Kiedy stan baterii iPhone'a kłamie, pomóż sobie

Telefon, którego używam na co dzień to iPhone 13 Pro Max, który jest ze mną już prawie 3 lata. W tym samym czasie, kiedy dostałem swój, kupiłem także iPhone’a 13 dla mojej żony.

Od razu po zakupie zdecydowałem się na AppleCare+ z opcją miesięcznej płatności. Dzięki płatnościom cyklicznym moje urządzenie nadal objęte jest AppleCare+.

Rozważam wymianę jeszcze w tym roku, prawdopodobnie we wrześniu 2024 r., ale nie spieszę się z tym. Mój telefon działa dobrze jak na swój wiek i nadal jest w nieskazitelnym stanie, co ma znaczenie dla potencjalnej wartości odsprzedaży. Jedyną rzeczą, która wykazuje oznaki starzenia się, jest bateria.

Po ponad 33 miesiącach codziennego użytkowania zacząłem zauważać, że bateria nie jest już tak dobra jak kiedyś. Dzięki wbudowanej funkcji Battery Health widzę, że pokazuje ona 87% żywotności. Nie jest źle jak na swój wiek.

Jednak po tym samym okresie z iPhonem 13 moja żona zaczęła zauważać, że jej telefon wymaga ładowania znacznie częściej.

Ostatnio nawet zauważyliśmy, że poziom naładowania baterii zaskakująco wzrósł z 59% do 61%, by wkrótce potem powrócić do 59%.

To dało mi do myślenia, więc szybko sprawdziłem stan jej baterii. W Ustawienia > Bateria > Stan baterii i ładowanie widzimy, że jej żywotność wynosi 80%.

Nie jest to zły wynik po ponad 33 miesiącach, ale z punktu widzenia klienta też nie jest świetny, zwłaszcza gdy mamy wykupione AppleCare+.

Zgodnie z warunkami AppleCare+ dotyczącymi baterii, masz prawo do bezpłatnej wymiany baterii, gdy poziom naładowania spadnie poniżej 80%.

Dokładnie, wskazuje „poniżej” 80%, co obecnie może wydawać się niespełnione, ponieważ stan baterii w ustawieniach pokazuje dokładnie 80%.

A co, jeśli ta wartość kłamie?

Niedawno natknąłem się na podcast, którego nie subskrybuję aktywnie. Podcast z Macworld nosił tytuł “Zagadka żywotności baterii iPhone’a rozwiązana!” i przykuło to moją uwagę. Postanowiłem tego posłuchać.

Sam podcast nie dostarczył mi wiele nowych informacji, których wcześniej nie znałem, ale warto było go posłuchać z pewnej perspektywy. Wspomnieli o skrócie do statystyk baterii, który po uruchomieniu może odczytać dane analityczne iPhone’a, aby odczytać dokładne informacje o stanie baterii.

Skrót ten jest bardzo przydatny do sprawdzenia, ile cykli ładowania mamy w naszych telefonach. Funkcja jest widoczna dla użytkowników iPhone’ów 15, ale użytkownicy starszych iPhone’ów nie mogą uzyskać do niej dostępu z prostego menu w Ustawieniach, co jest nieco nielogiczne.

Postanowiłem spróbować i zobaczyć, co potrafi ten przydatny skrót, mając na uwadze, że Wsparcie Apple odczytuje dane o stanie baterii w podobny sposób, a nie tylko opierając się wyłącznie na tym, co wyświetla się w Ustawieniach.

Zanim przejdę do moich ustaleń, przyjrzyjmy się, jak korzystać z tego skrótu.


Po dodaniu skrótu do skrótów (po prostu kliknij ten link i dodaj go), aby go użyć, musisz przejść do ustawień iPhone’a.

Pamiętaj, że nie możesz uruchomić go jako samodzielnego skrótu, ponieważ to nie działa w ten sposób. Skrót wymaga danych wejściowych do analizy i dostarczenia informacji w formie czytelnej dla człowieka.

Aby z niego skorzystać, przejdź do Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo i przewiń w dół do Analityka i ulepszenia. Stamtąd znajdziesz opcję Dane analityczne, w której możesz zacząć.

Lista plików analitycznych w menu Dane analityczne na iPhonie

To menu zawiera zbiór różnych plików analitycznych, z których skupimy się tylko na najnowszych (posortowanych według daty w nazwie pliku, a nie kolejności), które zaczynają się od słowa Analytics. Zaobserwowałem, że po podłączeniu do ładowarki przed snem generowany jest nowy plik, który jest gotowy do analizy następnego ranka.

Aby możliwe było zebranie niektórych danych, konieczne może być włączenie opcji „Udostępnij iPhone Analytics”.

Kliknięcie jednego z tych plików spowoduje wyświetlenie danych, które niewiele osób będzie wiedziało, jak zinterpretować.

Z danych analitycznych musimy wybrać przycisk Udostępnij w prawym górnym rogu.

Musimy po prostu kliknąć przycisk Udostępnij w prawym górnym rogu, aby otworzyć arkusz udostępniania.

Dostęp do skrótu do statystyk baterii z arkusza udostępniania na iPhonie

W menu udostępnienia, na dolnej liście (po dodaniu skrótu) zobaczymy opcję Statystyki baterii (Battery Stats).

Drobna wskazówka: dane analityczne mogą być wymieszane z danymi z innych urządzeń Apple, takich jak Apple Watch. Najnowszy plik może dotyczyć danych zegarka, a nie telefonu. Dlatego stosując metodę chybił trafił, musimy wypróbować i wybrać tę, która pokaże nam dane reprezentujące naszego iPhone’a.

Skrót przeanalizuje Twoje dane Analytics i dostarczy Ci informacji o oryginalnej maksymalnej pojemności, aktualnej maksymalnej pojemności, liczbie cykli (liczbie pełnych cykli ładowania) i kondycji baterii w %, co jest wartością względną w porównaniu z stanem, w którym był nowy.

Dane wyjściowe ze skrótu do statystyk baterii w telefonie iPhone 13 Pro Max

To obliczenie wymaga prostej matematyki. Gdy pierwotna pojemność wynosi 4489 mAh, a aktualna maksymalna to 3789 mAh, podzielenie niższej wartości przez wyższą daje nam 0,8440. Mnożenie przez 100 daje nam 84,40% (z jakiegoś powodu pokazuje 84,24%).

Tam przeżyjemy mały szok. Zgłaszane tam wartości będą niższe niż te oficjalnie zgłaszane przez Kondycję baterii w Ustawieniach.

Zanim przejdziemy do wniosków, pamiętajmy, że akumulatory dostarczane z nowymi urządzeniami mają większą pojemność, niż jest to oficjalnie zaprezentowane.

Na przykład iPhone 13 Pro Max ma oficjalną pojemność baterii 4352 mAh, podczas gdy iPhone 13 ma 3240 mAh.

Kiedy otrzymamy nasz telefon, projektowana pojemność będzie prawdopodobnie wynosić około 110%, ale Apple oficjalnie ustala niższą wartość, ponieważ to deklaruje i gwarantuje dla nowych urządzeń.

Apple ma wielu producentów baterii i ich jakość może się to różnić, ale wszystkie baterie muszą spełniać minimalne wymagania. Dlatego najprawdopodobniej będą one miały wyższą pierwotną pojemność niż określona, ​​aby zapewnić spełnienie tego wymagania.

Kondycja baterii (battery health) w iPhone najprawdopodobniej porównuje obecną maksymalną pojemność do pojemności ze specyfikacji (3789mAh/4352mAh), co da nam 87,06%, a nie 84,40%.

Stan baterii wyświetlany na iPhonie 13 Pro Max

Wartość 87% będzie zgodna z wartością podaną w ustawieniach i stanie baterii.


