Kategorie
Blog Finanse

Przelewy pieniężne z Anglii do Polski (i nie tylko)

Ostatnio zaktualizowany

Zobacz nowszy artykuł:
Przelewy pieniężne z Anglii do Polski – kolejne podejście

Przelew do polski. Dla wielu Polaków mieszkających poza granicą rodzimego kraju jest to pierwszy problem, z jakim stawią czoła po otrzymaniu kilku pierwszych pensji.

Na co-dzień, wielu z was korzysta z usług Western Union (głównie ze względu na niższe opłaty), sprawdzonego usługodawcy na rynku przelewów międzynarodowych.

Podstawową wadą Western Union (dla mnie) jest to, że pieniądze wysyła się na daną osobę, która musi osobiście odebrać je w jednym z powiązanych oddziałów w Polsce. Nie ma możliwość (tak po-prostu) przelania pieniędzy na konto w banku – w Polsce, co znacząco ułatwiłoby sprawę. Dlatego też, konieczność angażowania innych osób staje się uciążliwe, szczególnie, jeżeli chcemy przelać pieniądze sami-sobie.

Inna sprawa to przewalutowanie. Pieniądze są przewalutowywane w momencie zlecenia przelewu, po danym kursie.

Oczywiście, buszując po stronach Western Union (WU), można znaleźć opcję przelewu na konto (online, dawniej Custom House – obecnie WU business solutions), jednakże cała procedura otwarcia i aktywacji usługi jest na tyle zawiła, że mało kto przez nią przebrnie (nie tracąc nerwów).

Osobiście, po kilku kontaktach z WU, stwierdziłem, że poszukam czegoś innego, czegoś prostszego (mimo, że udało mi się to ustawić).

Posiadając konto w banku (szczególnie płatne, bo na bezpłatnych te opcje są ograniczone lub też niedostępne), można również przelewać pieniądze, jednakże wiąże się to z horrendalnymi kosztami za operacje sięgającymi kwoty 20-25 funtów już przy minimalnej kwocie. Z tego względu, ten rodzaj transferu nie jest popularny i na co-dzień wybór pada na WU.

Ale czy to jest rzeczywiście najlepszy wybór?

Pierwszy mój wybór w poszukiwaniach padł na firmę moneybookers (zarejestrowaną w Anglii, a oferująca swoje usługi w kilku krajach, w tym w Polsce). Był to niestety zły wybór, głównie przez osoby z Pomocy technicznej, które wprowadzają klientów w błąd odnośnie poszczególnych transferów (pytasz się jak to będzie, uzyskujesz odpowiedź, a w rzeczywistości wychodzi całkowicie inaczej).

Jako, że chciałem przelać funty (GBP) na konto w Polsce, ale prowadzone również w funtach (GBP), chciałem uniknąć podwójnego przewalutowania GBP>PLN>GBP. Mimo zapewnień przedstawicieli moneybookres, tak się nie stało i na całej sytuacji straciłem głównie na przewalutowaniu (chociaż –  i tak wyszedłem lepiej niż na WU).

~ ~ ~

logo

Nieco zniechęcony, zacząłem szukać innego rozwiązania, aż tu przypomniał mi się PayPal. Usługa, z której korzystam przy transakcjach na aukcjach internetowych eBay. Jedna z bardziej zaufanych i bezpiecznych typów transakcji aukcyjnych z jakimi się spotkałem.

Przelewy w PayPal polegają na tym, że aby przesłać pieniądze do kogoś, dana osoba musi jedynie posiadać adres e-mail. Nie musi ona nawet posiadać konta w usłudze (te może założyć później, lub wcale).

Ale, nie ma róży bez kolców.
Pierwszą wadą usługi na którą się natknąłem, jest to – że w danym kraju, konto PayPal (zacznijmy od Angli) może być powiązane z kartami płatniczymi i numerami kont zarejestrowanymi w tym samym kraju (tj. Anglia).

Czyli, jeżeli mieszkam w Anglii (posiadam tam konto i adres zamieszkania Angielski), to muszę mieć konto zarejestrowane na paypal.co.uk, gdzie mogę podać tylko dane angielskie. Natomiast, jeżeli chodzi o rodzimy kraj (Polska), to muszę mieć konto zarejestrowane na paypal.pl, gdzie podaję dane polskie, oraz konta i karty zarejestrowane w Polsce.

Prosty wniosek.
Przy przelewie z Angli do Polski, należy posiadać dwa konta PayPal (Polskie i Angielskie), zarejestrowane na dwa różne (nasze) adresy e-mail (oczywiście, jeżeli przelewamy sami-sobie).

Jest to jedyny problem, który można w bardzo prosty sposób rozwiązać. Wystarczy założyć sobie dodatkowy adres e-mail (lub alias mailowy), który będzie służył wyłącznie do logowania się w usłudze w danym kraju.

~ ~ ~

I tak w skrócie, posiadając dwa konta e-mail musimy je odpowiednio powiązać.

Konto 1 – PayPal.co.uk

 • przypisujemy do niego kartę płatniczą (Angielską), służącą do pobierania pieniędzy;
 • przypisujemy do niego konto bankowe (Angielskie), służące do przelewania pieniędzy w drugą stronę – wypłatę.

Konto 2PayPal.pl

 • przypisujemy do niego konto bankowe (Polskie), na które będą wypłacane pieniądze;
 • przypisujemy do niego kartę płatniczą (Polską), służącą do pobierania pieniędzy.

Warto do każdego konta powiązać obie rzeczy, konto i kartę, tak, aby przelewy mogły być dokonywane w obu kierunkach (zarówno z Anglii do Polski jak i Polski do Anglii – lub innego kraju).

Cała usługa przelewania jest w miarę rozsądna i niedroga – nawet w porównaniu z WU.

~ ~ ~

Osoby posiadające konto w np. w Polsce a prowadzone w walucie obcej (np. GBP) mam niezbyt dobrą informację. Niestety, nie da się uniknąć przewalutowania przy przelewaniu pieniędzy.

Posiadając konto np. na Polskim PayPal’u, nie powiążemy do niego konta walutowego, gdyż przelewy wychodzące, czyli wypłaty środków, mogą być dokonane w tylko w walucie lokalnej danego kraju. Czyli, wypłacając środki na konto polskie, nasze saldo zostanie przekształcone na złotówki (PLN), a następnie przekazane do wypłaty.

Tutaj dostrzegłem jednak jedną zaletę. Konto PayPal, zarówno Polskie, jak i zagraniczne może być prowadzone w dowolnej walucie. Jeżeli ustawimy sobie dodatkową walutę – funty (GBP) w PayPal PL, to do momentu ich wypłaty, będą cały czas w funtach. Plusem tego jest fakt, iż możemy przewalutować nasze pieniądze i zlecić ich wypłatę po kursie, który w danym dniu będzie nas satysfakcjonował.

~ ~ ~

Po części można opisać to tak:

Zalety:

 • wygoda – przelewy online z domu;
 • niższe koszty operacji (np. 100Ł = 1Ł; 500Ł = 3,50Ł);
 • możliwość uniknięcia przewalutowania;
 • przewalutowanie w momencie wypłaty środków na konto, dzięku czemu można wybrać dogodny dzień wypłaty po dogodnym kursie;
 • opłata za przelew w momencie zlecenia – brak opłat za wypłatę środków.

Wady:

 • od momentu zlecenia wypłaty na konto do zaksięgowania mija ok. 2-3 dni robocze (lub dłużej, w zależności od banku, do którego przelewamy środki);
 • wypłaty są przewalutowywane na walutę lokalną w danym kraju (w Polsce – złotówki);
 • brak wypłat w walucie na konto walutowe (GBP>GBP);
 • konto na PayPal UK prowadzone jest w języku angielskim, więc podstawowa jego znajomość jest wysoce wskazana.

~ ~ ~

A teraz przejdźmy do samego początku, gdzie wyjaśnię jak i co zrobić, aby wszystko odpowiednio ustawić i połączyć, wraz z demonstracją pierwszego przelewu do Polski.

Pamiętajcie!
Aby rozpocząć, należy posiadać dwa adresy e-mail (lub drugi alias pocztowy przypisany to tego samego adresu e-mail), założone u dowolnie wybranego usługodawcy (mogą być oba w domenie .pl, nie ma konieczności zakładania konta na stronie angielskiej dla angielskiego PayPal’a).

Dla wyróżnienia elementów opisywanych w dalszej części tekstu, poszczególne załączone zrzuty ekranu będą zmodyfikowane w taki sposób, aby to, na co użytkownik nie ma zwracać uwagi, było w odcieniach czarno-białych. Reszta będzie kolorowa.

Zaczynamy…