Ograniczenie jasności i głośności na iPad, iPhone

Zawartość

Jeżeli posiadasz dzieci, tak jak ja, bardzo szybko sobie zdajesz sprawę, przekazując w ich ręce urządzenia elektroniczne, że potrzebują one kontroli.

Kupienie sprzętu podłączonego do internetu i przekazanie go dziecku bez wprowadzenia podstawowych ograniczeń to największa głupota rodziców, jaka zdarza się na co dzień.

Na szczęście Apple, na swoich urządzeniach zadbał o to, wprowadzając tzw. Screen Time (Czas przed ekranem).

W zależności od wieku dziecka możesz wprowadzić ograniczenia tj. możliwość instalowania aplikacji tylko przez nas zatwierdzonych, czy też limitowanie czasu, jaki nasze pociechy mogą spędzić na urządzeniu lub w danej aplikacji. Jeżeli chcą więcej, muszą się zwrócić do nas o dodatkowy czas.

Ograniczenia dają możliwość filtrowania treści, jaką nasze dzieci mogą przeglądać w internecie, aż po głębsze zakątki samego urządzenia, gdzie możemy ograniczyć poszczególne funkcje, jak możliwość dokonywania zakupów w aplikacji (które, w przypadku ustawionej grypy rodzinnej spadałyby właściciela grupy oraz jego podpiętą kartę bankową).

Mimo sporej liczby opcji, w systemie brakuje tam kilku podstawowych, takich jak ograniczenie jasności ekranu oraz głośności urządzenia.

Ograniczenie głośności

O ile system na iPad lub iPhone posiada wbudowaną opcję ograniczenia głośności w przypadku odtwarzanej muzyki, lub filmów, w głównej mierze kierowany jest on dla osób używających słuchawek, a nijak ogranicza głośność w całym urządzeniu czy poszczególnych aplikacjach.

W moich poszukiwaniach natrafiłem na sporą część aplikacji, które jak szybko zostały wypuszczone, tak szybko umarły wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu na naszych urządzeniach.

Apple wprowadził sporo restrykcji, przez co większość z aplikacji nie ma pozwolenia na mieszanie w ustawieniach naszego systemu.

Na szczęście, nadal jest jedna aplikacja, którą używałem przez ostatnie kilka lat w celu ograniczenia głośności na urządzeniu mojego syna.

Limit Głośności (Volume Limit Control)

Aplikacja autorstwa Marcin Oławski, mimo że płatna (£4.99 aby odblokować wersję Pro), warta była swojej ceny i można ją pobrać i sprawdzić za darmo z App Store.

Aplikacja Limit Głośności

Aplikacja ogranicza się do ustawienia pożądanego maksymalnego limitu głośności na urządzeniu, dzięki czemu, gdy nasze dziecko zmieni poziom na wartość powyżej limitu, zostanie ona automatycznie przywrócona do maksymalnego dowolnego poziomu.

Aplikacja ma jednak pewną wadę. Musi ona działać cały czas w tle naszego urządzenia, aby mogła aktywnie działać i monitorować głośność.

W momencie, gdy wymusimy zamknięcie (Force close) naszej aplikacji, limit przestaje być egzekwowany. Pozostaje ponowne włączenie aplikacji oraz ustawienie i włączenie limitu.

Nie ma możliwości automatycznego włączenia limitu wraz ze startem aplikacji, więc nie da się szybko wprowadzić limitu bez pokazania tego naszemu dziecku.

I mimo tego, gdy mój syn był mały, przez kilka lat nie było z tym problemu, gdyż nie odkrył on opcji zamykania aplikacji, a po prostu z nich wychodził.

Wraz z czasem przyszła potrzeba na znalezienie czegoś innego.

Automatyzacja głośności

Krótko i na temat. Użytkownik urządzenia od Apple ma pełną kontrolę nad głośnością za pomocą fizycznych przycisków tak jak i z poziomu Control Centre (Centrum sterowania).

O ile Control Centre możemy ograniczyć, aby dostępne było tylko z ekranu głównego (wyłączając Dostęp z aplikacji – Access Within Apps), to nadal spora część aplikacji (patrz Netflix) posiada własny suwak głośności, który może być nadużywany przez nasze dzieci, nie mówiąc już o przyciskach, z którymi nic nie możemy zrobić.

W związku z tym postanowiłem znaleźć inną metodę na wprowadzenie ograniczeń i tutaj z pomocą przyszły mi Shortcuts (Skróty) wbudowane w system oraz opcja Automation (Automatyzacja).

O ile nie ma możliwości wprowadzenia automatyzacji, która działałby cały czas w systemie i reagowała na zmianę głośności (wykonywała akcję), w momencie, gdy ta zostanie zmieniona powyżej pewnego poziomu, to jednak można osiągnąć coś pośredniego.

