PayPal i Wise Borderless Account

W moim artykule z przed kilku lat pisałem już o metodzie przelania pieniędzy z jednego kraju do drugiego przy pomocy dwóch kont na PayPal’u. Ostatnio wspomniałem o nowej usłudze, jaką oferuje Wise (dawniej TransferWise), a która umożliwia w nieco łatwiejszy sposób i przy dogodniejszych stawkach przelać pieniądze do odbiorcy w dowolnym kraju na świecie.

Wise oferuje również tzw. borderless account (czyli konto bez granic).

Usługa ta ma pomóc w rozliczaniu usług, w szczególności dla osób, otrzymujących płatności z różnych krajów na świecie (freelancerów).

Borderless account umożliwia otwarcie wirtualnego konta w kilku walutach, które wygląda i działa jak konto w normalnym banku w danym kraju.

Jeżeli chcemy otworzyć konto w funtach (GBP), otrzymamy konto w banku w UK wraz z sort code oraz numerem konta, zupełnie tak jak w normalnym banku tj. Barclays. Dodatkowo, konto możemy otworzyć w Euro (bank i konto w Niemczech), w dolarach (USD)(bank i konto w Stanach Zjednoczonych) oraz w dolarach australijskich (AUD).

Dzięki temu, możemy otrzymywać pieniądze w wyżej wymienionych walutach bez dodatkowych opłat bankowych. Oprócz tego, mamy do dyspozycji przechowywanie i konwertowanie pieniędzy w 29 walutach świata w tym w polskich złotych (PLN), ale bez dedykowanego konta bankowego (może w przyszłości). W zależności od naszych potrzeb możemy później balans przelać tam, gdzie chcemy na bardzo korzystnych warunkach.

Dodatkowo, Wise oferuje w ramach programu Beta kartę do bankomatów. Ostatnio zostałem zaproszony do skorzystania z okazji i otrzymania karty, którą będę testował w najbliższych miesiącach.

Jeżeli chodzi o konto borderless, oprócz głównego założenia jako konto rozliczeniowe dla freelancerów, zastosowań może myć multum.

W moim artykule z 2011 odnośnie PayPal wytłumaczyłem, jak przelać pieniądze z konta w UK na konto w Polsce. Nie jest to operacja prosta, jeżeli chodzi o pierwsze ustawienie, jak i jednocześnie nie jest zbytnio opłacalna (PayPal nie jest tanią firmą). W związku z tym wpadłem na pomysł wspólnego wykorzystania Wise i PayPal.

Załóżmy, że mamy pieniądze na PayPal’u, które chcielibyśmy przelać na nasze konto w Polsce, lub też zapłacić za ich pomocą rachunek w dowolnym kraju na świecie.

PayPal pozwala na dowiązanie konta bankowego, na które możemy wypłacić pieniądze bez dodatkowych opłat, ale tylko w lokalnej walucie.

Jeżeli mamy konto PayPal w Polsce to konto bankowe musi być w polskich złotych. Nic z tego, że na koncie w PayPalu mamy ustawione kilka walut, nie ma możliwości ich wypłacenia bez przewalutowania. Również, jeżeli podepniemy konto w Polskim banku prowadzone w walucie, wówczas stracimy najwięcej, gdyż PayPal przewalutuje nasze środki (dla przykładu funty) na lokalną walutę (polski złoty) przed przekazaniem do banku, a bank ponownie przewalutuje na walutę, w której jest nasze konto (na przykład funty). Lekka paranoja!

W tym przypadku Wise przychodzi z odsieczą.

Jeżeli posiadamy konto PayPal w Wielkiej Brytanii, dlaczego by nie podpiąć konta Wise w funtach i na nie wypłacić pieniądze z PayPala?

Dzięki temu, z Wise możemy przelać pieniądze, gdzie chcemy i to bardzo szybko. Nawet na konto w Polsce w 24 godziny (wypłata z PayPal na konto Wise może potrwać również do 24 godzin).

Oczywiście, konto Wise nie jest przeznaczone do zasilania konta PayPal, więc będzie działać to tylko jednostronnie, ale o to nam w założeniu chodzi.

Wystarczy wejść na nasze konto PayPal, po czym przejść do naszego portfela (Wallet) i dodać konto bankowe (Add bank account).

PayPal wallet PayPal add account

Nim to zaczniemy robić, powinniśmy mieć zweryfikowane konto w Wise oraz dodane konto w walucie (Balances). Dzięki czemu, klikając na nasze konto w GBP otrzymamy informacje na temat naszego Sort Code oraz Numeru konta, które potrzebujemy, aby dodać konto do PayPal.

TransferWise Balances TransferWise Balances GBP

W momencie, gdy dodamy konto do PayPal, firma PayPal wyśle na nasze konto drobną kwotę wraz z kodem potwierdzającym. Kod ten należy odczytać na stronie Wise a następnie na PayPalu w naszym portfelu (wallet) potwierdzić nowo dodane konto poprzez wprowadzenie otrzymanego kodu.

PayPal Account Verification Code TransferWise Account Confirmed at PayPal

I to by było na tyle. Jednakże, PayPal zakłada, że konto, które właśnie dodaliśmy będzie służyć nam również do doładowania środków na PayPalu. W tym celu PayPal będzie chciał wysłać polecenie o Direct Debit do naszego banku (wirtualny bank Wise). W toku potwierdzenia konta, nie znalazłem metody pominięcia tego kroku, więc nie pozostaje nam nic innego jak potwierdzenie tej procedury.

Tutaj, po kilku dniach dostaniemy informację od PayPal, że nie udało się ustawić Direct Debit na koncie Wise (sic!, bo nie zostało ono do tego zaprojektowane), gdyż bank (Wise) odrzucił tą prośbę.

Nie musimy się tym zbytnio przejmować, gdyż konto mamy już dodane. Jedyną opcję, którą będziemy używać, jest wypłata (Withdraw money) w celu wypłaty pieniędzy.

PayPal withdraw settings PayPal withdraw confirmation PayPal withdraw TransferWise PayPal Transferwise withdraw security delay PayPal paid 1GBP to TransferWise

Aby, posiadanie dwóch kont bankowych podpiętych do PayPal nie spowodowało nam większych problemów, gdy będziemy płacić przez PayPal następnym razem, musimy upewnić się, że nasze inne konto (nie Wise) wybrane jest jako domyślna metoda dodania pieniędzy i tyle (przy pierwszym płaceniu przez PayPal na dowolnej stronie).

W momencie, jak wypłacimy nasze środki z PayPal na nasze konto w Wise nie pozostaje nam nic innego jak przelać je tam, gdzie chcemy nawiązując do mojego poprzedniego artykułu.

Oczywiście, jeżeli posiadamy konto w UK, Niemczech, Stanach lub Australii, możemy wypłacić pieniądze z PayPal na konto w danym kraju (konto, które mamy podpięte do PayPal) i dokonać przelewu na Wise bez opłat (w standardowy sposób poprzez przelew na konto). Powyższe rozwiązanie dedykowane jest dla osób, które chcą uniknąć tej operacji (z różnych względów).

Pozdrawiam

Komentarze
Kategorie