Kategorie
Artykuły

PayPal i TransferWise Borderless Account

W moim artykule z przed kilku lat pisałem już o metodzie przelania pieniędzy z jednego kraju do drugiego przy pomocy dwóch kont na PayPal’u. Ostatnio wspomniałem o nowej usłudze, jaką oferuje TransferWise, a która umożliwia w nieco łatwiejszy sposób i przy dogodniejszych stawkach przelać pieniądze do odbiorcy w dowolnym kraju na świecie.

TransferWise oferuje również tzw. borderless account (czyli konto bez granic).

Usługa ta ma pomóc w rozliczaniu usług, w szczególności dla osób, otrzymujących płatności z różnych krajów na świecie (freelancerów).

Borderless account umożliwia otwarcie wirtualnego konta w kilku walutach, które wygląda i działa jak konto w normalnym banku w danym kraju.

Jeżeli chcemy otworzyć konto w funtach (GBP), otrzymamy konto w banku w UK wraz z sort code oraz numerem konta, zupełnie tak jak w normalnym banku tj. Barclays. Dodatkowo, konto możemy otworzyć w Euro (bank i konto w Niemczech), w dolarach (USD)(bank i konto w Stanach Zjednoczonych) oraz w dolarach australijskich (AUD).

Dzięki temu, możemy otrzymywać pieniądze w wyżej wymienionych walutach bez dodatkowych opłat bankowych. Oprócz tego, mamy do dyspozycji przechowywanie i konwertowanie pieniędzy w 29 walutach świata w tym w polskich złotych (PLN), ale bez dedykowanego konta bankowego (może w przyszłości). W zależności od naszych potrzeb możemy później balans przelać tam, gdzie chcemy na bardzo korzystnych warunkach.

Dodatkowo, TransferWise oferuje w ramach programu Beta kartę do bankomatów. Ostatnio zostałem zaproszony do skorzystania z okazji i otrzymania karty, którą będę testował w najbliższych miesiącach.

Jeżeli chodzi o konto borderless, oprócz głównego założenia jako konto rozliczeniowe dla freelancerów, zastosowań może myć multum.

W moim artykule z 2011 odnośnie PayPal wytłumaczyłem, jak przelać pieniądze z konta w UK na konto w Polsce. Nie jest to operacja prosta, jeżeli chodzi o pierwsze ustawienie, jak i jednocześnie nie jest zbytnio opłacalna (PayPal nie jest tanią firmą). W związku z tym wpadłem na pomysł wspólnego wykorzystania TransferWise i PayPal.

Załóżmy, że mamy pieniądze na PayPal’u, które chcielibyśmy przelać na nasze konto w Polsce, lub też zapłacić za ich pomocą rachunek w dowolnym kraju na świecie.

PayPal pozwala na dowiązanie konta bankowego, na które możemy wypłacić pieniądze bez dodatkowych opłat, ale tylko w lokalnej walucie.

Jeżeli mamy konto PayPal w Polsce to konto bankowe musi być w polskich złotych. Nic z tego, że na koncie w PayPalu mamy ustawione kilka walut, nie ma możliwości ich wypłacenia bez przewalutowania. Również, jeżeli podepniemy konto w Polskim banku prowadzone w walucie, wówczas stracimy najwięcej, gdyż PayPal przewalutuje nasze środki (dla przykładu funty) na lokalną walutę (polski złoty) przed przekazaniem do banku, a bank ponownie przewalutuje na walutę, w której jest nasze konto (na przykład funty). Lekka paranoja!

W tym przypadku TransferWise przychodzi z odsieczą.

Jeżeli posiadamy konto PayPal w Wielkiej Brytanii, dlaczego by nie podpiąć konta TransferWise w funtach i na nie wypłacić pieniądze z PayPala?

Dzięki temu, z TransferWise możemy przelać pieniądze, gdzie chcemy i to bardzo szybko. Nawet na konto w Polsce w 24 godziny (wypłata z PayPal na konto TransferWise może potrwać również do 24 godzin).

Oczywiście, konto TransferWise nie jest przeznaczone do zasilania konta PayPal, więc będzie działać to tylko jednostronnie, ale o to nam w założeniu chodzi.

Wystarczy wejść na nasze konto PayPal, po czym przejść do naszego portfela (Wallet) i dodać konto bankowe (Add bank account).

Nim to zaczniemy robić, powinniśmy mieć zweryfikowane konto w TransferWise oraz dodane konto w walucie (Balances). Dzięki czemu, klikając na nasze konto w GBP otrzymamy informacje na temat naszego Sort Code oraz Numeru konta, które potrzebujemy, aby dodać konto do PayPal.

W momencie, gdy dodamy konto do PayPal, firma PayPal wyśle na nasze konto drobną kwotę wraz z kodem potwierdzającym. Kod ten należy odczytać na stronie TransferWise a następnie na PayPalu w naszym portfelu (wallet) potwierdzić nowo dodane konto poprzez wprowadzenie otrzymanego kodu.

