Monzo

Monzo - bank na miarę XXI wieku w pełni obsługiwany z poziomu urządzenia mobilnego bez konieczności posiadania komputera.

Jeżeli mieszkasz na stałe w UK, na co dzień korzystasz zapewne z banków, którym daleko do innowacyjności rodem z XXI wieku. Dlaczego nie pójść z duchem czasu i nie skorzystać z dodatkowej okazji otwierając konto w Monzo.

Monzo jest nowym (obok Starling i Atom bank), prężnie rozwijającym się bankiem internetowym w UK demotywującym w swoich innowacyjnościach nie jeden konglomerat bankowy tj. Lloyds czy Barclays.

Jak napisałem, Monzo jest bankiem mobilnym. W swojej historii miałem okazję używać Barclays’a oraz TSB i każdy z tych banków miał jeden poważny problem. Niektóre rzeczy można było zrobić w aplikacji mobilnej a inne tylko przez stronę internetową. Wiązało się to z koniecznością lawirowania, szczególnie że ich strony internetowe często nie są dostosowane do małych ekranów, więc w tym celu musiałeś używać komputera. Nie mówiąc o tym, że niektóre banki wymagają jeszcze (sic!) Internet Explorera_ aby działały niektóre rzeczy. W momencie żeby pobrać wyciąg (statement) w postaci PDF i zapisać go na Dysku Google mogłem to tylko zrobić z postaci komputera, zacząłem szukać innego rozwiązania.

Duże bank rozwijają się znacznie wolniej, niż użytkownik by chciał. Wprowadzanie nowych technologii trwa dłużej i prawie zawsze wiąże się, z tym że klient będzie musiał zapłacić więcej — chociażby w opłatach bankowych przy przelewaniu pieniędzy za granicę lub też używaniu karty poza granicą UK.

Monzo zaczęło pomału, a w momencie, gdy otrzymali licencję bankową, zaczęli prężnie się rozwijać, a przede wszystkim słuchać co użytkownicy chcą i wprowadzać to w miarę potrzeb i możliwości. W momencie, gdy przekroczyli oni 1 milion użytkowników, ich rozwój jest jasno określony w kierunku ich użytkowników a postęp szczegółowo publikowany (blog) oraz dyskutowany (community).

Wszystko, czego na chwilę obecną osoba otwierająca konto potrzebuje, jest dostępne i co najważniejsze za darmo. Otwarcie konta zajmuje kilka minut, a weryfikacja użytkownika odbywa się przy pomocy aplikacji w zaciszu twojego domu.

Nie posiadają oni oddziałów (branch), ale dzięki temu masz ich dostępnych pod telefonem lub w każdej chwili możesz rozpocząć chat z konsultantem z aplikacji. Powiedzmy sobie szczerze, kto jeszcze korzysta z oddziałów bankowych, gdy wokoło jest ich coraz mniej, a otwarte są one w takich godzina, że by coś załatwić musiałbyś brać wolne w pracy.

Wygoda i przyszłościowe funkcje zachęcające do oszczędzania (Aplety w IFTTT) to jest to, czego szukałem. Co więcej, możliwość powiązania Monzo z Wise (dawniej TransferWise), które opisałem na swojej stronie w kilku miejscach, przy przelewaniu pieniędzy za granicę to był kolejny powód, dlaczego chciałem spróbować.

Poczytaj również:

- Wise – przelej £500 za darmo
- PayPal i Wise Borderless Account
- Przelewy pieniężne z Anglii do Polski – kolejne podejście.

Jako że Monzo jest bankiem, nasze pieniądze zabezpieczone są do £85,000. Mamy możliwość założenia konta (Current Account), jak również przeniesienia naszego konta z innego banku wraz ze wszystkimi poleceniami zapłaty (standing orders i direct debits).

