Kategorie
Sprzęt

Huawei E180 w Windows 64bit

Ostatnio zaktualizowany

Użytkowników systemów 64-bitowych nie jest jeszcze tak dużo, ale Ci co je używają, natykają się co pewien czas na problemy z instalacją dodatkowego sprzętu i zmuszenia go do działania.

Jak dotąd, poważne utrudnienie mają osoby korzystające z internetu od operatorów GSM  w oparciu o modem Huawei E180. Osobiście posiadam ten modem w sieci Plus. Plus GSM i ich program iPlus Manager, nie wspierają tego modemu w systemie 64-bitowym. Informację, jakie można uzyskać od przedstawicieli operatorów, są takie, iż trwają prace nad ich udostępnieniem.

Nie chcąc wracać na 32bitową odmianę Windowsa, postanowiłem poeksperymentować…

Uwaga: przed instalacją wg poniższej metody proszę usunąć wszelkie oprogramowanie związane z modemem, sterowniki Huawei i oprogramowanie iPlus Manager z Programy i funkcje w Panelu sterowania.

Sterowniki to nie jest największy problem, gdyż istnieje możliwość zainstalowania modemu w Windows 64-bit. Gorzej jest, jeżeli chcemy zmusić go do współpracy z programem operatora (w tym przypadku iPlus Manager 2.0wersja 2.1 nie wpiera oficjalnie tego modemu).

Po zainstalowaniu sterowników i uruchomieniu iPlus Managera nadal otrzymujemy komunikat, aby podłączyć modem. Jest na to rozwiązanie, ale ma ono swoje skutki uboczne…

Otóż, z oficjalnej strony Huawej należy pobrać firmware do naszego modemu.

W momencie pisania tego posta, najnowsza wersja oznaczona jest jako:
E180 Client Software WINMACB300D00SP05C03 (UTPS11.030.01.13.03_MAC11.202.08.00.03) for WinXP&2K&Vista & Mac (ok. 10MB)

- Aktualizacja 09.09.2010 -
Jako, że nawet producent modemów nie przykłada wagi aby na jego stronie było dostępne zawsze aktualne oprogramowanie, polecam stronę dc-files.com, na której znajdziemy jeszcze nowsze oprogramowane, od tego dostępnego powyżej:
E180Update_126.04.02.18B416 (ok. 15,5MB) - po wejściu na stronę wybrać Firmware Update (latest version) i przycisnąć mały obrazek, symbolizujący modem (po prawej od listy wyboru).

Przed aktualizacją oprogramowania, pobierzmy jeszcze sobie ze strony Plusa, program iPlus Manager 2.0 i zapisujemy go na komputerze lub karcie MicroSD w naszym modemie.

Oficjalny modem od operatora Plus zawiera własną pamięć, w której zapisana jest aplikacja iPlus Manager, dzięki czemu, zaraz po podłączeniu jesteśmy w stanie zainstalować oprogramowanie do jego obsługi bez konieczności sięgania po płytę CD (tzw. zeroCD).

Pobieranie oprogramowania iPlus Manager jest całkowicie dobrowolne, gdyż można w codziennej pracy posługiwać się programem Mobile Partner od Huawei. Program ten jest o wiele szybszy i stabilniejszy, ale... po angielsku. O konfiguracji Mobile Partner napisze na samym końcu.