Kategorie
Internet

Domena na własnych serwerach DNS

Ostatnio zaktualizowany

Xname i FreeDNS

Aby skorzystać z usługi darmowych serwerów DNS trzeba się poważnie zastanowić co wybrać. W tym przypadku nie możemy sobie pozwolić na takie, które często siadają lub mają inne problemy. Mając to na uwadze, mój wybór padł na Xname.org jako dość stabilny i darmowy serwer DNS – FreeDNS::42.

Konfiguracja Xname i FreeDNS jest identyczna, więc odwołam się jedynie do jednego serwisu. Zaawansowane opcje postaram się przedstawić w innych artykułach.

Uwaga na wstępie do zawartości stref! Jeżeli chodzi o BINDa, to aby ograniczyć sobie konieczności przepisywania naszej podstawowej domeny (np.: wieckiewicz.org.) stosuje się symboliczną “małpę” (@). Niestety, w przypadku Xname i FreeDNS, takiego udogodnienia nie możemy zastosować, gdyż powoduje to wystąpienie błędu. Pozostaje nam wprowadzanie całej nazwy domeny z “kropką” na końcu. Znajduje to zastosowanie tylko dla rekordu A i PTR.

Na początku musimy sobie założyć konto na stronie xname.org korzystając z odnośnika po lewej stronie create a new user (utwórz nowego użytkownika).

Mając już konto i będąc zalogowanym wybieramy Create zone (Utwórz strefę).

Jeżeli chcemy utworzyć Secondary DNS, zone wpisujemy naszą domenę. Zaznaczamy typ jako secondary (zapasowe) i klikamy przycisk Create (Utwórz).

Tak mamy utworzoną naszą strefę na zapasowym serwerze DNS.

W konfiguracji serwera BIND należy pamiętać, aby wpisać odpowiednie odniesienie do serwerów DNS w wartości acl slaves, o którym pisałem wcześniej.

Aby masz serwer komunikował się z Secondary DNS, wchodzimy w View zones (Lista stref) i wybieramy naszą domenę.

Dalej w:

primary name server IP(s) (use ‘;’ as separator)

wpisujemy adres IP naszego serwera Primary DNSnie adres ns1.server.pl tylko adres IP!

Wybieramy Modify (Modyfikuj) i czekamy aż serwery się skomunikują i pobiorą odpowiednie dane. Przy pierwszym pobraniu otrzymamy stosowną wiadomość na maila podanego podczas rejestracji na stronie.

Tyle wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *