Monzo Flex

Monzo jest bankiem, z którego korzystam na co dzień od października 2018 roku. Przez ten okres przyczynił się do wyrobienia u mnie lepszego nawyku oszczędności, zarządzania pieniędzmi i lepszej widoczności funduszy (co i gdzie wydajemy, tyle że szybciej niż inne banki).

Mimo pandemii Monzo nie zwolnił i nadal rozwija się, prężnie wprowadzając co rusz nowe funkcje. Oczywiście, nie wszystkie z nich są dostępne dla podstawowego konta, ale im więcej ich jest, tym większa szansa, że zachęcą one do przejścia na konto premium.

Tym razem Monzo wszedł na rynek pożyczek krótkoterminowych z tak zwanym Monzo Flex.

I mimo to, że w Monzo można było pożyczyć pieniądze już wcześniej, to jednak to, co teraz oni wymyślili, jest nie lada wyzwaniem dla innych banków.


Monzo Flex, bo tak nazywać się będzie nowa usługa, pozwoli Monzo pożyczyć od £30 do £3000 na krótki okres za darmo!

Jeżeli potrzebujemy pożyczyć na dłużej, to będzie nas to kosztować 19% w skali roku (APR).

Monzo Flex to tak zwany buy now, pay later, czyli kup teraz, zapłać później.

O ile nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań, szczególnie tych, którzy oferują kupienie teraz a zapłacenie po 12 miesiącach, to w przypadku tego, co oferuje Monzo Flex, warto mieć tego typu rozwiązanie pod ręką.

Nikt nie wie, jak nasze życie może wywrócić się do góry nogami, nim przyjdzie nam płacić za nasze wydatki sprzed roku, a więc uważajmy, nim zdecydujemy się na wszelkiego rodzaju pożyczki.

Dlaczego Monzo Flex będzie lepszym rozwiązaniem od innych dostępnych na rynku?

Otóż niniejszą opcję możemy użyć wszędzie tam, gdzie możliwe jest zapłacenie kartą Mastercard (co w praktyce jest prawie wszędzie). Dotyczy to również opcji płacenia w internecie, jak i w fizycznym sklepie.

Według zapewnień Monzo, podczas dokonania płatności, z poziomu aplikacji będziemy mogli podzielić ją na trzy bezpłatne raty, podczas których pierwsza będzie ściągnięta od razu, natomiast dwie pozostałem w miesięcznych odstępach czasu.

Na tym etapie będziemy mogli wybrać również rozłożenie płatności na więcej rat przy 19% oprocentowaniu.

O ile możliwość rozłożenia płatności w fizycznym sklepie to jest już coś, to nie jeszcze to, dlaczego zdecydowałem się napisać ten tekst.

Monzo Flex będzie oferował możliwość rozłożenia płatności na raty nawet w 14 dni od jej wykonania.

Zakładając, że dokonaliśmy zakupu dwa tygodnie temu o wartości £300, wybierając opcję Monzo Flex, nasz bank podzieli ją na trzy, z czego pierwsza zostanie od razu potrącona (już została, skoro dokonaliśmy zakupu i pieniądze zeszły z naszego konta) a pozostałe dwie (w tym przypadku będzie to 2x £100) zostanie nam zwrócone na nasze konto bankowe i rozpocznie się naliczanie okresu, kiedy przyjdzie nap spłacić pierwszą część (£100) i kiedy kolejną.

Przypomina to poniekąd opcję Podróże w czasie z Curve, o którym już pisałem.

PayPal również oferuje tego typu rozwiązanie (kup teraz, zapłać w 3 ratach 0%), ale tylko podczas robienia zakupów oraz nie u wszystkich sprzedawców. Również, nie zawsze jest to 0%, szczególnie gdy chcesz spłacić wcześniej!


Monzo Flex nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich i nie jest wiadome, czy będzie nam trzeba wykupić płatny plan konta bankowego, aby z niego skorzystać (przekonamy się, jak opcja ta będzie dostępna dla szerszego grona).

Na razie mała grupa użytkowników intensywnie testuje tę funkcjonalność przed wprowadzeniem jej do szerszego grona.

Monzo Flex Get early access

Jeżeli jesteś zainteresowany, możesz poprosić o dostęp i dołączyć do testujących tę usługę użytkowników przechodząc na stronę monzo.com/flex i klikając w przycisk Get early access (z poziomu telefonu komórkowego, na którym mamy zainstalowaną aplikację Monzo).

Zachęcam również do obejrzenia krótkich filmików przygotowanych, w celu wyjaśnienia jak działa cała usługa:

Jak podzielić transakcję przy pomocy Monzo Flex

Jak zmodyfikować twój plan płatności w Monzo Flex

Jak spłacić wcześniej z Monzo Flex

Komentarze
Kategorie