Jak pobrać obraz Windows 11 (ISO)

Zawartość

Zgodnie z zapowiedzią, 5 października 2021 (a dokładniej pod koniec 4) Microsoft zaprezentował oficjalnie finalną wersję systemu Windows 11.

Mimo tego, że aktualizacja do Windows 11 nie będzie taka łatwa, szczególnie dla posiadaczy starszego sprzętu, to nie znaczy, że się nie da.

Microsoft oficjalnie zaznaczył, że Windows 11 będzie dostępny dla wszystkich użytkowników za darmo, o ile posiadają kompatybilny sprzęt.

Ten owo kompatybilny sprzęt, jak sprawdzono, jest nie starszy niż 2-3 lata (średnio), więc nie jest to tak jak z aktualizacją Windows 10, gdzie wystarczyło odpalić aktualizację i gotowe.

Podstawowe minimalne wymagania to:

  • Procesor 1GHz dwu-rdzeniowy CPU
    • Ogólnie procesory Inter 8-mej generacji i nowsze powinny spełnić wymagania Microsoftu.
  • 4GB Pamięci RAM
  • 64GB wolnej przestrzeni na dysku
  • Karta graficzna zgodna z DirectX 12

UEFI motherboard, TPM 2.0, DX12 graphics, 720p display Dodatkowo, nasza płyta główna musi wspierać:

  • UEFI z opcją bezpiecznego bootowania Secure Boot.
  • Chip TPM 2.0

Aby sprawdzić, czy nasz sprzęt jest gotowy na aktualizację, możemy użyć oficjalnego narzędzia PC Health Check lub posłużyć się aplikacją WhyNotWin11. Jeżeli spełniamy wszystkie wymagania w Ustawieniach systemu, sekcji Aktualizacja i bezpieczeństwo powinien nas powitać komunikat o możliwości aktualizacji za darmo.

Po licznych negatywnych komentarzach w kierunku Microsoftu firma nieco się ugięła i oznajmiła, że będzie nadal możliwość instalacji Windows 11 na starszym sprzęcie.

Aby tego dokonać, należy jednak użyć obrazu ISO oraz w większości przypadków zainstalować system od zera.

Ale to nie wszystko. Aby móc cieszyć się Windows 11 na starszym sprzęcie, należy “podpisać lojalkę” zwalniającą Microsoft z odpowiedzialności, że przez Windows 11 nasz komputer nie będzie działać w pełni tak, jak powinien.

Aby sprawdzić, czy nasz sprzęt jest zgodny z wymaganiami, nim jeszcze przystąpimy do instalacji odsyłam do moich wpisów: Przygotowanie do Windows 11 - UEFI oraz Jak się nie da, jak się da — Windows 11.

Dodatkowo Microsoft zaznaczył, że przyszłe aktualizacje systemu mogą nie być dostępne dla starszych sprzętów z Windows 11.

Przeczytaj więcej tutaj: Aktualizujemy Windows 10 do Windows 11 bez TPM 2.0 na niewspieranym sprzęcie


A więc, aby zainstalować nasz Windows 11, potrzebujemy obraz systemu ISO, który następnie musimy wgrać na naszą pamięć przenośną.

W przypadku obrazu do systemu Windows 10 należało posłużyć się pewnym obejściem, aby móc obraz ISO bezpośrednio z serwerów Microsoftu, szczególnie jeżeli posiadaliśmy komputer z systemem Windows (zobacz Jak pobrać obraz Windows 10 (ISO)).

Na szczęście, w przypadku Windows 11 sytuacja jest co nieco prostsza. Wystarczy przejść na stronę dedykowaną stronę, na której będziemy mieli trzy opcje podbierania systemu:

www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11

Asystent instalacji systemu Windows 11

Asystent instalacji systemu Windows 11

W pierwszej kolejności możemy użyć asystenta systemu Windows 11, który sprawdzi nasz system pod kątem kompatybilności oraz przeprowadzi cały proces za nas wraz z przeniesieniem wszystkich plików i aplikacji.

Tworzenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 11

Tworzenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 11

Tym razem Microsoft przygotował (nie ukrył go przed nami, gdyż w dla Windows 10 również był dostępny) proste narzędzie, które pobierze dla nas system w tle oraz utworzy instalator na pamięci przenośnej.

Niestety, nie mamy tutaj za dużej kontroli nad tym, którą wersję chcemy zainstalować, w związku z tym trzecia opcja jest bardziej przydatna dla użytkowników, którzy zajmują się instalacją systemu na różnych komputerach.

Pobieranie obrazu dysku (ISO) systemu Windows 11

W tym kroku otrzymamy plik obrazu instalatora systemu Windows 11 w postaci ISO, który później, za pomocą aplikacji takiej jak Rufus możemy bez problemu wgrać na naszą pamięć przenośną.

Pobieranie obrazu dysku (ISO) systemu Windows 11

Nie jest zaskoczeniem, że wraz z Windows 11, Microsoft zakończył oficjalne wsparcie dla 32-bitowego systemu Windows.

Windows 11 Polski 64-bit ISO

Rozczarowujące jest jednak to, że wersja dla komputerów z procesorem opartym na architekturze ARM nadal jest niedostępna, przez co użytkownicy wirtualnego systemu na komputerach od Apple z procesorem M1 nadal muszą podłużyć się wersją Insider.


O ile w przypadku Windows 10 aktualizacja była zalecana dla wszystkich wcześniejszych wersji Windows, to tym razem nie należy się aż tak spieszyć.

Windows 10 nadal będzie wspierany i będziemy otrzymywać do niego aktualizacje. Nie będą one jednak tak intensywne oraz nie będą zawierały już tak dużo nowości, to jednak do 14 października 2025 możemy użytkować go bez obaw.

Do tego czasu powinniśmy pomyśleć nad wymianą naszego starzejącego się sprzętu lub jego aktualizacją (rozbudową) o ile jest do tego możliwość.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie