Apple kończy sprzedaż MacBooków Air z czipem M1, ale co to oznacza dla użytkowników?

Jeszcze kilka tygodni temu zastanawiałem się, co zrobię ze starzejącym się MacBookiem Air z chipem M1.

MacBook Air Air z M1 został wprowadzony na rynek w listopadzie 2020 r., ale mój kupiłem w lipcu 2021 r., oficjalnie od Apple, ale w ich sklepie z ondnowionym (refurbished) sprzętem.

Zaoszczędziłem trochę na modelu bazowym i dzięki temu mogłem wykupić 3 lata Apple Care i nadal zmieścić się w budżecie.

Mimo że po drodze nic się nie dzieje, więc nie muszę korzystać z tego planu, wciąż się zastanawiam, czy po tych 3 latach uda mi się kupić chociaż rok więcej.

Urządzenie działa dobrze. Chciałbym mieć trochę więcej pamięci wewnętrznej (obecnie mam 256 GB), ale poza tym wszystko działa. Urządzenie jest nadal szybkie i niezawodne. Na moje potrzeby nie widzę powodu do zmian.

Zastanawiałem się nad możliwą aktualizacją po wprowadzeniu MacBooka Air z chipem M3 i właśnie to miało miejsce dzisiaj (4 marca 2024 r.) w komunikacie prasowym.

W tym samym czasie Apple zdecydowało się zaprzestać sprzedaży MacBooka Air z chipem M1. Jego miejsce, w tym samym przedziale cenowym, zajął 13-calowy MacBook Air z chipem M2.

Co to jednak oznacza dla użytkowników korzystających z MacBooka Air z chipem M1? I co to oznacza dla osób, które dopiero teraz decydują się na zakup MacBooka Air z chipem M1?

Apple nadal sprzedaje MacBooka Air z chipem M1 w swoim sklepie z odnowionym sprzętem, gdzie model podstawowy można kupić za 759 funtów (w porównaniu do 849 funtów, gdy kupiłem go w lipcu 2021 r.).

Pamiętajmy, że Apple ma różne określenia na swój produkt w zależności od kręgu życia.

Są to produkty wycofane (discontinued), zabytkowe (vintage) i przestarzałe (obsolete).

Wycofane (discontinued) oznacza, że nowe produkty nie są już w sprzedaży. Zamienniki i części będą nadal dostępne przez dłuższy czas i nadal będzie można kupić te urządzenia jako odnowione.

Produkty uważa się za zabytkowe (vintage), jeśli Apple zaprzestało ich sprzedaży (nowych urządzeń) ponad 5 i mniej niż 7 lat temu. Licząc od dzisiaj, będzie to okres pomiędzy marcem 2029 r. a listopadem 2031 r.

Produkty uznaje się za przestarzałe (obsolete), gdy Apple zaprzestało ich sprzedaży (nowych urządzeń) ponad 7 lat temu. W przypadku Air z chipem M1 będzie to koniec listopada 2031 r.

Jeśli wszystkie obliczenia się potwierdzą (Apple może zmienić te warunki), Apple będzie wspierać MacBooka Air z chipem M1 przez ponad 8 lat od premiery. Nadal będzie można kupić Apple Care, które będzie dostępne co najmniej do marca 2029 roku.

Oczywiście musisz kupić plan Apple Care do 30 dni od zakupu lub do 30 dni po wygaśnięciu aktualnego planu Apple Care (jeśli nie został zakupiony razem z komputerem).

Ponieważ moja usługa Apple Care wygaśnie w lipcu 2024 r., jeśli przedłużę ją w rocznych odstępach, będę mogła dłużej spokojnie korzystać z mojego urządzenia, jeśli nic się nie stanie.

Ale czy będzie to możliwe?

 <script async delay="https://dariusz.wieckiewicz.org/g/serve.js?client=ca-pub-5380116874441486"
      crossorigin="anonymous"></script>
 <ins class="adsbygoogle"
      style="display:block; text-align:center;"
      data-ad-layout="in-article"
      data-ad-format="fluid"
      data-ad-client="ca-pub-5380116874441486"
      data-ad-slot="9220966978"></ins>
 <script>
      (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
 </script>

Zadaję to pytanie, ponieważ świeżo zaktualizowana strona produktu AppleCare dla komputerów Mac nie zawiera już cen z M1.

Nieco ponad tydzień temu zadałem pytanie wsparciu Apple, czy będę mógł kupić Apple Care dla mojego komputera po 3 latach wsparcia?

Odpowiedź brzmiała: tak, o ile zrobię to w ciągu 30 dni po wygaśnięciu mojego Apple Care.

W świetle zaktualizowanej strony produktu AppleCare oraz faktu, że urządzenie zostało wycofane ze sprzedaży, zdecydowałem się zadać to pytanie ponownie.

Przez bardzo przyjazną rozmowę telefoniczną potwierdziłem, że będę mógł wykupić przedłużenie planu Apple Care pod warunkiem, że nie upłynę 30 dni i że nazwanie produktu wycofanym (discontinued) nie ma na to wpływu.

Dobrze to usłyszeć.

Z jednej strony chciałbym przejść na MacBooka Air z M3, ale z drugiej są inne rzeczy, które chciałbym w tym roku potraktować priorytetowo, dlatego jeśli moje urządzenie będzie mi służyć trochę dłużej i będzie objęte ubezpieczeniem, to mi to da Święty spokój.

Myślę, że na to pójdę. Ogólnie rzecz biorąc, nie będzie mnie to kosztować więcej niż 64,99 GBP rocznie, co stanowi najniższy plan w przypadku 13-calowego MacBooka Air (M2).

Koniec końców, co to oznacza dla użytkowników?

Niewiele. Jeśli urządzenie jest objęte Apple Care, lub nawet jeśli nie, nadal będzie możliwość uzyskania potrzebnego wsparcia.

W przypadku osób nie posiadających aktywnej usługi Apple Care koszt naprawy może wzrosnąć, a naprawa może wymagać wysłania urządzenia i zająć trochę czasu, zanim zostanie naprawione.

W takim przypadku czasami bardziej opłacalny będzie zakup nowego (lub odnowionego) urządzenia niż naprawianie starego.

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia Apple, jeśli są właściwie traktowane, służą użytkownikom znacznie dłużej niż standardowa gwarancja i początkowy okres Apple Care.

Urządzenia Apple w większości przypadków bez problemu spełniają angielską zasadę SAD FART.

Usługa Apple Care może nie być ekonomicznie opłacalną opcją, jeśli wydasz X pieniędzy na nowe urządzenie Apple, ale na dłuższą metę „opłaci się”.

Komentarze
Kategorie