Poczta we własnej domenie z Domenami Google (i Gmail)

Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, Google jest również firmą zajmującą się rejestracją domen internetowych. W ramach ich usługi Google Domains (Domeny Google) możesz zarejestrować wybraną przez ciebie domenę oraz zarządzać jej rekordami DNS w bardzo prosty sposób.

Co najważniejsze, Domeny Google są tanie, w porównaniu z konkurencją, oraz oferują usługi dodatkowymi za darmo.

Na chwilę pisania tego tekstu, polskie domeny z końcówką PL nie są obsługiwane przez Google. Nie ma możliwość ich wykupienia lub przeniesienia. Dla wszystkich innych czytaj dalej.

Dla przykładu moja domena w nazwa.pl kosztowała 150zł (plus podatek VAT), to około £26 po obecnym kursie walut. W momencie, gdy przeniosłem domenę do Google, co roku płacę tylko £10, czyli około 56zł. Widać różnicę!

W ramach domeny utrzymywanej przez Google, wraz z obsługą DNS oferuje ona opcję zwaną Email forwarding, w której możesz utworzyć aż 100 różnych adresów email w domenie i przekierować na wskazany adres email. Co więcej, jeżeli przekierowujesz je do Gmail, możesz również ustawić możliwość odpowiadania i wysyłania maili w domenie.

Zarządzanie przekierowaniem maili w Domenach Google

Podobnie jak w moim wpisie Poczta we własnej domenie z CloudFlare (i Gmail), zacznijmy od (znanych) ograniczeń, jakimi ta usługa będzie dysponować.

  • maksymalnie 100 aliasów dla pojedynczej domeny;
  • z pojedynczego aliasu możemy przekazać pocztę tylko na wskazany, pojedynczy adres email. Nie ma możliwości utworzenia grupy (rodzina@), z której wiadomości będą przekazane do wskazanych osób;

Na szczęście, aby rozwiązać tę bolączkę, możemy użyć Google Groups (Grupy Google), gdzie, zakładając grupę, otrzymamy grupowy adres email. Wysyłając wiadomość na ten adres, przekazana zostanie ona do wszystkich członków grupy. Wystarczy teraz ustawić alias podpięty do adresu grupowego i problem rozwiązany. Pamiętać jednak musimy, aby ustawić naszą grupę jako publiczną (public) z prawami otrzymywania wiadomości (wysyłania do grupy) od wszystkich (everyone).

  • Alias email możemy ustawić tylko w domenie głównej;
  • Nie ma możliwości śledzenia/przeglądania historii wysłanych wiadomości, w związku z tym nie będziemy w stanie ocenić, czy wszystko zostało dostarczone/przekazane.

To są tylko te ograniczenia, które sam zauważyłem, gdyż Google nie jest skore do poinformowania o wszelkich innych, takich jak limit wiadomości czy też raport niedoręczenia.

Za każdym razem, gdy podepniemy nowy adres email do aliasu, nim będziemy mogli go używać, musimy potwierdzić email od Google, który zostanie wysłany na ten oto adres docelowy.

Wysyłanie i odpowiadanie z domeny (Gmail)

Google pomyślał o tym, jak z wykorzystaniem Gmail możemy ustawić alias nie tylko do odbierania, ale również wysyłania wiadomości z adresu w domenie za darmo.

W pierwszej kolejności musimy ustawić hasło jednorazowe do aplikacji z poziomu Konta Google.

  1. Wchodzimy na Konto Google;
  2. Przechodzimy do sekcji Bezpieczeństwo (Security);
  3. W sekcji Logowanie się do Google (Signing in to Google) wybieramy Hasła Aplikacji (App passwords). Potwierdzamy przejście do tej sekcji, wprowadzając nasze hasło do konta;
  4. Z listy wyboru aplikacji (Select app) wybierz Poczta (Mail) a z wyboru urządzenia (Select device) wybierz Inne (Other - Custom name). Wprowadź dowolną nazwę i naciśnij przycisk Generuj (Generate);

Wracamy do Poczty Google (Gmail).

  1. Przechodzimy do Ustawień poczty > Wszystkie ustawienia (See all settings);
  2. Wybieramy zakładkę Konta (Accounts) i w pozycji Wysyłaj pocztę jako (Send mail as) klikamy Dodaj kolejny adres email (Add another email address);
  3. W polu Adres e-mail (Email address) wprowadź ten, który ustawiłeś po stronie Google i kliknij Dalej (Next Step);

Na tym etapie upewnijmy się, że nasz adres e-mail traktowany był jako alias (Zaznaczone pole Treat as an alias)

  1. W polu serwera SMTP wprowadzamy smtp.gmail.com i port 587;
  2. W polu użytkownika (Username) wprowadzamy nasz adres Gmail (login@gmail.com);
  3. W polu hasło (Password) wprowadzamy to, wygenerowane na początku (a nie nasze hasło do konta).

W momencie, gdy naciśniemy przycisk Dodaj konto (Add account), Google wyśle email z kodem weryfikacyjnym na nasz Alias. Jak wiadomość dojdzie, wprowadzamy otrzymany kod i potwierdzamy.

Takim sposobem, będziemy mogli napisać nową wiadomość, jak i odpowiadać z naszego aliasu.


W tej samej sekcji, w ustawieniach poczty, gdzie dodaliśmy nasz alias, możemy zaznaczyć domyślne zachowanie poczty (When replying to a message), wybierając opcję Odpowiadania z tego samego adresu, na który została wysłana wiadomość (Reply from the same address to which the message was sent).

Dzięki temu nie będziemy za każdym razem musieli przełączać się pomiędzy Gmail a adresem aliasem.


Tego typu rozwiązanie, jest kolejną alternatywą na pocztę w domenie dla osób, które zostały zmuszone na migrację z darmowego G Suite (legacy) do płatnego Google Workspace.

Jako że samo przeniesienie się z Google Workspace do Gmail jest nieco bardziej skomplikowane, napisze o tym już niedługo w moim osobnym wpisie.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie