LastPass - hasła z głowy... 7 lat później

Kiedyś (w 2008 roku) napisałem artykuł zatytułowany Hasła z głowy… Czyli KeePassX i OpenID, tym razem pora na coś innego - LastPass.
Mamy koniec roku 2015 i przez te 7 lat dużo się zmieniło.
Po pierwsze, OpenID pozostał wybrykiem, którego nie zaimplementowały w jego oryginalnej formie żadne organizacje, przez co przyczyniło by się to do jego popularyzacji.
Zamiast tego, coraz powszechniejsze jest logowanie się na innych stronach z wykorzystaniem konta Google, Facebooka lub Twittera.
Po niekąd, jest to jakieś rozwiązanie, jednakże nie rozwiązał się problem z tysięcami haseł, z którymi musimy się zmagać na codzień.
Przez ten czas szukałem idealnego programu, z dużym naciskiem na przechowywanie haseł w chmurze oraz dostępności z poziomu przeglądarki, telefonu itp.
W momencie prześcia na komputer Mac coraz ważniesze stała się możliwość dostępu do haseł na różnych systemach operacyjnych oraz różnym sprzęcie (w domu i w pracy).
Tak naprawdę, jedynie liczące się rozwiązania spełniające oczekiwania klientów - użytkowników jest 1Password oraz właśnie LastPass.
1Password według mnie, każe sobie płacić za aplikację na komputer w zależności od posiadanego systemu operacyjnego. Nie są to małe pieniądze, gdyż jak bym chciał go używać na Mac i Windows, to wydatek z rzędu £69.99 - sporo.
Na szczęście jest LastPass - a co się okazało później, jest on w kwestiach bezpieczeństwa o krok do przodu w stosunku do 1Password. Wszystkie aplikacje są darmowe, support działa na odpowiednim poziomie, a cenowo też nie wychodzi najgorzej. $12 za rok ($1 za miesiąc) to naprawdę dobre warunki. Dodatkowo, wspierana jest weryfikacja dwuetapowa jak również YubiKey.
Istnieje również darmowa wersja, dla osób które nie potrzebują zaawansowanych opcji oraz synchronizacji na wielu urządzeniach.
W wersji Premium, możesz używać aplikacji na platformie Windows, Mac, Linux, oraz platformach mobilnych Android, iOS (iPad, iPhone), bezpośrednio w przeglądarkach na telefonie (Dolphin, Firefox) ale również na Blackberry, Windows Mobile, Firefox OS… i IE.
Producent zadbał również o przenośną wersję LastPass (portable) działającą z Firefox Portable oraz wersję kompatybilną z Microsoft Surface RT.
Póki co, LastPass jest tym czymś, czego szukałem.
Jeżeli to cię zainteresowało, spróbuj sam, korzystając z niniejszego linku i otrzymaj 1 miesiąc Premium za darmo.
Pozdrawiam