być wstrzymane na początku. Kliknij niebieski przycisk Wznów aktualizacje (Resume updates), aby rozpocząć wyszukiwanie dostępnych aktualizacji.

Windows 11 – Windows Update – Sprawdzanie aktualizacji

Jeśli nie widzisz żadnych czekających na Ciebie aktualizacji, zawsze możesz wymusić sprawdzenie klikając niebieski przycisk Sprawdź aktualizacje (Check for updates).

Windows 11 – aktualizacje systemu Windows – pobieranie aktualizacji

Włącz aktualizacje dla innych produktów firmy Microsoft

Windows 11 – aktualizacje systemu Windows – opcje zaawansowane

W tym celu musisz przejdź do Opcji zaawansowanych (w sekcji Windows Updates) i zaznaczyć (włącz) opcję Otrzymuj aktualizacje innych produktów firmy Microsoft (Receive updates for other Microsoft products).

Windows 11 – Otrzymuj aktualizacje dla innych produktów Microsoft

Gdy to zrobisz, wróć do sekcji Windows Update i kliknij niebieski przycisk Sprawdź aktualizacje, aby sprawdzić, czy jest coś więcej.

Zainstaluj aktualizacje opcjonalne

Będąc w Opcjach zaawansowanych (Advanced options), znajdź go w sekcji Opcje dodatkowe (Additional options) i przejdź do niego.

Windows 11 – aktualizacje systemu Windows – aktualizacje opcjonalne

Jeśli są dostępne, będziesz mógł je wybrać i zainstalować. Zazwyczaj są one związane ze sprzętem, gdy obecny system zawiera sterowniki w starszych wersjach, niż te dostarczane przez firmę Microsoft.

Czasami, aby uzyskać ich najnowszą wersję, lepiej skorzystać ze strony internetowej producenta.

Zaktualizuj sklep Microsoft (sam) i aplikacje

System Windows 11 jest dostarczany z kilkoma przeinstalowanymi aplikacjami, które nie zostaną zaktualizowane od razu po zainstalowaniu lub aktualizacji systemu. Podobnie jak sam Sklepo Microsoft, miejsce, z którego instalujesz aplikacje, może wymagać aktualizacji.

Windows 11 – Wyszukaj Microsoft Store w menu Start

Przejdź do Start > Kliknij Wszystkie aplikacje w prawym górnym rogu i znajdź Microsoft Store (Sklep Microsoft) na liście.

Kliknij Bibliotekę (Library) znajdującą się w lewym dolnym rogu okna, a następnie kliknij niebieski przycisk Pobierz aktualizacje (Get updates).

Windows 11 – Microsoft Store – Biblioteka – Pobierz aktualizacje – Aktualizacja

Po zakończeniu wyszukiwania zaczną pobierać i aktualizować. Jeśli nie, zawsze możesz to wymusić, klikając przycisk Aktualizuj wszystko.

Zaktualizuj sterowniki

Możesz to zrobić bezpośrednio se strony producenta komputera (na przykład HP i Lenovo mają narzędzia, które przeskanują Twój system, aby zobaczyć, czego brakuje i co można zaktualizować).

Jeśli producent komputera oferuje aktualizację systemu BIOS/UEFI, zrób to w pierwszej kolejności.

Alternatywnie użyj IObit Driver Booster Free.

Jeśli zdecydujesz się korzystać z tego oprogramowania. Zainstaluj go, uruchom, zaktualizuj to, co jest oferowane za darmo, a przy pierwszym lub następnym ponownym uruchomieniu systemu usuń go i wszystkie aplikacje, które mogą być z nim zainstalowane. Nie ma potrzeby trzymania tej aplikacji, gdy wszystko jest aktualne. Resztę pozostaw do dostarczenia za pośrednictwem aktualizacji systemu Windows.

Przywróć przydatne ikony w menu Start

Nowe menu Start w systemie Windows 11 jest słabe. Brakuje domyślnie wielu przydatnych opcji, nie wspominając o tym, że po aktualizacji z systemu Windows 10 wszystkie przypięte kafelki i aplikacje nie są już tam, gdzie powinny.

Windows 10 ma przydatne ikony do niektórych folderów systemowych (po lewej stronie), których nie ma w Windows 11.

Windows 11 – Personalizacja menu Start – Foldery

Aby je przywrócić (lub włączyć to, czego potrzebujesz) przejdź do menu Start > Personalizacja > wybierz Start i przejdź do sekcji Foldery.

Windows 11 – Personalizacja menu Start – Zaznaczone foldery

Zaznacz wszystko, co uważasz za przydatne. Osobiście mam włączone Ustawienia (Settings), Eksplorator plików (File Explorer), Pobrane (Downloads) i Folder osobisty (Personal folder).

Windows 11 – menu Start z folderami

Cokolwiek włączyłeś, pojawi się jako ikona na dole w menu Start.

Przywróć przydatne ikony na pulpicie

Jak zawsze (Windows 10 miał ten sam problem), na pulpicie domyślnie dostępnych jest tylko kilka ikon. To Kosz i linki do Microsoft Edge.

Jeśli chcesz przywrócić np. skrót do Komputer, przejdź do Ustawienia > Personalizacja > Kompozycje > i do sekcji Ustawienia ikon pulpitu.

Windows 11 – Ustawienia ikon pulpitu

W nowym oknie będziesz mógł włączyć (zaznaczyć) wszystko, czego potrzebujesz. Osobiście zawsze zaznaczam Komputer i Pliki użytkownika.

Zmień rozmiar ikon pulpitu

W zależności od rozdzielczości ekranu komputera niektóre ikony mogą wyglądać na zbyt duże lub zbyt małe.

Najszybszym sposobem na zmianę tego będzie kliknięcie prawym przyciskiem na pulpicie. Z nowego menu kontekstowego wybierz Widok, a następnie zmień ikony z domyślnego Średne ikony na Duże ikony lub Małe ikony.

Zaloguj się za pomocą konta Microsoft

Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej podczas instalacji, zaloguj się do swojego konta Microsoft. Doda to możliwość synchronizowania nie tylko plików z OneDrive, ale także niektórych ustawień systemu Windows 11. Ponadto istnieją inne korzyści związane z bezpiecznym przechowywaniem haseł (później używane w Microsoft Edge) lub dodatkowymi funkcjami w Windows Defender (twoje jedyne oprogramowanie antywirusowe, którego potrzebujesz w swoim systemie).

Windows 11 – logowanie przy użyciu konta Microsoft

Aby to zrobić, przejdź do Start > Ustawienia > Konta (Accounts).

Windows 11 – Zaloguj się przy użyciu konta Microsoft – Osobiste

Jeśli korzystasz z osobistego konta Microsoft, kliknij Twoje informacje (Your info) i łącze Zaloguj się przy użyciu konta Microsoft (Sign in with a Microsoft account instead).

Jeśli Twoje konto jest udostępniane w pracy lub szkole (z innymi korzyściami), Użyj dostępu do miejsca pracy lub nauki (Access work or school), a następnie kliknij niebieski przycisk Połącz (Connect).

Oczyść dysk twardy z resztek aktualizacji

Jeśli zainstalowałeś system Windows 11 od nowa i dokonałeś aktualizacji systemu Windows lub jeśli właśnie zaktualizowałeś z systemu Windows 10, zauważysz, że twoje wolne miejsce na dysku twardym nieco się skurczyło. Uruchom Oczyszczanie dysku (jako administrator), aby zwolnić miejsce.

Windows 11 – Menu Start – wyszukaj Oczyszczanie dysku

Kliknij Start i w górnym polu Wpisz tutaj, aby wyszukać wpisz Oczyszczanie dysku.

Nie spiesz się i nie kliknij go z listy po lewej stronie. Wybierz opcję Uruchom jako administrator z głównej części okna.

Windows 11 – Oczyszczanie dysku dla C

Możesz tam zaznaczyć praktycznie wszystkie opcje. Pod listą zobaczysz, ile miejsca będziesz mógł odzyskać. Mogą to być setki megabajtów, a nawet kilka gigabajtów.

Potwierdź wszystko, klikając przycisk OK.

Windows 11 – Oczyszczanie dysku - Czy na pewno chcesz trwale usunąć te pliki

Następnie pojawi się ostatnie pytanie potwierdzające, na które odpowiadasz, klikając przycisk Usuń pliki.

Windows 11 – Oczyszczanie dysku – Pasek postępu

Następnie wystarczy poczekać, aż proces się zakończy i okno zniknie.

