Aktualizacja do Windows 10 za darmo

Zawartość

Darmowa aktualizacja do Windows 10 oficjalnie dawno się zakończyła. Do pewnego czasu, była ona nadal możliwa “dla użytkowników technologii pomocniczych” (Assistive Technology Users), jednakże i to zostało zakończone.

Mało kto wie, że Windows 10 można mieć za darmo bez zbędnego kombinowania. Wystarczy mieć legalny klucz do Windows 7, 8 lub 8.1 (lub komputer z zainstalowanym i legalnie aktywowanym Windows 7/8/8.1) i nadal (sprawdzone w maju 2020) można zainstalować (zaktualizować) i aktywować Windows 10 bez przeszkód.

Otóż dysponujemy dwoma metodami.


Metoda 1

Instalacja czystego systemu Windows 10 (z wykorzystaniem licencji Windows 7/8/8.1)

Wystarczy pobrać obraz ISO z Windows 10 z oficjalnej strony internetowej Microsoftu.

Następnie zainstalować system od zera używając klucza z Windows 7, 8 lub 8.1 podczas instalacji.

Po zakończeniu instalacji i połączeniu się z internetem system aktywuje się automatycznie i poinformuje, że jest aktywowany z użyciem licencji elektronicznej.

W skrajnych przypadkach aktywacja się nie powiedzie, wówczas należy zadzwonić do Microsoftu i z użyciem automatycznie linii aktywacyjnej, aktywować nasz produkt z użyciem klucza instalacji, który wyświetli nam się na ekranie w odpowiednim kroku.

Polska: +48 22 594 19 99
UK (Free): 0800 028 8354
UK: +44 20 3147 4930

Jeżeli nie posiadamy oryginalnego klucza do Windows 7 lub nowszego, zawsze możemy go kupić, chociażby przez eBay.

Dla przykładu, przechodząc na eBay UK szukamy windows key licence lub prościej, windows 10 key i wybieramy najtańszą opcję.

Bez znaczenia czy wybierzemy Windows 7, czy inny nowszy, bo każdy pozwoli na instalacje i aktywowanie Windows 10.

Klucz z reguły otrzymany na maila w przeciągu 24h - i tutaj najważniejsze - należy go użyć i aktywować jak najszybciej, aby został przypisany do komputera i nie został stracony (o czym sprzedający z reguły poinformują).

Windows 10 możemy również zainstalować od zera i podczas instalacji pominąć wprowadzenie klucza (jednakże musimy wybrać wersję systemu). Po zainstalowaniu będziemy mieli 30 dni na wprowadzenie zakupionego klucza i aktywacje (klucz musi pasować z wersją systemu, czyli Pro=Pro, Home=Home).


Metoda 2

Aktualizacja Windows 7/8/8.1 do Windows 10

Otóż mimo że osobiście polecam instalację Windows 10 od zera, z prostego względu – stare sterowniki do elementów komputera z Windows 7/8/8.1 mogą nie działać poprawnie w Windows 10 i doprowadzić do niestabilnego systemu, który będzie się wieszał i działał bardzo wolno.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na aktualizację, zalecam przed wykonaniem tego zabiegu pozbycie się programów, które nie używamy oraz odinstalowanie wszelkich drukarek itp. Zaleciłbym jeszcze zaktualizowanie sterowników z użyciem programu Driver Booster. Wówczas będziemy gotowi na w miarę bezproblemową aktualizację.

Zalecam również, na tym etapie odinstalować wszelkie programy antywirusowe, gdyż z reguły powodują one problemy przy aktualizacji (nawet te od Microsoftu tj. Security Essentials).

A więc aktualizacja nie wymaga zbędnej wiedzy, a jedynie stabilnego połączenia z internetem i kilku kliknięć i komend.

Do całego procesu potrzebować będziemy PowerShell wbudowany w system Windows.

 • Klikamy na menu Start i wpisujemy (z klawiatury) PowerShell
  • Po wyszukaniu programu, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy (lub trackpada) i wybieramy Uruchom jako administrator (to jest bardzo ważne!)
  • Następnie wpisujemy poniższą komendę i zatwierdzamy klawiszem Enter
Set-ExecutionPolicy Unrestricted

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o PowerShell. Możemy go zamknąć. Po zainstalowaniu Windows 10 przywrócimy powyższą opcję do stanu sprzed zmiany.

 • Następnie pobieramy na pulpit plik aktualizacja.ps1
  • Plik zapisujemy na pulpicie i rozpakowujemy (z wykorzystaniem programu 7zip).
  • Klikamy na rozpakowanym pliku prawym przyciskiem myszy (lub trackpada) i wybieramy opcję Uruchom w PowerShell

Po chwili otworzy nam się okno PowerShell z naszym skryptem, który następnie pobierze program bezpośrednio ze strony Microsoftu w celu dokonania Aktualizacji.

Win10Upgrade.exe

Gdy program się pobierze (domyślnie zapisze się w c:\temp), otrzymamy komunikat czy chcemy go uruchomić z podwyższonymi uprawnieniami (administratora). Oczywiście klikamy Tak. I to by było na tyle.

 <script async delay="https://dariusz.wieckiewicz.org/g/serve.js?client=ca-pub-5380116874441486"
   crossorigin="anonymous"></script>
 <ins class="adsbygoogle"
   style="display:block; text-align:center;"
   data-ad-layout="in-article"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-client="ca-pub-5380116874441486"
   data-ad-slot="9220966978"></ins>
 <script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
 </script>

Okno PowerShell zamknie się i tak naprawdę nic więcej nie zobaczysz do czasu, aż rozpocznie się instalacja (aktualizacja). Cały proces pobierania aktualizacji odbywać się będzie w tle. Program pobierze niezbędne pliki i w momencie, gdy wszystko będzie gotowe, rozpocznie instalację systemu.

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy napewno wszystko działa i pracuje w tle, możemy uruchomić Menadżer Zadań (Task Manager) za pomocą skrótu klawiszowego (Shift-Ctrl-Esc) i zobaczyć na aktywność Programów (powinniśmy tam zobaczyć program ‘Windows10UpgradeApp.exe’ lub tak jak powyżej ‘Win10Upgrade.exe’) oraz ruch w sieci (aktualizacja powinna pobrać kilka GiB danych, więc obciążenie będzie znaczące).

Najlepiej w tym momencie zostawić komputer w spokoju (polecam zlecenie tego na noc). Po poprawnej instalacji otworzy nam się na pełnym ekranie niebieska plansza z umową licencyjną, którą musimy zaakceptować.

Tekst Prawny - Windows 10

W tym momencie nasz system (o ile wszystko przeszło jak zaplanowane) został zaktualizowany do Windows 10. Pozostanie nam przejście przez kilka standardowych kroków instalacyjnych (co nie powinno nam zająć więcej niż kilka minut) i wszystko powinno być gotowe (w zależności jak szybki jest nasz komputer).

Po tym czasie poleciłbym jeszcze raz uruchomić Driver Booster w celu zaktualizowania sterowników, ponownie zainstalować program antywirusowy (o ile potrzebujemy, gdyż polecam używanie Windows Defender wbudowany w Windows 10) oraz zainstalować programy, które odinstalowaliśmy.

Jeżeli będziesz instalować drukarkę, którą miałeś w poprzedniej wersji Windows, a odinstalowałeś przed aktualizacją, nie używaj płyty instalacyjnej dostarczonej z urządzeniem, lecz pobierz najnowsze z oficjalnej strony producenta.


Kilka ostatnich kroków

Nim zaczniemy dostosowywać system do naszych potrzeb, warto przywrócić domyślną opcję, którą zmieniliśmy na początku w PowerShell, abyśmy mogli rozpocząć proces aktualizacji.

A więc uruchamiamy PowerShell z uprawnieniami administratora (jak opisano powyżej) i wprowadzamy poniższą komendę i akceptujemy klawiszem Enter.

Set-ExecutionPolicy Restricted

Możemy teraz zamknąć PowerShell i to by było na tyle.


Aktualizacja do Windows 10 pozostawia sporo GiB danych z poprzedniego systemu (w przypadku gdy chcielibyśmy wrócić do poprzedniego systemu). Aby się tego pozbyć, zachęcam do przeczytania tego wpisu w pierwszej kolejności (Windows 10 - Przyśpieszenie i dostosowanie) - w szczególności część zatytułowaną Porządki – usuwanie pozostałości po aktualizacjach.


I to by było na tyle.

Windows jest w pełni aktywowany i może zostać przeinstalowany na tym samym komputerze (i ponownie aktywowany) bez przeszkód.

Oczywiście, jak zepsuje nam się komputer, nie będziemy mogli przenieść licencji na inny (jak w przypadku zakupienia Windowsa w wersji pudełkowej, nie OEM), ale jeżeli płacimy za licencje od £2 do £5, nie powinno to stanowić dużego problemu, porównując do ceny pełnej licencji na sklepowych pułkach.

Aktualizację do Windows 10 zalecam każdemu, w szczególności z tego faktu, że Windows 7 przestał być oficjalnie wspierany 15 Stycznia 2020 roku.

Pozdrawiam.1

Komentarze
Kategorie