Sweet Chilli Sauce (Sos)

Zawartość

Sos Sweet Chilli można już kupić w praktycznie każdym supermarkecie, jednakże najlepszy, pod względem smaku i pikantności jest ten, który zrobimy sami. Oto mój przepis na ten wyśmienity dodatek do wszystkiego.

Trudność: Łatwa Czas przygotowania: 5 minut Czas wykonania: 20 minut

Składniki

  • cukier, 275 g
  • woda, 250 ml
  • papryczki chilli1, 60 g
  • ocet winny, 45 ml
  • czosnek, 35 g
  • sól, 9 g

W sumie uzyskamy ok. 500ml sosu.

Wykonanie

Do małego garnka wlewamy wodę, ocet winny, wsypujemy sól i cukier i pozostawiamy na małym ogniu, aby cukier się rozpuścił — od czasu do czasu mieszając.

Czosnek siekamy na drobną kostkę. Odcinamy od papryczek zielony ogonek i całe, wraz z nasionami kroimy na drobno. Nie musimy się przy tym starać, gdyż całość i tak na końcu zmiksujemy.

Posiekane składniki dodajemy do garnka i podkręcamy gaz. Tak gotujemy na dużym ogniu przez okres około 5 minut (od zagotowania). W tym czasie cała mikstura zmieni nieco kolor na odcień pomarańczowego. Następnie (jeżeli trzeba) pozostawiamy naszą miksturę na wolnym ogniu, aby zagęścić sos poprzez wyparowanie wody. W momencie, gdy ok. 30% wody odparuje, a całość zacznie przypominać płynny syrop, zdejmujemy z ognia.

Lekko ostudzamy, po czym używając blendera, całość bardzo drobno miksujemy. Tak przygotowany sos odstawiamy do ostygnięcia, po czym przelewamy do butelki lub innego naczynia. Przechowujemy w chłodziarce.

Smacznego.


  1. czerwone, długie papryczki chilli, najlepiej świeże. W przypadku suszonych dodać do 40% mniej. ↩︎

Kategorie