Nie sposób jest przedstawić wszystkich zalet Monzo, gdyż musiałbym aktualizować ten wpis co najmniej raz w miesiącu (w tym celu odsyła do ich bloga). Jest też kilka opcji, które jeszcze są nie dostępne, ale pracują oni na tym aby je wprowadzić jak najszybciej z głównym naciskiem na fakt, aby użytkownicy nie musieli za to dodatkowo płacić.

Jeżeli posiadasz i używasz Wise wraz z kartą debetową, zainteresuje cię fakt, że korzystając z Monzo, otrzymujemy te same korzyści co daje TW, gdy podróżujemy po świecie. Możemy wypłacać pieniądze z bankomatów (pierwsze £200 funtów nie kosztuje nasz nic*), jak i płacić w sklepach bez dodatkowych opłat bankowych przy bardzo dobrych kursach przewalutowania.

Aktualizacja 18 Grudnia 2019

Monzo Bank poinformował na swoim blogu, że wraz ze zmianą w regulacjach Unii Europejskiej dotyczących płatności pomiędzy państwami członkowskimi, od 18 grudnia 2019, wypłaty z bankomatów (tych obsługiwanych przez banki) będzie bezpłatne. To znaczy, że w każdym kraju należącym do EEA (wszystkie kraje unii jeszcze kilka innych), nie będzie już limitu £200 na miesiąc bez opłat.

Pamiętać jedynie należy, aby nie używać bankomatów typu DCC, które przewalutowują transakcję na ekranie informując cię o kursie itp. Więcej możecie poczytać tutaj.


Poczytaj również:

- Monzo + Wise

Co jest dla mnie jest osobiście ważne to sposób, w jaki Monzo zachęca do oszczędzania. Jednym ze sposobów jest zaokrąglanie twoich wydatków i przesyłanie “reszty” na osobne konto (Pot) - tak jak świnka skarbonka. Płacą w sklepie £11.56, na wyciągu będziesz miał obciążenie £12 a w szczegółach transakcji zobaczysz, że £11.56 poszło na zapłatę a £0.44 przelane zostało do twojej świnki skarbonki.

Chcąc nie chcąc, dzięki temu można uzbierać niezłą sumkę.

Co więcej, Monzo można zintegrować z IFTTT (aplikacji do automatyzacji), dzięki czemu możesz ustawić sobie przeróżne aplety wspomagające twoje oszczędzanie. Osobiście mam ustawione Zadania oszczędzania 1p dziennie (1p Challenge), które polega na tym, że 1-ego Stycznia z twojego konta przelewane jest £0.01 do Pota, 2-go Stycznia £0.02, 3-go Stycznia £0.03 i tak do końca roku gdzie 31-go Grudnia będzie £3.65. Jak by nie patrzeć, uzbiera się przy tym niezła sumka.

To jest tylko jeden z przykładów wspomagania oszczędzania, gdyż opcji jest multum w zależności od tego, co kto potrzebuje.

monzo golden ticket

Od 6-go września 2019, Monzo zaprzestał wypłacania £5 w ramach polecenia, ale to nie znaczy, że nie warto z niego skorzystać.

Poleć Monzo znajomym i odbierz £5

Monzo oferuje program polecający zwanym Golden Tickets (jak w Charlie i fabryka czekolady). Od Stycznia 2019 program ten płaci za polecenie nowego użytkownika. Ty — jako osoba polecająca oraz (od połowy sierpnia 2019) Twój znajomy, w momencie pierwszego użycia karty Monzo dostanie £5 jako podziękowanie za dołączenie do rodziny.

Nic ciebie to nie kosztuje, a Korzyści, jakie z sobą niesie używanie Monzo mogą zachęcić cię do lepszego zarządzania pieniędzmi (dzięki wbudowanemu narzędziu do śledzenia i podsumowywania wydatków), jak i oszczędzenia (Poty — świnki skarbonki).

Jeżeli się zdecydujesz, skorzystaj z mojego linku polecającego:
https://join.monzo.com/r/nn2we2r

Po skorzystaniu z powyższego odnośnika postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

W razie pytań pisz śmiało w komentarzach.

Pozdrawiam

Komentarze
Kategorie