Monzo + Wise

Z Wise (dawniej TransferWise) korzystam już od jakiegoś czasu i jestem z niego bardzo zadowolony, a w szczególności z karty płatniczej, która obsługuje tyle walut ile mamy do dyspozycji.

O ile posiadanie prawdziwego konta w czterech walutach bez żadnych opłat jest bardzo fajne, o tyle posiadanie kont “wirtualnych” (płatniczych) jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Konta wirtualne, tzw. balans (balance) służy do płacenia, a nie do otrzymywania na nie pieniędzy. Dzieje się to tak z prostego powodu, gdyż nie posiadają one odpowiedniego Nr konta (jak w banku), które można podać innej osobie, aby otrzymać przelew. Dzięki kontom wirtualnym mogę prze-walutować dowolną kwotę na walutę w kraju, do którego będę podróżował, a tam korzystać z karty, na tych samych warunkach (z wyjątkiem idiotycznej sieci bankomatów EuroNet w Polsce), co karty wydane dla konta w lokalnym banku.

Jednym problemem jest to, że Wise nie jest bankiem. Różnica jest w tym, że wszelkie pieniądze przechowywane na kontach w ich firmie nie są ubezpieczone na wypadek, gdy ich przedstawiciel finansowy (w tym przypadku duży bank w UK jakim jest Barclays) niespodziewanie by upadł. W przypadku prawdziwych banków nasze pieniądze są ubezpieczone do £85.000 przez FSCS.

Takim prawdziwym, choć nietypowym i w dodatku dość nowym (przyszłościowym) bankiem jest Monzo.

Welcome to Monzo!

Monzo zainteresowałem się w momencie, gdy napotkałem artykuł odnośnie integracji Monzo z TransferWise. Tak naprawdę słyszałem o nich już ponad dwa lata temu, jeszcze wówczas gdy oferowali oni karty przedpłacone i nazywali się Mondo. Od tego czasu sporo się zmieniło.

Monzo jest typowym bankiem na urządzenie mobilne. Nie znajdziecie tutaj opcji zalogowania się na konto z poziomu komputera i ich strony internetowej. Wszystko odbywa się na smartfonach i tabletach. Co więcej, nie posiadają oni rozwiązań, które spotykane są w tradycyjnych bankach, czyli fizyczne oddziały zlokalizowane przeważnie w centrach miast. Kontakt z klientem odbywa się za pomocą chatu, e-mail lub telefonu.

Ktoś, kto lubi porozmawiać z kimś fizycznym w fizycznym oddziale bankowym, będzie zawiedziony, ale powiedzmy sobie szczerze, jak często chodzimy do naszego banku? Sam ostatni raz temu byłem na początku 2015 roku, gdy urodził się mój syn i do tej pory nie miałem większej potrzeby. Nie bez powodu słyszymy, że coraz więcej banków zamyka swoje oddziały, tłumacząc się redukcją kosztów. Takich osób, które nie potrzebuj fizycznych oddziałów tak jak jak jest naprawdę dużo.

Wracając do artykułu dotyczącego integracji Monzo z Wise

Otóż każdy bank w UK narzuca sobie absurdalne opłaty za przelewy międzynarodowe. Zaczynając na £5 idąc nawet do £20 za przelew dowolnej kwoty i więcej! Monzo, na miarę banku przyszłościowego nie chciał iść tą drogą i pozwolił jego klientom na wykorzystanie potencjału jaki płynie właśnie z Wise.

O samym Wise pisałem już:

Przelewy pieniężne z Anglii do Polski – kolejne podejście

PayPal i Wise Borderless Account

Otóż, gdy chcemy przelać pieniądze z konta w Monzo poza granicę, referowani jesteśmy do Wise. Jeżeli nie mamy u nich konta, możemy założyć, a jeżeli już mamy, wystarczy się zalogować i wyrazić zgodę na pełny dostęp Monzo do naszego Wise. Aby to zrobić, wystarczy zainicjować przelew międzynarodowy w aplikacji Monzo (oczywiście nie musimy nic przelewać, posłuży to tylko w ustawieniu aplikacji). Po pozytywnym sparowaniu obu usług mamy możliwość, bezpośrednio z poziomu naszego konta w naszym banku na wysłanie pieniędzy poza granicę kraju szybko i bez zbędnych operacji.

Jest to o tyle dobre rozwiązanie, jeżeli nasze konto Monzo zaczniemy używać jako główne, na które wpływają nasze zarobki (Monzo pozwala na przeniesienie konta z innego banku, wraz ze wszystkimi poleceniami zapłaty itp. tak jak każdy inny bank), wówczas wszystko mamy razem w jednym miejscu.

Aktualnie, jako że moje konto główne jest jeszcze w innym banku, gdy chcę przelać pieniądze poza granicę, muszę użyć Apple Pay (co wiąże się z dodatkową opłatą) lub też zainicjować przelew z mojego konta GBP na konto GBP w Wise. Pomijając ten krok zaoszczędzamy, na dodatkowych opłatach oraz czasie.

Co jest fajnie, Monzo obsługuje Apple Pay (oraz Google Pay, jak kto woli). Dla przykładu, karta do Wise (jeszcze) nie obsługuje Apple Pay, a co by było miłym rozwiązaniem szczególnie za granicą. Wg zapewnień Monzo, kartę od nich możemy używać za granicą dokładnie tak, jak kartę do Wise, gdyż nie pobierają oni opłaty za transakcję a kursy prze-walutowania są dokładnie takie, jakie ogłoszone na stronie MasterCard, które również (plus/minus) są w użyciu przez Wise. Bardzo ciekawa alternatywa.

Oczywiście, samego Wise nam to nie zastąpi, gdyż to rozwiązanie posiada również inne zalety.

Czego tylko Monzo brakuje (już nie brakuje, ale czytaj dalej), a co będzie zaskoczeniem dla Polskich czytelników, Monzo aktualnie nie obsługuje fizycznych wpłat gotówkowych na konto. O ile w Polsce wpłatomaty pojawiły się bardzo dawno, o tyle w UK, kilkanaście lat później nadal nie są one w codziennym użytku. Nawet w przypadku innych banków, należy udać się do placówki, gdzie musimy wpłacić pieniądze w okienku, zdeponować w postaci depozytu lub jeżeli jest to dostępne, użyć wewnętrznych (tylko, i nie jest to popularne) urządzeń działających na zasadzie wpłatomatu.

Na szczęście Monzo aktywnie nad tym rozwiązaniem pracuje i mogę się założyć, że już niedługo wprowadza oni rozwiązanie na ten problem, który jeżeli dobrze rozegrany, może okazać się kamieniem milowych w ich rychłym zdobyciu nowych klientów. Przegrają na tym, co jedynie tradycyjne banki, które z wielkim opóźnieniem wprowadzają zmiany w ich systemach. Możecie nie wierzyć, ale nadal w UK większość bankomatów działa na przestarzałym, dziurawym Windows’ie XP.

Monzo wprowadził już pod koniec 2018 roku możliwość wpłaty pieniędzy na konto z wykorzystaniem punktów PayPoint.

Wpłaty fizycznych pieniędzy na konto możemy dokonać z wykorzystaniem sieci PayPoint (obecnie posiadają oni 28 tysięcy punktów w całym UK). Dla mieszkających w UK nie jest ona obca, jeżeli doładowują oni prąd lub gaz za pomocą karty, lub klucza płatniczego. Zabawa ta jednak kosztuje £1 przy każdym depozycie i musimy upewnić się, że osoba obsługująca terminal PayPoint wie, o co chodzi i jak tę opcję wykorzystać. Z tym bywa różnie.

Wpłaty jednocześnie obarczone są limitami. Minimalna kwota to jaką możemy wpłacić to £5 a maksymalna £300 jednorazowo, oraz w przeciągu sześciu miesięcy nie możesz wpłacić więcej niż £1000 (w przypadku osób w wieku 16-17 lat limit ten jest £500). Pieniądze powinny być widoczne na koncie w ciągu 10 minut.


Jesteś zainteresowany Monzo? Nic prostszego.

Zainstaluj aplikację z AppStore (iOS) lub Google Play (Android) i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Nic to nie kosztuje, a korzyści może być multum.

Zobacz również: Monzo

Jak już otworzysz swoje konto, dostaniesz swoja “kolorową” kartę i aktywujesz wszystko, możesz rozpocząć przenoszenie twojego konta z “tradycyjnego” banku, do banku przyszłościowego korzystając z Current Account Switch Service (link dostępny w aplikacji, w zakładce Account, po kliknięciu na swoje nowe konto).

Mam nadzieje, że wzbudziłem twoje zainteresowanie i zachęciłem do spróbowania czegoś nowego.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie