Kategorie
Linux

Instalacja karty Broadcom BCM43xx w Ubuntu

Ostatnio zaktualizowany

Uwaga: Wersja niniejszego dokumentu została opublikowana jakiś czas temu. Jako, że w systemach z rodziny Linux ciągle dużo się zmieniła, opisane tutaj elementy mogą się nieco różnić o tych, z którymi się spotkacie w swoim systemie. Jako, że nie posiadam już ww. kart, nie mogę gwarantować, iż poniższy sposób zadziała.

Od dłuższego czasu zainteresowany jestem alternatywnymi systemami operacyjnymi. Obecnie pracuję na Ubuntu 9.10.

Jako, że mam laptopa i z internetem łącze się bezprzewodowo, chciałem aby możliwe było to również w tym systemie. Niestety, podczas aktualizacji do najnowszej wersji systemu wszystko się poknociło.

W laptopie mam kartę firmy Broadcom BCM4312 Dualband (b/g), która potrzebuje włączenia stosownych sterowników aby, możliwe było jej użytkowanie.

Domyślnie zalecaną metodą jest włączenie sterowników własnościowych z pozycji:

System > Administracja > Sterowniki

Jednakże nie zawsze to działa, o czym przekonałem się (i wielu innych użytkowników) osobiście.

Będąc uwięzionym na kablu, postanowiłem co nieco poszperać i wymyślić rozwiązanie. I to właśnie zrobiłem. A dokładniej, wzorując się na zagranicznych rozwiązaniach i oficjalnych stanowiskach producenta, postanowiłem napisać poniższe How-To.

Do łączenia z siecią WiFi używamstandardowego pakietu GNOME, czyli Network Managera. Oczywiście, może to też działać z WICD, ale osobiście tego nie testowałem, gdyż nie mam takiej potrzeby.

Poniższe How-To działa dla kart bazujących na sprzęcie BCM4311, BCM4312, BCM4321 i BCM4322.

A więc zacznijmy….