Jeśli aktualizowałeś z Windows 10 i nie planujesz powrotu, zaznacz również opcje, które pozwolą Ci wrócić do poprzedniej wersji systemu (to zwolni nawet 20GiB jak nie więcej!).

 <script async delay="https://dariusz.wieckiewicz.org/g/serve.js?client=ca-pub-5380116874441486"
      crossorigin="anonymous"></script>
 <ins class="adsbygoogle"
      style="display:block; text-align:center;"
      data-ad-layout="in-article"
      data-ad-format="fluid"
      data-ad-client="ca-pub-5380116874441486"
      data-ad-slot="9220966978"></ins>
 <script>
      (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
 </script>

Włącz Czujnik pamięci

Powyższy krok to dobre podejście do czyszczenia pozostałości z naszego dysku twardego. Windows 10 i 11 mają przydatną funkcję automatycznego usuwania niektórych z nich. Ta opcja nosi nazwę Czujnik pamięci (Storage Sense) i jest domyślnie wyłączona.

Aby ją włączyć, przejdź do Ustawienia > System > Pamięć (Storage) i zaznacz (włącz) opcję Czujnik pamięci.

Windows 11 – Czujnik pamięci – pliki tymczasowe

Zagłębiając się w menu Czujnik pamięci, możemy zobaczyć, co można usunąć. Całość jest bardzo podobna do kroku wspomnianego powyżej, jeśli nie „prawie” taka sam.

Menu Pamięć zawiera również przydatną sekcję, taką jak Zalecenia dotyczące oczyszczania (Cleanup recommendations), która pomoże nam zwolnić część naszego miejsca na dysku.


I jeszcze jeden, dodatkowy krok…

Usuń i ponownie utwórz punkty odzyskiwania

Jeśli wszystko w naszym systemie działa tak, jak powinno, dobrze jest posiadać punkt przywracania, do którego możemy cofnąć zmiany jeżeli coś przestanie działać. Nasz system robi te punkty automatycznie za każdym razem, gdy coś instalujemy (np. aplikacje lub sterowniki do sprzętu), o ile jest to włączone.

Ta opcja nie jest łatwa do znalezienia, ponieważ Panel sterowania został pogrzebany (ale jeszcze nie został usunięty — wciśnij Win+R i wpisz control) w jednej z poprzednich aktualizacji systemu Windows 10.

Windows 11 – Menu Start – Wyszukaj Utwórz punkt przywracania

Kliknijmy menu Start i wpiszmy słowo restore (przywróć).

Z wyników wybierz Create a restore point (Utwórz punkt przywracania).

Windows 11 – Właściwości systemu – Przywracanie systemu

Jeśli przywracanie systemu jest wyłączone (dla dysku systemowego - domyślnie (C:)), zmień to od razu, klikając przycisk Konfiguruj i wybierz Włącz ochrone systemu (Turn on system protection).

Windows 11 - Ochrona systemu dysku lokalnego C

W zależności od tego, jak duży jest nasz dysk twardy, użyjmy suwaka, aby ustawić go na 1 lub 2%.

Po Zastosowaniu zmiany, wracając do poprzedniego okna, klikamy przycisk Utwórz (Create), wpisujemy nazwę tego punktu (jakkolwiek chcemy) i klikamy przycisk Utwórz.

Windows 11 – Włącz ochronę systemu

Jeśli mamy już włączonu nasze punkty przywracania, kliknij przycisk Konfiguruj i wybierz Usuń (Delete) wszystko, co już zostało ustawione.

Wracając, Utwórz nowy punkt przywracania.


Na tym etapie jesteśmy gotowi do ustawienia i używania naszego komputera i systemu Windows 11 zgodnie z naszymi zamiarami. Mam nadzieję, że od teraz twoje doświadczenia z nowym systemem będą znacznie przyjemniejsze, chyba że zdecydujesz się zainstalować go na nieobsługiwanym sprzęcie. Jeśli tak zrobiłeś, spodziewaj się nieoczekiwanego (nie obwiniaj systemu, nie w pełni.

Windows 10 ma zakończyć swoją żywotność 14 października 2025 roku. Jeśli Twój sprzęt nie jest obsługiwany, trzymaj się go, to nadal naprawdę dobry system. Do tego czasu jest bardziej prawdopodobne, że zaktualizujesz swój sprzęt, i od tego momentu korzystanie z systemu Windows 11 rozpocznie się przyjemniej.

Komentarze
Kategorie