Moje wtyczki do Wordpress'a

Zawartość

Używam Wordpress od ponad 10 lat. Każda moja strona, jak i strony innych osób które pomagam stworzyć zaczynają swój żywot od odwiedzenia strony wordpress.org i pobrania najnowszego instalatora. Nic dziwnego, Wordpress jest bardzo dobrym rozwiązaniem na stronę internetową, a dodatkowo używany jest przez 30% stron internetowych z TOP 10M (Top 10-milionów) stron na świecie!. I chociażby samo zainstalowanie i ustawienie trwają zaledwie kilka minut i nasza strona jest gotowa podbić świat, to w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwoa później o dalszy rozwój. W tym celu z pomocą przychodzą Wtyczki. W zależności od typu strony internetowej, osobiście zaczynam od zainstalowania podstawowych wtyczek, które uważam za mus (“must have”) a dopiero później bardziej zaawansowane wtyczki służące podniesieniu bezpieczeństwu i lepszemu pozycjonowaniu strony, aż po te, które pomagają w innych aspektach. Postaram się podzielić moim doświadczeniem i polecić niektóre z nich. Mój artykuł podzieliłem następująco:

 1. Wtyczki które musisz mieć (“must have”) [MH]
 2. Wtyczki rekomendowane [R]
 3. Wtyczki opcjonalne [O]

Mam nadzieje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

A więc zaczynajmy…

Wtyczki które musisz mieć (“must have”) [MH] #

iThemes Security

iThemes Security #

Pobierz

Wtyczka mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa naszej strony internetowej. W darmowej wersji znajdziemy wszystko to, co nam jest potrzebne przy typowych stronach opartych na Wordpress. Używam jej na blogach jak i stronach firmowych z którymi współpracuje. Jedynymi z polecanych przez mnie opcji jest blokowanie nieprawidłowych logowań na stronę poprzez blokowanie użytkowników (Banned Users) i prób wymuszonego logowania/ataków (Local/Network Brute Force Protection). Inna opcją, którą zalecam włączyć w pierwszej kolejności to zmiana adresu do logowania do kokpitu strony. Zmiana ta jest dokonana w zaawansowanych opcjach (Advanced) > Hide backed. W przeciągu lat używania Wordpress używałem również **Wordfence Security **i inne wtyczki togo typu, jednakże najlepszy okazał się iThemes Security, ze względu na przejrzyste opcje i fakt, że nie “psuje” całej strony po “każdej” aktualizacji z niewiadomego powodu.

Easy Updates Manager

Easy Updates Manager #

Pobierz

Jeżeli administrujesz kilkoma stronami, logowanie się do każdej z nich w celu aktualizacji Wordpress’a, wtyczek i motywów może być nieco uciążliwe, dlatego ta wtyczka przychodzi z pomocą uaktywniając automatyczne aktualizację na stronie, kiedy tylko się one pojawią. Wtyczka tuż po aktywacji robi to co do niej należy i nie trzeba się zagłębiać w jej ustawianie. Jeżeli jednak nasza strona nie ma masowej ilości odwiedzin w trakcie dnia (niezbędne jest, aby wywołać odpowiedź po stronie serwera i uruchomić aktualizacje). W tym celu należy posłużyć się takimi usługami jak chociażby Uptime Robot, na której ustawiamy PING na naszą stronę (Monitor Type HTTP(s)) do pliku {adres_strony}/wp-cron.php (URL). Dzięki temu nie będziemy generować fikcyjnego ruchu, ale zadbamy, aby polecenia z harmonogramu były wykonane na stronie w określonym czasie, nawet wówczas, gdy nie ma żadnych odwiedzających na stronie.

reCAPTCHA

Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft #

Pobierz

Czym jest Captcha wie prawie każdy, gdyż spotkał się z tym praktycznie wszędzie. Ta wtyczka zabezpiecza nasz formularz logowania, komentarze itp. przed robotami oraz osobami, których celem jest tylko włamanie się na naszą stronę, zaśmiecenie komentarzami lub też jej całkowite położenie. Wtyczka jest idealnym połączeniem Wordpress’a ze stroną reCAPTCHA od Google. Dodatkowo, obsługuje Invisible Captcha, dzięki czemu nie ma konieczności przepisywania głupich literek jak nie ma ku temu potrzeby.

Heartbeat Control

Heartbeat Control #

Pobierz

Wordpress przy ostatnich aktualizacjach wprowadził API, które na bieżąco sprawdza co się dzieje na stronie. W momencie, gdy edytujemy artykuł w tle odpowiada za wykonanie automatycznych kopii i szkiców nim opublikujemy wpis. Wszystko fajnie, tylko na stronach, gdzie liczba autorów jest równa 1, oraz hostingu, który nie grzeszy limitami powoduje zbędne wykorzystanie zasobów serwera, więc lepiej to nieco ograniczyć. Stąd warto zainstalować tą wtyczkę i ją aktywować. Dodatkowo w opcjach wtyczki możemy zdefiniować domyślne zachowanie, jednakże pozostawiam to według waszego uznania. Wstępnie po włączeniu otrzymujemy to co nam na daną chwilę potrzeba, czyli ograniczenie cennych zasobów na naszym koncie hostingowym.

Mail Bank

WP Mail, Email Logs, Gmail SMTP, PHP Mailer - Mail Bank #

Pobierz

Głównym zadaniem wtyczki jest przekierowanie domyślnego sposobu wysyłania maili przez stronę Wordpress na taką, która zapewni nam większą kontrolę oraz zapobiegnie oznaczaniu maili wychodzących ze strony jako spam. Osobiście używam mojego konta Gmail i to z niego wysyłane są wszystkie maili wychodzące z Wordpress. Jest to o tyle ważne, gdyż moja domena tylko przekierowuje ruch na serwer, na którym leży strona, jednakże serwer ten nie obsługuje mojej poczty. W tym przypadku, bez tego pluginu, moje wiadomości wychodzące z Wordpress przesyłane są z domyślnego konta email przypisanego do mojego konta hostingowego. W moim przypadku jest to konto w domenie mojego usługodawcy. Nieco lepiej to wygląda, jak wiadomość wychodząca wysłana jest z użytkownika w tej samej domenie co strona. Testowałem wiele wtyczek do tego celu. Po ostatnich aktualizacjach Wordpress większość z nich zaczęła działać wyrywkowo. Po przejściu na Mail Bank zyskałem na stabilności. Autorzy wtyczki jednocześnie dbają o ciągłe aktualizacje i rozwiązywanie problemów z wtyczką na forum pomocy.

Jetpack

Jetpack by Wordpress.com #

Pobierz

Tej wtyczki nie trzeba za bardzo przedstawiać, gdyż większość rozeznanych w Wordpress wiedzą, że dzięki niej możemy wzbogacić naszą stronę w dodatkowe opcje udostępnienia treści, dodania przycisków “lubię to”, czy chociażby rozszerzenia możliwości dyskusji w ramach naszej strony przez jej odwiedzających. Dla mnie bardzo fajną opcję są dodatkowe style wyświetlania zdjęć w postaci galerii, mapa strony czy formularz kontaktowy.

Yoast SEO

Yoast SEO #

Pobierz

Yoast, w skrócie, pozwala na optymalizację naszej strony pod względem SEO, czyli lepszego pozycjonowania w Internecie. I to by było na tyle, chociaż warto przejść przez inne opcje, takie jak włączenie mapy strony XML, czy określenie odnośników do naszych portalów społecznościowych, które później będą promowane wśród wyszukiwarek wraz z naszymi wpisami.

AMP

AMP #

Pobierz

AMP, czyli Accelerated Mobile Pagesto część projektu mającego na celu przyśpieszenie Internetu, szczególnie na łączach, które nie grzeszą “prędkością” oraz urządzeniach mobilnych. Poprzez włączenie AMP nasze wpisy będą serwowane, w sposób dostosowany do treści i zoptymalizowany do ekranu. Projekt ten stworzony jest wraz z Google, które promuje strony AMP gdzie tylko jest to możliwe. Używając AMP zyskujemy na odwiedzalność, więc dlaczego by tego nie aktywować.

Yoast SEO Glue AMP

Glue for Yoast SEO & AMP #

Pobierz

Jeżeli używamy Yoast, o którym wspomniałem wcześniej warto zainstalować tą wtyczkę, która zapewnia optymalizację SEO w powiązaniu z wpisami serwowanymi jako strony AMP. Nic dziwnego, że nazwany jest klejem pomiędzy jedną a drugą wtyczką.

Schema

Schema #

Pobierz

W obecnych czasach, jak również czasach SEO, gdzie ludzie nagminnie manipulowali słowami kluczowymi, tytułami, nie dbając o treści a koncentrując się jedynie na miejscu w wyszukiwarce internetowej, firmy takie jak Google, Yahoo, Microsoft i Yandex wpadły na pomysł lepszego oznaczania bardziej lub mniej znaczących elementów w ich wyszukiwarkach. Dzięki temu, otrzymujemy treści w wyszukiwarkach wzbogacone w obrazki, informacjach o autorach wpisów, cenach etc. Wyszukując film otrzymujemy graficzną ikonę, plakat z filmu, wraz z odniesieniem, gdzie dany film jest grany w kinie lub gdzie możemy kupić płytę DVD. Wszystko to dzięki Schema i inteligentnemu oznaczaniu wpisów w wyszukiwaniu. Wtyczka tak pozwala zacząć z inteligentnym oznaczaniem naszych treści.

Schema default image

Schema Default Image #

Pobierz

Ta wtyczka jest wtyczką do wtyczki. Pozwala ona wzbogacić oznaczanie naszych postów, szczególnie tych które nie mają dołączonego obrazka wiodącego w domyślnie zdefiniowany obrazek na naszej stronie. Nasze wpisy dzięki temu będą wyglądały nieco lepiej, szczególnie gdy będą udostępniane na Facebooku lub innej platformie społecznościowej.

Safe Redirect Manager

Safe Redirect Manager #

Pobierz

Tą wtyczkę powinienem umieścić tak naprawdę na samej górze. Jeżeli śledzimy naszą stronę w Google za pomocą Google Search Console, każdy link do naszej strony, który prowadzi do nieprawidłowego wyniku (Error 404) może powodować utratę w odwiedzających. Dzięki tej wtyczce, w łatwy sposób możemy przekierować stare, niedziałające odnośniki do naszej strony to aktualnych części stron. W przypadku, gdy zdecydujemy się usunąć wpis z naszej strony, warto, z wykorzystanie tej wtyczki przekierować nasz odnośnik tak, aby odwiedzający miał zaprezentowane coś innego. Nie ma nic gorszego jak Strona 404 - ja sam jak to widzę, opuszczam daną stronę i idę dalej.

WP SmuthIt

WP SmushIt #

Pobierz

W przypadku mojej strony internetowej, przed wrzuceniem plików graficznych przerzucam je przez Optimizilla. Jednakże jeżeli chodzi o strony innych osób, czasami bywa różnie, w związku z tym używam wtyczki WP Smush aby przeskalować obrazy do 2048px max oraz skompresować je bez utraty jakości. Dzięki temu można zaoszczędzić całkiem sporo miejsca. Mimo, że WP Smush nie pobije Optimizilla, i tak warto go używać.

UpdraftPlus

UpdraftPlus - Backup/Restore #

Pobierz

Jeżeli nasze konto hostingowe nie oferuje nam w prosty sposób wykonywania kopi zapasowej z jeszcze prostszym sposobem jej przywrócenia, UpdraftPlus jest narzędziem, które trzeba aktywować w pierwszej kolejności. Dzięki niemu możemy w łatwy i niezależny sposób ustawić kopię zapasową całej naszej strony, plików i bazy danych chociażby na konto Google Drive. Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ważny jest backup, więc jak go nie posiadamy w naszej ofercie konta hostingowego, niniejsza wtyczka jest idealnym rozwiązaniem.


Google Analytics #

Jak zapewne zauważyłeś, w przypadku wtyczek “must have” nie ma żadnej odpowiedzialnej za mierzenie ruchu na stronie (ignorując tą opcję z Jetpack). Moja strona używa Google Analytics. Ze względu na multum wtyczek do śledzenia ruchu na stronie ciężko jest wybrać tą, która będzie działać poprawnie, oraz tą, która nie zepsuje nam strony. W związku z tym, że najważniejsze jest wstawienie kodu analitycs w odpowiednie miejsce na stronie (nawet w przypadku stron AMP), zdecydowałem się na rozwiązanie w postaci prostej wtyczki napisanej na tą potrzebę.

<?php
/*
Plugin Name: Google Analytics Plugin
Plugin URI: https://twojastrona.pl
Description: Adds a Google Analytics code to the <head> of your theme, by hooking to wp_head.
Author: You
Version: 2.0
*/
function my_google_analytics() { ?>
 <!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
 <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id={paste your analytics code here}"></script>
 <script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());

  gtag('config', '{paste your analytics code here}');
 </script>
<?php }
add_action( 'wp_head', 'my_google_analytics', 10 );

Wystarczy skopiować powyższy kod, wkleić do notatnika i zapisać w plik .php. Następnie zmienić: {paste your analytics code here} Na kod otrzymany od Google, który znajdziemy w ustawieniach Analytics (Tracking Info > Tracking Code). Plik zapisujemy i wrzucamy do folderu plugins po czym aktywujemy i tyle. Bez zbędnych wodotrysków, szybko i bez problemów.


Wtyczki rekomendowane [R] #

Coming Soon Page

Coming Soon Page & Maintenance Mode by SeedProd #

Pobierz

Od czasu do czasu każdą stronę musimy wyłączyć na krótki okres czasu, aby zrobić kilka zabiegów konserwacyjno-pielęgnacyjnych. Jest to łatwe do powiedzenia, ale trudniejsze do zrobienia, jeżeli nie chcemy przez to stracić naszej pozycji w wyszukiwarkach jak również, co najważniejsze, stracić naszych odwiedzających. Gdy odwiedzający wejdzie na nasza stronę i zobaczy napis o pracach konserwacyjnych trwających na stronie jest to dla niego bardzie zrozumiale a niżeli błąd 404 lub biała strona. W tym celu powyższa wtyczka pozwala nam na tymczasowe wyłączenie naszej strony bez większego uszczerbku na jej pozycji. Dodatkowo zintegrować możemy ja z naszym kodem Analytics, przez co nie tracimy wizji odnośnie tego ilu odwiedzających mamy mniej w danym dniu. Osobiście próbowałem różnych wtyczek i jakoś pozostałem przy tej najdłużej.

2FA

Two Factor Authentication #

Pobierz

Weryfikacja dwuetapowa to gorący temat ostatnich czasów. Stosują ja wszyscy, a jedną z popularniejszych metod jest **Google Authenticator **(chociaż ja wole używać LastPass Authenticator, który jest kompatybilny z algorytmem 2FA używanym przez Google a dodatkowo daje możliwość zrobienia kopii zapasowej w przypadku przeniesienia danych pomiędzy urządzeniami). Ale wracając do 2FA. Dzięki tej wtyczce możemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie poprzez weryfikacje kodem przy próbie zalogowania się na stronę przy pomocy użytkownika i hasła. Każdy użytkownik może zdecydować czy aktywować 2FA czy nie. Ze względów bezpieczeństwa, wg mnie, każdy użytkownik Wordpress z prawami administratora powinien mieć tego typu zabezpieczenie włączone jako domyślne.

OneSignal

OneSignal Push Notifications #

Pobierz

Od czasu do czasu, jak odwiedzamy strony internetowe w Chrome lub innej renomowanej przeglądarce zostajemy zapytani czy dana strona może wysyłać nam powiadomienia, gdy coś nowego zostanie opublikowane. Jeżeli wyrazimy na to zgodę, w momencie publikacji wpisu dostaniemy powiadomienie w postaci dymku, dzięki któremu możemy przejść bezpośrednio na stronę. Możecie myśleć, że tego typu rozwiązanie jest zbędne, jednakże przy niektórych stronach, przy których pomagam a nie maja one odwiedzających powyżej 100 osób dziennie, przy publikacji nowego wpisu średnio 1000 osób dostaje powiadomienie poprzez dymek w przeglądarce. Możemy gdybać, czy jest to dużo, jednakże lepsze to niż nic, gdyż każdy użytkownik strony, szczególnie taki, który wnosi coś ze swojej aktywności, jest na wagę złota OneSignal jest jednym z tego typu rozwiązań które działa, więc dlaczego by nie spróbować.

User Switching

User Switching #

Pobierz

Jeżeli mamy przywilej administrowania strony internetowej, która posiada kilku użytkowników, czasem warto jest zobaczyć czy dany użytkownik, w zależności od uprawnień jakie ma nadane, posiada dostęp do niezbędnych mu opcji w zapleczu Wordpress. Jako Administrator, widzimy wszystko co jest dostępne. Dzięki tej wtyczce, możemy zobaczyć, jak konto wygląda z poziomu użytkownika z niższymi uprawnieniami. Nie musimy logować się na danego użytkownika, a tym bardziej nie musimy znać jego hasła. Jest to dość wygodnie rozwiązanie ułatwiające prace administratorom.

Download Manager

Download Monitor #

Pobierz

Wordpress jest rusztowaniem dla strony internetowej pozwalającym nie tylko publikować treści oraz obrazki do nich załączone. Pozwala on również tworzyć wpisy z załączonymi plikami. Wbudowane rozwiązanie w Wordpress nie jest idealne, gdyż każdy link może być w łatwy sposób “podkradnięty” i podpięty na inna stronę. Dodatkowo, nie wiemy jaka popularnością cieszy się nasz plik (jak często jest pobierany). Ze względu na pozycjonowanie i SEO jest to też nie najlepsze rozwiązanie. Z pomocą przychodzi nam wtyczka, która specjalizuje się w zarzadzaniu naszymi pobieraniami (wszelkiego typu) oraz dba oto, aby nasze linki nie były podkradane z jednoczesnym budowaniem pozycji naszej strony w wyszukiwarkach internetowych. Tak jak wpisy, pliki mogą być przypisane do łatwo czytelnych odnośników. Każdy odnośnik może mieć podpięty plik, który później możemy aktualizować. Gdy zmienimy plik pod danym odnośnikiem, odwiedzający nie zobaczy różnicy, jak również my nie musimy przejmować się aktualizacja wpisów wszędzie tam, gdzie jest on załączony. W skrócie, bardzo dobry sposób na zarzadzanie pobieraniem na naszej stronie.

Simple History

Simple History #

Pobierz

Prosta wtyczka, wyświetlająca w zapleczu strony historię tego co się działo na stronie podczas naszej nieobecności. Otrzymujemy takie informacje jak, kiedy użytkownik się logował, co zmienił, jaka wtyczka została zaktualizowana itp. Wiedza to bardzo przydatną rzeczą a ta wtyczka pomoże nam ją zyskać.

CloudFlare

Cloudflare #

Pobierz

Jeżeli używasz CloudFlare to zapewne znasz jego zalety. W skrócie pozwala on włączyć pamięć podręczną (Cache) serwowaną z poziomu DNS, dzięki której możemy zaoszczędzić sporo zasobów naszego konta hostingowego a dodatkowo zyskać dodatkowe opcje do zabezpieczenia naszej strony - chociażby darmowy certyfikat SSL (zielona kłódka) dla naszej strony internetowej (przeczytaj tutaj). Wtyczka dodatkowo włącza zalecane opcje dla stron opartych o Wordpress, dzięki czemu, wszystko powinno działać tak jak trzeba.

Hummingbird

Hummingbird #

Pobierz

Hummingbird jest dodatkowym rozwinięciem dla chociażby CloudFlare pozwalający włączyć pamięć podręczną (Cache) dla innych typów plików na stronie, zmodyfikować domyślne ustawienia dotyczące plików tymczasowych jak i wiele więcej. Dodatkowo, posiada ona opcję integrującą się z CloudFlare w sposób bezpośredni, dzięki czemu opróżnienie pamięci podręcznej Hummingbird i CloudFlare jednocześnie mamy dostępne pod jednym przyciskiem z poziomu zaplecza Wordpress.

Revision Control #

Pobierz

Podczas gdy tworzymy nasze wpisy na stronie, od czasu do czasu zapisywane są tzw. szkice. W przypadku, gdy edytujemy nasz wpis, do dyspozycji dostajemy również historię edycji, do której możemy wrócić, jeżeli trzeba. Jest to jedna z lepszych opcji w Wordpress, szczególnie jeżeli usuniemy coś z naszego wpisu przez przypadek, możemy w każdej chwili do tego wrócić. Jedyną negatywną rzeczą tego typu rozwiązania jest fakt, że nie mamy kontroli, ile szkiców lub kopii naszych wpisów z przed edycji jest zachowanych w naszej bazie danych. Jeżeli stworzyliśmy nasz wpis i uznaliśmy go za wersję ostateczną, przechowywanie w bazie danych 20-30 kopii z poprzednich edycji nie ma sensu a przy pomocą tej wtyczki możemy to sensownie ograniczyć.

Regenerate Thumbnails

Regenerate Thumbnails #

Pobierz

W momencie, gdy wgrywamy zdjęcia na naszą stronę, WordPress w sposób automatyczny tworzy dodatkowe kopie naszego zdjęcia w kilku podstawowych rozmiarach, aby oszczędzić na czasie ładowania strony. Gdy załączamy zdjęcie do naszego wpisu w postaci miniaturki, nie ma sensu ładować pełno-wymiarowego obrazu i zmniejszać go do rozmiaru 150x150. W tym celu, WordPress dba, aby rozmiar wykorzystany na stronie ładował się szybciej serwując odpowiedni rozmiar pliku w zależności od potrzeb. Czasami jednak możemy zdecydować się na zmianę naszego pliku (zobacz wtyczkę **Enable Media Replace **opisaną w dalszej części) bez zmiany jego nazwy i aktualizacji załączonych do wpisów odnośników. W tym przypadku, nasze pełno-wymiarowe zdjęcie zostanie zmienione, jednakże jego odpowiedniki w innych rozdzielczościach już niekoniecznie. Tutaj niniejsza wtyczka pozwala na wygenerowanie/odświeżenie miniaturek oraz wszystkich innych rozmiarów naszego zdjęcia wygenerowanych domyślnie przez WordPress. Dzięki temu, miniaturki załączone do wpisów będą wyświetlały do samo, co zawiera aktualne zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Simple Lightbox #

Pobierz

W momencie, gdy załączamy zdjęcie w postaci miniatury (lub mniejszej rozdzielczości) w naszym wpisie i dajemy możliwość na jego kliknięcie, w celu zobaczenia go w pełnej okazałości, domyślnie w Wordpress zdjęcie otworzy się jako link bezpośredni wychodząc z wpisu który właśnie czytamy, jak również odkrywając link bezpośredni (którym nie zawsze chcemy się podzielić) do pełno-wymiarowego obrazu. Niniejsza wtyczka pozwala zmienić domyślne zachowanie w przypadku, gdy klikniemy na zdjęcie, wyświetlając je w tym samym oknie w dużej rozdzielczości nad naszym tekstem. Dzięki temu nasz odwiedzający nie “ucieka” z naszej strony i może wrócić w łatwy sposób do dalszego czytania naszego wpisu.

Query Monitor

Query Monitor #

Pobierz

Query Monitor jest typową wtyczką do użytku administracyjnego. Pozwala nam na wyświetlenie szczegółowych danych odnośnie zapytać do naszej bazy danych, czasu jaki to zajmuje oraz pamięci jaka jest wykorzystana. Przydatna wtyczka w celu prześledzenia czy dana część naszej strony nie powoduje przeciążenia naszego serwera lub wykorzystania dostępnych zasobów naszego konta hostingowego.

WP Optimize

WP-Sweep / WP-Optimize #

Pobierz WP-Sweep

Pobierz WP-Optimize

Powyższe dwie wtyczki polecam do celów oczyszczenia naszej bazy danych ze zbędnych śmieci, które pozostają w niej w momencie, gdy dokonujemy przeróżnych operacji na naszej stronie. Ogólnie, WP Sweep jak i WP Optimize robą praktycznie to samo, z tą jedną różnica, że WP Optimize zostało wykupione przez producenta wtyczki UpdraftPlus (opisanego wcześniej) oraz MetaSlider. Jeżeli wasza strona używa m.in. dodatku (wtyczki) MetaSlider, zalecam użycie WP-Optimize. Jeżeli natomiast nie używamy tej wtyczki, WP-Sweep jest polecanym rozwiązaniem z prostego względu jak kompatybilność. Autor WP-Sweep otwarcie przyznaje, że ta wtyczka nie jest kompatybilna z MetaSlider i przez co, podczas zabiegów oczyszczania bazy danych możemy podejrzewać, że niektóre ustawienia MetaSlider mogą zostać również usunięte. Jako że autorem MetaSlider oraz WP-Optimize i UpdraftPlus jest ta sama ekipa, zadbali oni o wsparcie pomiędzy ich wtyczkami.


Wtyczki opcjonalne [O] #

W końcu doszliśmy do ostatniej sekcji opcjonalnych wtyczek. Mówię opcjonalnych, gdyż nie każdemu są one potrzebne, jednakże ze względu na ich wartość techniczna czasami mogą być one nieodzowne.

SyntaxHighlighter

SyntaxHighlighter Evolved #

Pobierz

Wtyczka ta pozwala na eleganckie wyświetlenie kodu “programistycznego” na naszej stronie (w tym HTML, CSS itp.jpg) w sposób umożliwiający jego przejrzyste odczytanie oraz skopiowanie bez modyfikacji poszczególnych znaków. Przykład, w jaki sposób wtyczka działa możecie zaobserwować w pierwszej części wtyczek “must have”, gdzie opisuje w jaki sposób zaimplementować kod Google Analytics.

AdRotate

AdRotate #

Pobierz

Wtyczka ta pozwala nam na wprowadzenie reklam na naszą stronę z platformy Google AdWords i zarabianie z kliknięć. Pozwala ona na stworzenie prostych kodów (shortcodes), które następnie stawiamy treści naszego wpisu, gdzie będą one wyświetlane - tak jak poniżej. Dzięki temu nie musimy martwić się o wklejanie całego kodu od Google, dodatkowo, możemy edytować go w dowolnym czasie oraz ustawić przez jaki okres czasu dana reklama ma być wyświetlana.

AdBlocker

AdBlock Notify #

Pobierz

Jeżeli zdecydujemy się na wtyczkę AdRotate opisaną wcześniej, będziemy mogli zaobserować, że nasze reklamy nie zawsze i nie u każdego się wyświetlają. Jest to związane między innymi ze stosowania przez użytkowników programów i wtyczek typu AdBlock. Sam również używam wtyczkę AdBlock i uważam, że jest ona wtyczką “must have” do każdej przeglądarki internetowej. O ile Adblock pomaga, szkodzi w tym samym czasie.

Login Logo

Pobierz

Gdy logujemy się do naszego zaplecza, nad polem do wprowadzenia użytkownika i hasło widzimy domyślnie logo Wordpress, które dodatkowo, po kliknięciu prowadzi do strony wordpress.org zamiast do naszej strony głównej. O ile, w przypadku niektórych tematów stron które rozwinąłem jako Child Theme, podmieniam logo oraz odnośnik za pomocą functions.php, jednakże a wtyczka jest najprostszym rozwiązaniem jakie znalazłem. Wystarczy ją aktywować i przygotowane logo (szerokość 312px) w PNG o nazwie login-logo.png wrzucić do katalogu wp-content i wuala. Bez zbędnego kombinowania mamy logo podmienione i jednocześnie odnośnik przekierowuje do naszej strony głównej.

Health Check

Health Check #

Pobierz

Czasem się zdarza, że nasza strona zachowuje się dziwnie. Bez zbędnej paniki warto w pierwszej kolejności uruchomić skan za pomocą tej wtyczki. Rezultat pozwoli nam prześledzić co się dzieje i gdzie powinniśmy zadbać o podniesienie bezpieczeństwa na naszej stronie.

Better Notifications

Better Notifications for WordPress #

Pobierz

Jeżeli prowadzimy jednoosobowego bloga, z reguły wiemy co na nim robimy. W przypadku kilku autorów, dobrze by było dostać powiadomienie, jeżeli jakiś artykuł został zaktualizowany, opublikowany itp. W tym celu ta wtyczka pomoże nam dostosować powiadomienia wg naszych potrzeb. Mimo, że nie posiada ona ustawionych domyślnych opcji powiadomień, ustawienie kilku, które nas interesują nie powinny sprawić nam większego problemu.

Enable Media Replace

Enable Media Replace #

Pobierz

Wstawienie zdjęcia do Wordpress jest równie proste, jak w Word. Jednakże, jeżeli opublikujemy nasz wpis na blogu z załączonym zdjęciem, jego późniejsza zmiana wiąże się z edycją wpisu, gdzie jest ono wykorzystane. Załóżmy, że chcemy podmienić zdjęcie wgrane wcześniej, ale nie zmieniając jego odnośnika itp. Domyślnie w Wordpress możemy dodać nowe lub usuną i wgrać na nowo. W większości przypadków nowe medium zostanie wgrane do odpowiedniego folderu ułożonego wg roku i miesiąca. Wtyczka ta pozwala nam na podmianę dowolnego pliku w dwojaki sposób. Zastępując medium pozostawiając je dokładnie tam, gdzie zostało wgrane, nie zmieniając odnośników itp. co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, lub też zamienić dane medium poprzez wgranie nowego obrazu z jednoczesną zmianą wszelkich dowiązań w opublikowanych wpisach (w sposób hurtowy). Bardzo przydatne narzędzie. W obu przypadkach, jeżeli używamy jakiejś wtyczki buforującej tj. Hummingbird lub też używamy CloudFlare, musimy opóźnić pamięć podręczną aby zobaczyć zmiany.

No Longer in Directory

No Longer in Directory #

Pobierz

Od czasu do czasu zdarzy się, że jakaś wtyczka wyleci z repozytorium Wordpress’a lub zostanie usunięta przez autora. Nie ma nic gorszego jak używanie wtyczki, która już nie jest wspierana lub też została usunięta ze względu na naruszenie chociażby zasad bezpieczeństwa. No Longer in Directory pozwoli nam ocenić, które wtyczki znajduje się na stronie plugins.wordpress.org a które nie. Wszelkie te, które się nie znajdują w katalogu wtyczek (o ile nie są to kupione wtyczki) powinniśmy jak najszybciej zastąpić przez wspieraną alternatywę.

Better Search Replace

Better Search Replace #

Pobierz

Operacje na bazach danych w Wordpress nie należą do prostych. Również w przypadku phpmyadmin nie jest to zbytnio intuicyjne. Wyobraźmy sobie, że popełniliśmy błąd ortograficzny (niestety, mi się też to zdarza, za co przepraszam) i to w multum wpisów, które są już opublikowane. Przejście przez każdy wpis i poprawienie błędu może nam zająć nieco czasu. W tym przypadku niniejsza wtyczka może zaoszczędzić nam sporo czasu dodając bezpośrednie działanie na bazie danych. Domyślnie wtyczka działa w trybie **Dry Run ** (czyli na sucho). Możemy symulować zmiany i zobaczyć, ile wyników otrzymamy przez zastosowaniem ich na żywo. Oprócz zmiany słów we wpisach, sposobów w jaki możemy wykorzystać daną wtyczkę jest multum. Chociażby zmiana wszystkich odnośników z http:// na https:// lub też po prostu //. Osobiście, gdy robię komuś stronę, tworzę wersję roboczą w pod-domenie (sub-domenie). Następnie z wykorzystaniem tej wtyczki dokonuję zmiany z jednego adresu na ten właściwy, gdy strona jest uruchomiana.

WP Crontrol

WP Crontrol #

Pobierz

Użytkownicy systemów Linux znają na pewno do czego służy CRON. W przypadku Windowsa nazywa się to harmonogram, gdzie możemy zaplanować lub zobaczyć jakie działania są zaplanowane do wykonania w określonych porach. Wordpress też używa harmonogramu, który uruchamia przeróżne rzeczy w określonych porach (chociażby kopię zapasową o danej godzinie). Z wykorzystaniem tej wtyczki możemy prześledzić co i kiedy jest uruchamiane, usunąć lub też uruchomić daną operację wcześnie. Bardzo przydatne narzędzie dla zaawansowanych administratorów.


I to by było na tyle. Mam nadzieje ze znajdziecie wśród tych wtyczek coś dla siebie.

Pozdrawiam.