I to by było na tyle. Jednakże, PayPal zakłada, że konto, które właśnie dodaliśmy będzie służyć nam również do doładowania środków na PayPalu. W tym celu PayPal będzie chciał wysłać polecenie o Direct Debit do naszego banku (wirtualny bank TransferWise). W toku potwierdzenia konta, nie znalazłem metody pominięcia tego kroku, więc nie pozostaje nam nic innego jak potwierdzenie tej procedury.

Tutaj, po kilku dniach dostaniemy informację od PayPal, że nie udało się ustawić Direct Debit na koncie TransferWise (sic!, bo nie zostało ono do tego zaprojektowane), gdyż bank (TransferWise) odrzucił tą prośbę.

Nie musimy się tym zbytnio przejmować, gdyż konto mamy już dodane. Jedyną opcję, którą będziemy używać, jest wypłata (Withdraw money) w celu wypłaty pieniędzy.

Aby, posiadanie dwóch kont bankowych podpiętych do PayPal nie spowodowało nam większych problemów, gdy będziemy płacić przez PayPal następnym razem, musimy upewnić się, że nasze inne konto (nie TransferWise) wybrane jest jako domyślna metoda dodania pieniędzy i tyle (przy pierwszym płaceniu przez PayPal na dowolnej stronie).

W momencie, jak wypłacimy nasze środki z PayPal na nasze konto w TransferWise nie pozostaje nam nic innego jak przelać je tam, gdzie chcemy nawiązując do mojego poprzedniego artykułu.

Oczywiście, jeżeli posiadamy konto w UK, Niemczech, Stanach lub Australii, możemy wypłacić pieniądze z PayPal na konto w danym kraju (konto, które mamy podpięte do PayPal) i dokonać przelewu na TransferWise bez opłat (w standardowy sposób poprzez przelew na konto). Powyższe rozwiązanie dedykowane jest dla osób, które chcą uniknąć tej operacji (z różnych względów).

Pozdrawiam

 

12 odpowiedzi na “PayPal i TransferWise Borderless Account”

Heja, dzięki za informację, jednakże sprawdziłem niedawno i nie ma problemu z dodaniem konta TransferWise, bynajmniej na koncie UK, które używam (w zakładce Wallet > Add a card or bank account). Jeżeli posiadasz “Link U.S. account” podejżewam, że używasz Paypal US i jest to wewnętrzny problem.

Witam, znalazlem ten artykul, gdy probowalem przelac USD z Paypal na Transferwise i okazal mi sie pomocny, za co dziekuje. To co napisal Kuba Mikita to prawda, za kazdym razem wyskakiwal na Paypal blad przy probie podpiecia konta dolarowego w banku w Stanach Zjednoczonych. Myslalem, ze to dlatego, ze Transferwise zaklada konto z prefixem “Transferwise FBO”, a dopiero imie i nazwisko i Paypal od razu wykrywa rozbieznosc w nazwie konta. Okazalo sie, ze problem lezy gdzie indziej (Paypal tlumaczy to swoimi zabezpieczeniami) i jedyna mozliwosc zalozenia tego konta to telefon na infolinie + kilka maili z ich instrukcja (chodzi o wyslanie skanu dowodu tozsamosci i wyciagu z konta). Trwalo to 4 dni, ale sie udalo, srodki w USD przelalem na Transferwise i po 2 dniach doszly, oczywiscie bez prowizji.

czy można podpiąć to konto do 1DG i dostawać pieniądze, które można później zaksięgować?

Witam. Z tego co wyczytałem zależy do od kraju w którym PP
zarejestrowaliśmy. To znaczy na GBP w uk ta metoda działa ale na USD w
usa już nie. Pytanie tylko takie jeśli było by to konto firmowe – mówię
tu o koncie PayPal – to jak je potwierdzić? Przeważnie PP jako
potwierdzenia chce właśnie wyciąg z konta bankowego z adresem etc a
tutaj w Transferwise chyba nie ma możliwości na taki dokument.

Oczywiście. Tutaj sprawa się nieco komplikuje. Napisałem artykuł z punktu widzenia UK/Polska/Europa. Jeżeli uda ci się sos ustalić jak to działa w USA to daj znać, gdyż zapewne większa liczba ludzi będzie mogła skorzystać z tego. Z tego co plotki niosą, Monzo zamierza wejść na rynek USA, a jako ze są oni powiązano z TransferWise jeżeli chodzi o przelewy międzynarodowe może tutaj znajdzie się rozwiazanie. Jak nie to może revolut? Trzeba popróbować.

Co do TranswerWise to jest opcja aby wygenerować wyciąg, ale będzie on z adresem na który konto jest zarejestrowane bez względu dla jakiego konta borderless będzie on wygenerowany.

Czesc. W US takie konto nie przejdzie jesli chodzi o podpiecie pod paypal jest na ten temat sporo w necie. Chociaz niektorym niby sie udalo. W UK z tego co czytam jest to bardziej mozliwe. Te transfery za kazdym razem Ci przechodza na konto w transferwise bez problemu? Jesli mozna wiedziec twoje konto jest indywidualne czy business? Ten adres na wycigu musi sie zgadzac z twoim ID czy mozna podac jakies inny korespondencyjny np w UK?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *