Blokowanie reklam w Safari na iOS, iPadOS oraz macOS

Zawartość

Żyjemy w świecie, w którym wszyscy starają się skomercjalizować praktycznie wszystko. Jeśli sprzedaż produktów i usług nie przynosi pożądanych dochodów, a użytkownicy mają już za dużo abonamentów, aby zapłacić za kolejny, to pojawiają się reklamy.

Nikt nie lubi reklam. Mogą zrujnować wrażenia z czytania na stronie, spowodować zadławienie się naszego komputera z powodu nadmiernego wykorzystania zasobów lub narazić Twoje urządzenie lub nas na ryzyko ze względu na kwestie prywatności.

Kiedyś moja strona, jeszcze w 2020 roku, wyświetlała dynamiczne reklamy za pośrednictwem Google AdSense. Nie przynosiło to niestety dochodu na tyle, aby pokryć koszta, które w nią włożyłem. Co więcej, korzystanie z Google Ads miało negatywny wpływ na wydajność mojej witryny. Ironicznie, moja witryna została ukarana przez Google, w ich własnym rankingu, z powodu używania ich rozwiązania!

Gdy przeniosłem się do Hugo i zacząłem korzystać z Netlify w ich darmowym planie, znacznie obniżyłem koszta i dlatego zdecydowałem się całkowicie wyeliminować reklamy z mojej strony. Moja witryna nie ma milionów odwiedzających miesięcznie, dlatego jej utrzymanie nie kosztuje mnie (obecnie) dużo. W czasie, gdy zostanę jakoś zauważony, zdobędę przyzwoitą liczbę odwiedzających, wyobrażam sobie, że będę miał inne możliwości zarobku i miejmy nadzieję, że nie będzie to z reklam.

Doceniam systemy reklamowe, takie jak EthicalAds, sieć reklamowa zachowująca prywatność lub BuySellAds, jednakże nadal istnieją systemy reklamowe, które doprowadzają mnie do bólu głowy. Jeśli one mnie irytują, to zapewne irytują również ciebie.

Na moich urządzeniach używam Safari jako domyślnej przeglądarki. Możesz powiedzieć, co ci się podoba, ale na pewno nie to nowy Internet Explorer.

W Safari używam podwójnego podejścia. Aby zachować prywatność i usunąć irytujące elementy (reklamy) ze stron internetowych, które odwiedzam każdego dnia. Oto jak to robię na moich urządzeniach.

iOS (iPhone) i iPadOS (iPad)

Na tych urządzeniach używam Firefox Focus (darmowy) oraz Adblock Plus (darmowy).

Firefox Focus jest samodzielną przeglądarką internetową, ale korzystam tylko z jej integracji z Safari, co pozwala mi blokować trackery i zachować prywatność.

Firefox Focus

Firefox Focus AppStore iOS

 1. Pobierz Firefox Focus z AppStore

 2. Po pobraniu aplikacji otwórz ją i postępuj zgodnie ze wstępną konfiguracją/samouczkiem.

Firefox Focus iOS – gotowy

Ponieważ nie będziemy używać Firefox Focus jako przeglądarki, możemy go zamknąć i wrócić do ekranu głównego na naszym urządzeniu.

 1. Przejdź do Ustawienień twojego urządzenia i sekcji Safari

 2. W sekcji Ogólne przejdź do Rozszerzenia, następnie w Zezwalaj na blokowanie treści zaznacz (włącz) Firefox Focus. I to wszystko.

AdBlock Plus

Adblock Plus Appstore iOS

 1. Pobierz Adblock Plus dla Safari (ABP) z AppStore

 2. Po pobraniu aplikacji otwórz ją i postępuj zgodnie ze wstępną konfiguracją/samouczkiem.

Oprócz części Blokuj reklamy, które muszą być włączone (zaznaczone), nie musimy robić nic więcej.

 1. Przejdź do Ustawień twojego urządzenia i sekcja Safari

 2. W sekcji Ogólne przejdź do Rozszerzenia, następnie w Zezwalaj na blokowanie treści zaznacz (włącz) Adblock Plus. I to wszystko.

Rozszerzenia Safari dla iOS Firefox Focus Adblock Plus

Tak to wszystko będzie wyglądać.

Teraz możesz przeglądać tak, jak to zwykle czyniłeś w Safari. W tle Firefox Focus i AdBlock Plus zrobią to, do czego są przeznaczone.

macOS (komputery Mac)

Ponieważ Firefox Focus nie jest dostępny dla komputerów Mac (wstyd!), jako alternatywę używam rozszerzenia DuckDuckGo Privacy Essentials (darmowy) wraz z Adblock Plus.

Ironicznie, DuckDuckGo jest dostępny na urządzeniach mobilnych jako samodzielna przeglądarka internetowa z funkcjami prywatności, podobnie jak Firefox Focus, jednak nie można używać jej funkcji jako rozszerzenia do Safari (wstyd!).

DuckDuckGo Privacy Essentials

DuckDuckGo AppStore macOS

 1. Pobierz DuckDuckGo Privacy Essentials z AppStore

 2. Po pobraniu aplikacji otwórz ją i postępuj zgodnie ze wstępną konfiguracją/samouczkiem.

W samouczku zostaniesz poproszony o Uruchomienie preferencji Safari, a na karcie Rozszerzenia włączysz (zaznacz) Panel prywatności i Ochronę prywatności.

Po wykonaniu tej czynności konfiguracja jest gotowa.

Co ważne, używanie rozszerzenia DuckDuckGo na Macu nie zmienia naszej wyszukiwarki w przeglądarce ani tego, jak zachowuje się pasek adresu podczas używania go do przeszukiwania sieci. Przeczytaj tutaj, jak zmienić domyślną wyszukiwarkę w przeglądarce internetowej.

Adblock Plus dla Safari ABP

Adblock Plus AppStore macOS

 1. Pobierz Adblock Plus z AppStore

 2. Po pobraniu aplikacji otwórz ją i postępuj zgodnie ze wstępną konfiguracją/samouczkiem.

Rozszerzenia Safari macOS Adblock Plus DuckDuckGo

Podczas jednoetapowej konfiguracji zostaniesz poproszony o Uruchomienie preferencji Safari i włączenie (zaznaczenie) ABP i Panelu sterowania ABP na karcie Rozszerzenia.

Adblock Plus – gotowy

Po wykonaniu tej czynności konfiguracja jest gotowa.

Miłego przeglądania!

W analogiczny sposób możemy dodać Lockdown - Firewall na iPhone (oraz macOS).

Komentarze
Kategorie