Huawei E180 w Windows 64bit

Użytkowników systemów 64-bitowych nie jest jeszcze tak dużo, ale Ci co je używają, natykają się co pewien czas na problemy z instalacją dodatkowego sprzętu i zmuszenia go do działania.

Jak dotąd, poważne utrudnienie mają osoby korzystające z internetu od operatorów GSM  w oparciu o modem Huawei E180. Osobiście posiadam ten modem w sieci Plus. Plus GSM i ich program iPlus Manager, nie wspierają tego modemu w systemie 64-bitowym. Informację, jakie można uzyskać od przedstawicieli operatorów, są takie, iż trwają prace nad ich udostępnieniem.

Nie chcąc wracać na 32bitową odmianę Windowsa, postanowiłem poeksperymentować…

Uwaga: przed instalacją wg poniższej metody proszę usunąć wszelkie oprogramowanie związane z modemem, sterowniki Huawei i oprogramowanie iPlus Manager z Programy i funkcje w Panelu sterowania.

Sterowniki to nie jest największy problem, gdyż istnieje możliwość zainstalowania modemu w Windows 64-bit. Gorzej jest, jeżeli chcemy zmusić go do współpracy z programem operatora (w tym przypadku iPlus Manager 2.0wersja 2.1 nie wpiera oficjalnie tego modemu).

Po zainstalowaniu sterowników i uruchomieniu iPlus Managera nadal otrzymujemy komunikat, aby podłączyć modem. Jest na to rozwiązanie, ale ma ono swoje skutki uboczne…

Otóż, z oficjalnej strony Huawej należy pobrać firmware do naszego modemu.

W momencie pisania tego posta, najnowsza wersja oznaczona jest jako:
E180 Client Software WINMACB300D00SP05C03 (UTPS11.030.01.13.03_MAC11.202.08.00.03) for WinXP&2K&Vista & Mac (ok. 10MB)

- Aktualizacja 09.09.2010 -
Jako, że nawet producent modemów nie przykłada wagi aby na jego stronie było dostępne zawsze aktualne oprogramowanie, polecam stronę dc-files.com, na której znajdziemy jeszcze nowsze oprogramowane, od tego dostępnego powyżej:
E180Update_126.04.02.18B416 (ok. 15,5MB) - po wejściu na stronę wybrać Firmware Update (latest version) i przycisnąć mały obrazek, symbolizujący modem (po prawej od listy wyboru).

Przed aktualizacją oprogramowania, pobierzmy jeszcze sobie ze strony Plusa, program iPlus Manager 2.0 i zapisujemy go na komputerze lub karcie MicroSD w naszym modemie.

Oficjalny modem od operatora Plus zawiera własną pamięć, w której zapisana jest aplikacja iPlus Manager, dzięki czemu, zaraz po podłączeniu jesteśmy w stanie zainstalować oprogramowanie do jego obsługi bez konieczności sięgania po płytę CD (tzw. zeroCD).

Pobieranie oprogramowania iPlus Manager jest całkowicie dobrowolne, gdyż można w codziennej pracy posługiwać się programem Mobile Partner od Huawei. Program ten jest o wiele szybszy i stabilniejszy, ale... po angielsku. O konfiguracji Mobile Partner napisze na samym końcu.

4 myśli na temat “Huawei E180 w Windows 64bit

 1. witam PAna
  niestety popimo PAna czytelnej instrukcji instalacji sterownikow do 64 bitowej Visty nie da sie w ogóle zainstalowac oprogramowania Mobile Partner…. :(
  czy moge prosić o jakąś radę ?

  1. Instalacja Mobile Partner trochę trwa, nawet 10 minut, czy oby na pewno czekał Pan wystarczająco długo? Podczas instalcji instalowane są sterowniki, niestety trzeba poczekać. Czy wyskakuje jakiś błąd?

 2. Witam
  Ja rowniez mam problem z instalacja Mobile Partner – podczas instalacji szuka Data Card i po chwili wyrzuca blad aplikacji. Program wogole nie widzi modemu, w systemie modem jest

  1. Proszę wyłączyć kontrolę użytkownika w systemie. Następnie w dodaj-usuń (Panel sterowania – Programy i funkcje) odinstalować wszystkie elementy, które są związane z iPlusem i modemem. Uruchomić CCleanera wraz z czyszczeniem rejestru. Uruchomić ponownie komputer. Podłączyć modem do portu USB. Anulować wszelką instalację ew. sterowników i komponentów. Odpalić instalację Mobile Partner i czekać aż się zainstaluje. Nic innego się nie da. Program działa na 100% – sprawdzane już kilkanaście razy. Pozdrawiam i powodzenia.

Dodaj komentarz