Nie ma nic radośniejszego o poranku, gdy sobie jeszcze śpisz, twoje dziecko już wstało, wzięło swojego iPada, położyło się przy tobie z głośnością 100% i odpaliło Netflixa. Początkowy dźwięk “Ta daa…” nie jednego wyrzuciłby z łóżka.

A więc widzisz, gdzie leży problem.

Osobiście zidentyfikowałem, które aplikacje nasze dziecko nadużywa, jeżeli chodzi o głośność i postanowiłem wprowadzić tutaj pewne limity.

Dla poniższego przykładu posłużę się dalej Netflixem.

Nowa Automatyzacja - Aplikacja - Netflix

Z poziomu automatyzacji (Automation) mamy możliwość dodania własnego zadania Create Personal Automation (Utwórz automatyzację osobistą), które reagować będzie na wybraną aplikację App.

Z pozycji App wybieramy (Choose) Netflix.

Następnie zaznaczamy, kiedy nasze zadanie ma reagować. W moim przypadku wybrałem podczas startu (wejścia w – Jest otwarta) oraz zamknięcia (wyjścia z – Jest zamknięta) aplikacji (Is Opened oraz Is Closed).

Przechodząc dalej mamy możliwość dodania akcji – Czynności.

Czynności - Ustaw Głośność - Automatyzacja

Klikając przycisk Add Action (Dodaj czynność) wybieramy (lub wyszukujemy) Set Volume (Ustaw głośność), a następnie wprowadzamy naszą wartość (za pomocą suwaka). W moim przypadku wybrałem 25%.

Nie pytaj przed uruchomieniem

Przechodząc dalej, odznaczamy, aby Skróty (Shortcuts) pytały się za każdym razem, kiedy automatyzacja ma być uruchomiona, gdyż chcemy, żeby była ona automatyczna.

Po zatwierdzeniu końcowym Done (OK) nasza automatyzacja powinna działać.

Teraz, uruchamiając Netflix, zauważymy, że nasza głośność zostanie ustawiona na 25% oraz, gdy tę aplikację opuścimy (pamietajmy, że podczas aplikacji, nasze dziecko nadal może używać fizycznych przycisków głośności, zakładając, że dostęp do Control Centre wyłączyliśmy z poziomu aplikacji), zostanie ustawiona ponownie na 25%.

Tutaj jednak pojawia się jednak problem.

Za każdym razem, gdy dana automatyzacja zostanie uruchomiona, użytkownik zostaje powiadamiany o tym odpowiednim dymkiem powiadomienia (Notification).

Idealnie by było te powiadomienia wyłączyć, jednakże nie ma możliwości jego wyłączenia z poziomu Ustawień systemowych > Powiadomienia (Settings > Notifications), gdyż aplikacji Shortcuts (Skróty) tam po prostu nie ma.

Ale, to nie znaczy, że się nie da!

Wystarczy z poziomu Ustawień (Settings) wejść do naszego Screen Time (Czas przed ekranem) oraz zobaczyć naszą całą aktywność (See All Activity). Przesuwając do samego dołu, możemy zobaczyć ile powiadomień otrzymujemy w danym dniu, w tym też znajdziemy nasze Skróty (Shortcuts).

O ile, klikając na poszczególne aplikacje, możemy wejść i wyłączyć powiadomienia, to w przypadku Skrótów nie ma strzałki obok i nie da się wejść.

Ale nic straconego.

Screen Time - Powiadomienia

Klikamy i zmieniamy na górze podgląd obecnego tygodnia na poprzedni (o ile mamy wystarczającą ilość danych), po czym wracamy do aktualnego (This Week).

Teraz, jak zauważymy, koło Skrótów (Shortcuts) pojawiła się strzałka i można wejść w ustawienia powiadomień i je wyłączyć.

Shortcuts - Powiadomienia

I tak, odpalając teraz Netflix zauważymy suwak głośności ustawiony na 25%, ale nie ujrzymy już powiadomienia w postaci dymku.

Teraz musimy ustawić podobnie podobne zadania do innych aplikacji tj. YouTube Kids czy Disney+.

Niestety, wyłączenie powiadomienia (Notification) dla Skrótów nie trwa wiecznie, o czym napiszę na końcu.


Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko co jakiś czas, w danej aplikacji będzie zwiększało głośność ponad poziom, możemy podejść i przy pomocy przycisku Home wyjść mu z niego, aby wymusić zmianę.

Aby nie powodować starć, możemy również dodać Set volume w skrypcie (Scripting).

Pobierz bieżącą głośność – Automatyzacja

Dodając opcję pobierania informacji urządzenia (Get Device Details) możemy odczytać wartość głośności (Current Volume) i na bazie tej wartości dodać akcję Jeśli (If).

I tak będziemy mieli prosty skrypt, który odczyta poziom głośności i w momencie, gdy jest powyżej ustalonego poziomu, zmieni ją na zdefiniowaną (25% = 0.25).

Dodatkowo całość możemy wrzucić w pętlę, aby powtarzać akcję co jakiś czas, ale nie będę się za bardzo w to wgłębiał.

Znając życie, tak jak ja, większość z was spróbuje najpierw z ustawieniem głośności (Set Volume) przy wejściu do i wyjściu z aplikacji (tak jak opisałem na początku).

Ograniczenie jasności ekranu

O ile głośność nie jest aż tak problematyczna, zabawy naszych dzieci z jasnością powodują, że urządzenie nie wytrzymuje całego dnia pracy na baterii, szczególnie gdy nasze pociechy stają się przyklejone do ekranu, jak nie mają co innego robić.

Jeżeli chodzi o jasność ekranu, użytkownik nie ma możliwości dokonania tego za pomocą fizycznych przycisków, a w tym celu musimy się udać do Control Centre (Centrum sterowania).

O ile ograniczyliśmy dostęp do Control Centre z poziomu aplikacji (tak jak wspomniałem wcześniej), to programy takie jak Netflix posiadają wbudowane suwaki czy też dynamiczną zmianę jasności za pomocą gestów na ekranie. Powoduje to, że raz ustawiona jasność może zostać zmieniona na maksymalną bez lada wysiłku.

Bardzo mnie to denerwowało, szczególnie że w aplikacji Netflix z lupą szukać możliwości wyłączenia niepotrzebnych opcji na ekranie.

O ile w przypadku głośności znalazłem Volume Limit Control o tyle w dla jasności ekranu nie znalazłem odpowiednika, w związku z tym skierowałem się odrazu do automatyzacji.

Automatyzacja jasności

Analogicznie do opisanej powyżej metody z ustawieniem głośności podczas wejścia do oraz wyjścia z aplikacji możemy ustawić akcję (czynność) dla jasności ekranu (Set Brightness).

Ustaw jasność

Oprócz ustawienia jasności możemy wykorzystać skrypty (Scripting) w celu odczytania poziomu jasności (Get Device Details > Current Brightness), wrzucić w pętlę, monitorującą poziom oraz wykonując zmianę, w przypadku gdy odczytana wartość jest powyżej zdefiniowanej.

Nie ograniczaj jasności w ten sposób

Przeszukując przeróżne strony w internecie, natrafisz na rzeczowe porady jak również totalnie bzdurne.

Jedną z tych bzdurnych rad, którą ludzie udzielają dla osób, szukających metody na ograniczenie jasności jest Obniż punkt bieli (Reduce White Point), który znajdziemy w ustawieniach dostępności (Accessibility), Ekran i wielkość tekstu (Display & Test Size).

Otóż mimo że wizualnie ta metoda zmniejsza jasność kolorów, nie znaczy to, że zmniejsza to jasność ekranu. Jasność kolorów a jasność ekranu to dwie totalnie różne rzeczy.

Mimo redukcji jasności kolorów nasz ekran nadal jest podświetlony z tą samą intensywnością i zużywa tyle samo prądu przy 50% podświetlenia z włączoną czy wyłączoną redukcją.

Nie łudź się, że zmiana jasności kolorów ma związek z podświetleniem. Nawet w przypadku OLED’ów to tak nie działa. Redukując wizualnie jasność, nadal zużywamy tyle samo prądu. W związku z tym wróć punkt wyżej i ustaw ograniczenie jasności, które jest kontrolowane suwakiem jasności do tego przeznaczonym.


I tak jesteśmy w stanie ograniczyć jasność ekranu oraz głośność dla aplikacji, które powodują nadmierne zużycie baterii.

Wyłączając powiadomienia (jak opisałem powyżej), możemy wprowadzić te, jak i inne automatyzacje, aby działały w tle bez wzbudzenia nadmiernego zainteresowania ze strony użytkownika – w tym przypadku naszego dziecka – prawie.

O ile wyłączenie powiadomienia o automatyzacji to pewne udogodnienie, stanowi ono również poważne zagrożenie związane z bezpieczeństwem użytkownika, w związku z tym, po wyłączeniu naszego urządzeniu (lub jak padnie nam bateria) powiadomienia, gdy nasza automatyzacja zostanie uruchomiona, ponownie się pojawią.

Po części rozumiem, dlaczego nie da się wyłączyć powiadomień dla Skrótów (Shortcuts) bezpośrednio z Ustawień, jednakże nie do końca jestem pewien czy jest to zamierzone (ze względów bezpieczeństwa) czy też jest to bubel w systemie (bug). Pożyjemy, zobaczymy czy wraz z następnymi wersjami systemu ulegnie to zmianie.

W związku z tym, mimo że opisałem jak wykorzystać skrypty (Scripting), najprostsze rozwiazanie z wykorzystaniem pojedynczej akcji przy wejściu do oraz wyjściu z aplikacji powinno zrobić swoje.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie