Huawei E180 w Windows 64bit

Użytkowników systemów 64-bitowych nie jest jeszcze tak dużo, ale Ci co je używają, natykają się co pewien czas na problemy z instalacją dodatkowego sprzętu i zmuszenia go do działania.

Jak dotąd, poważne utrudnienie mają osoby korzystające z internetu od operatorów GSM w oparciu o modem Huawei E180. Osobiście posiadam ten modem w sieci Plus. Plus GSM i ich program iPlus Manager, nie wspierają tego modemu w systemie 64-bitowym. Informację, jakie można uzyskać od przedstawicieli operatorów, są takie, iż trwają prace nad ich udostępnieniem.

Nie chcąc wracać na 32bitową odmianę Windowsa, postanowiłem poeksperymentować…

Uwaga: przed instalacją wg poniższej metody proszę usunąć wszelkie oprogramowanie związane z modemem, sterowniki Huawei i oprogramowanie iPlus Manager z Programy i funkcje w Panelu sterowania.

Sterowniki to nie jest największy problem, gdyż istnieje możliwość zainstalowania modemu w Windows 64-bit. Gorzej jest, jeżeli chcemy zmusić go do współpracy z programem operatora (w tym przypadku iPlus Manager 2.0 - wersja 2.1 nie wpiera oficjalnie tego modemu).

Po zainstalowaniu sterowników i uruchomieniu iPlus Managera nadal otrzymujemy komunikat, aby podłączyć modem. Jest na to rozwiązanie, ale ma ono swoje skutki uboczne…

Otóż, z oficjalnej strony Huawej należy pobrać firmware do naszego modemu.

W momencie pisania tego posta, najnowsza wersja oznaczona jest jako:
E180 Client Software WINMACB300D00SP05C03 (UTPS11.030.01.13.03_MAC11.202.08.00.03) for WinXP&2K&Vista & Mac (ok. 10MB)

- Aktualizacja 09.09.2010 -

Jako, że nawet producent modemów nie przykłada wagi aby na jego stronie było dostępne zawsze aktualne oprogramowanie, polecam stronę dc-files.com, na której znajdziemy jeszcze nowsze oprogramowane, od tego dostępnego powyżej:

E180Update_126.04.02.18B416 (ok. 15,5MB) - po wejściu na stronę wybrać Firmware Update (latest version) i przycisnąć mały obrazek, symbolizujący modem (po prawej od listy wyboru).

Przed aktualizacją oprogramowania, pobierzmy jeszcze sobie ze strony Plusa, program iPlus Manager 2.0 i zapisujemy go na komputerze lub karcie MicroSD w naszym modemie.

Oficjalny modem od operatora Plus zawiera własną pamięć, w której zapisana jest aplikacja iPlus Manager, dzięki czemu, zaraz po podłączeniu jesteśmy w stanie zainstalować oprogramowanie do jego obsługi bez konieczności sięgania po płytę CD (tzw. zeroCD).

Pobieranie oprogramowania iPlus Manager jest całkowicie dobrowolne, gdyż można w codziennej pracy posługiwać się programem Mobile Partner od Huawei. Program ten jest o wiele szybszy i stabilniejszy, ale… po angielsku. O konfiguracji Mobile Partner napisze na samym końcu.

Jak wspomniałem wcześniej, wgrania najnowszego firmware ma pewien skutek uboczny. A mianowicie, z modemu zostanie usunięty iPlus Manager i wgrane zostanie oprogramowanie producenta modemu Mobile Partner.

Mając na uwadze, iż nasz modem wyposażony jest dodatkowo w kartę pamięci, można bez obaw na niej przechowywać nasz program, który ulegnie skasowaniu z pamięci wbudowanej podczas aktualizacji.

Przechodząc dalej i nie zwracając uwagi na ta niedogodność, która nie wpływa w żaden inny sposób na funkcjonowanie modemu rozpocznijmy instalowanie go w systemie Windows 64-bit.

Jeżeli wcześniej instalowaliśmy nasz modem i oprogramowanie iPlus Manager, należy je usunąć korzystając z Programy i funkcje w Panelu sterowania, po czym uruchomić komputer ponownie.

Następnie podłączamy nasz modem do portu USB i czekamy aż wszystko się zainstaluje tak, że otrzymamy w Mój komputer (Komputer) ikonę dysku wymiennego z oprogramowanie Mobile Partner oraz dostęp do czytnika kart MicroSD.

Aby nasz modem zaczął działać, należy zainstalować firmowe oprogramowanie Huawei, Mobile Partner. Instalacja trochę potrwa. Instalator Mobile Partner zatrzymuje się na ok. 35% i tak pracuje kilka minut, należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać ok. 5 minut do końca. Klikamy przycisk Finisz i czekamy cierpliwie. W tym czasie zauważyć będzie można, iż zainstalowane zostaną sterowniki modemu dla naszego systemu - 64-bitowego, po czym modem i karta pamięci pojawią się w oknie (Mój) Komputer.

Po zakończonej instalacji, nie uruchamiając ponownie komputera (nie ma to najmniejszego sensu) uruchamiamy program Mobile Partner. Po włączeniu zauważymy, iż modem jest wykryty poprawnie, zaloguje się do sieci i poprosi o podanie numeru PIN. Numer ten podajemy, czekamy na zalogowanie do sieci i wyłączamy program.

Następnie pora na oprogramowanie iPlus Manager 2.0.

Uwaga: Instalujemy wersję 2.0 programu iPlus Managera, nie starszą ani nie nowszą!

Instalujemy nasze oprogramowanie zaznaczając posiadamy przez nas modem marki Huawei. Program zainstaluje się bez najmniejszego problemu z pominięciem ponownego instalowania sterowników.

Nie uruchamiając ponownie komputera, odpalamy iPlus Manager z ikony na pulpicie. Czekamy chwilkę na zalogowanie się do sieci i w momencie wyświetlenia się nazwy z nadajnika pozostaje nam połączenie się z Internetem i uśmiech na twarzy, gdyż wszystko przebiegło prawidłowo a modem działa w systemie, w którym to wg polskich operatorów nie powinien działać.

Do czasu wypuszczenia nowszych wersji programu iPlus Manager, które będą wspierać nasz modem, powyższe rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne.

W systemie Vista i nowszym, z włączoną kontrolą użytkownika, może wystąpić problem z uruchamianiem się iPlus Checker - czyli ikony w tray’u (koło zegarka), która wykryje nasz modem i uruchomi program iPlus Manager. W tym wypadku należy zapoznać się z oficjalnym dokumentem Plusa na stronie operatora - najważniejsza jest strona 6 (w przypadku błędu pobierania, polecam mirror).

Życzę powodzenia i proszę o rozwagę podczas aktualizowania urządzenia, gdyż robicie to na własną odpowiedzialność. Jeżeli coś zrobicie nie zgodnie z instrukcją i komunikatami pojawiającymi się na ekranie, możecie uszkodzić nieodwracalnie modem, za co nie biorę żadnej odpowiedzialności.

Jeszcze na szybko, jak zamiast iPlus Managera używać Mobile Partner.

Po uruchomieniu Mobile Partner, wprowadzeniu kodu PIN, może się zdarzyć, że w polu Profile Name nie będziemy mieli żadnej opcji dostępnej. Wówczas, aby połączyć się z internetem, należy wybrać z menu Tools pozycję Options po czym w Profile Management dodać Nowy (New).

W Profile Name wpisujemy dowolnie np.: iPlus. APN wybieramy Static i wpisujemy słowo internet. Resztę pozostawiamy bez zmian, upewniając się, że w polu Authentication i Access number mamy *99#.

Dodatkowo, klikamy w przycisk Set as Default, aby dany profil był profilem domyślnym.

Teraz w głównym oknie możemy się połączyć za pomocą przycisku Connect.

Powodzenia.

Kategorie