Najlepszy mobilny edytor zdjęć (2020)

Mimo że nie jestem fanem nadmiernej edycji zdjęć, czasem, nawet najlepiej zrobione zdjęcie aż się prosi o jego podrasowanie (jak to Anglicy mówią, TLC - “touch love care’).

W AppStore (jak i w Google Play) znajduje się multum aplikacji pozwalających osiągnąć zamierzony cel. Niektóre posiadają tylko kilka przydatnych opcji, inne nakładają ograniczenia, które zmuszają nas do sięgnięcia do portfela, aby osiągnąć, to co chcemy.

Ostatnio przejrzałem tonę aplikacji, aby znaleźć tą, która ma wszystko to, co potrzebuję, aby osiągnąć zamierzony efekt.

W moim telefonie pozostały aplikacje takie jak Photoshop Express czy Lightroom od Adobe oraz Fine.

Do zabawy ze zdjęciami używam Prisma oraz Animatrix, to ostatnio coraz częściej sięgam po jedną aplikację - Snapseed.


Snapseed to bardzo potężne darmowe narzędzie posiadające multum opcji, za które trzeba by zapłacić nie mało u konkurencji. Nic dziwnego, że zostało ono kupione jakiś czas (grudzień 2012) i jest własnością Google. Osobiście używałem go na przełomie lat, ale jakoś nigdy nie przypadło mi do gustu, aż do teraz.

Większość edycji odbywa się za pomocą intuicyjnych gestów na boki lub góra-dół. Nie brakuje w niej gotowych filtrów (Look), ale najbardziej rozbudowaną sekcją są dostępne narzędzia (Tools). Po zakończonej ‘zabawie’ możemy zapisać nasze zdjęcie (Export) z zachowaniem wprowadzonych zmian, które można cofnąć, lub też w postaci finalnego pliku.

Eksport

Aplikacja posiada rozbudowany samouczek (Tutorial), w którym możemy poznać możliwości aplikacji, jak również nauczyć się, jak w sposób profesjonalny dodać magię do naszych zdjęć.

Samouczek

Oczywiście aplikacja nie zastąpi nas samych. Jeżeli nie mamy wprawionego oka i nasze zdjęcia wychodzą wręcz średnie, to nie zrobimy z nich nagle arcydzieła.

Dodatkowe opcje warte zaznaczenia to informacja o zdjęciu, która wyświetli nam podstawowe dane odnośnie do przesłony czy naświetlenia, ale również odczyta geolokalizację i przedstawi w postaci mapki Google.

Informacje o zdjęciu

Opcje samej aplikacji (Settings) są wręcz podstawowe. Możemy ustawić, czy aplikacja będzie w jakiś sposób zmieniać rozmiar naszego obrazu (domyślnie wyłączone) oraz to, w jakiej jakości nasz finalny obraz będzie zapisany (domyślnie JPG 100%, ale dostępna jest również opcja PNG).

Opcje

Opcje, Format i jakość

Oto przykład jednej z edycji z wykorzystaniem iPhone 11 Pro oraz filtru HDR w programie Snapseed.

Oczywiście “najlepszy” to pojęcie względne, więc może się to zmienić w przyszłości. Poniżej zamieszczam kilka filmików pokazujących jak program działa w dużym skrócie.

Przy okazji zapraszam na mój Instagram.

Look - Portrait & Accentuate

Look - Tune Image

Tools - HDR

Tools - Noir

Tools - Brush

Pozdrawiam

Komentarze
Kategorie