Stan baterii wyświetlany na iPhonie 13

Ponieważ, jak rozumiem, stan baterii telefonu mojej żony wynosił 80%, nadal nie kwalifikuję się on do bezpłatnej wymiany baterii, ponieważ musi ona wynosić poniżej 80%.

Jednak 80% może w rzeczywistości wynosić 79,99%. Tego nie wiesz, ponieważ wartość jest zaokrąglona.

Dzięki skrótowi Statystyki baterii (Battery Stats) udało mi się uzyskać szczegółowe dane o telefonie mojej żony.

Dane wyjściowe ze skrótu Statystyki baterii na iPhonie 13

Pokazał mi on pierwotną pojemność 3348 mAh, aktualne maksimum 2561 mAh i żywotność obliczoną na 76,49%.

Dodatkowo pokazał mi liczbę cykli 1043, która jest niezwykle wysoka. Biorąc jednak pod uwagę, że w ostatnich miesiącach potrzebowała znacznie częstszego ładowania, będzie to wiele wyjaśniało.

Jeśli porównasz obecną maksymalną wartość 2561 mAh z oficjalną wartością 3240 mAh, otrzymasz 79,04%, co nie stanowi dokładnie 80%, jak podaje Battery Health.

Niezależnie od tego, jaką metodę obliczeń zastosujesz, obie liczby powinny pozwolić mi bezpłatnie wymienić baterię mojej żony.

Ponieważ planujemy podarować jej telefon naszemu dziecku, pomyśleliśmy o wymianie baterii we wrześniu. Dzięki tej sytuacji możemy go teraz bezpłatnie wymienić. Ogólnie rzecz biorąc, płacimy za to w ramach naszego AppleCare+.

Otworzyłem aplikację Apple Support i szybko zacząłem rozmawiać z przedstawicielem Apple Support.

Wsparcie Apple wysłało prośbę o przeprowadzenie diagnostyki telefonu mojej żony. Po zakończeniu szybko potwierdzono, że rzeczywiście poziom naładowania akumulatora spadł poniżej akceptowalnego poziomu. Teraz, ponieważ mam AppleCare+, kwalifikuje się do bezpłatnej wymiany baterii.

Szybko, za pośrednictwem tego samego czatu, umówiliśmy się na spotkanie w pobliskim sklepie Apple Store, aby to zrobić. Świetne!

To rozwiąże teraz jej problem, a we wrześniu pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy, gdy i tak będziemy chcieli ją (baterię) wymienić.


Cała ta sytuacja dała mi nieco do myślenia o tym, co (oficjalnie) raportuje telefon o stanie baterii.

W Ustawieniach mojego telefonu otrzymałem informację o 87% żywotności baterii, ale analizując niektóre dane z ostatnich kilku dni, zauważyłem pewne niepokojące oznaki.

1 lipca 2024 roku zaobserwowałem maksymalną pojemność 3789 mAh, liczbę cykli 616 i procent żywotności na poziomie 84,24% (w porównaniu do pierwotnej pojemności 4498 mAh).

To 3789 mAh w porównaniu do 4352 mAh (oficjalne dane), stanowi 87,06%.

Dane wyjściowe skrótu Statystyki baterii na telefonie iPhone 13 Pro Max – innego dnia

4 lipca 2024 r. zaobserwowałem maksymalną pojemność 3792 mAh, liczbę cykli 617 i procent żywotności 84,3%.

Wahania maksymalnej wydajności są normalne, ponieważ inne czynniki mogą mieć na nią wpływ.

Dane wyjściowe skrótu do statystyk baterii na telefonie iPhone 13 Pro Max – dzień 6

Jednak 7 i 8 lipca 2024 r. dane analityczne wykazały 3576 mAh, liczbę cykli 619 i procent żywotności wynoszący zaledwie 79,5%.

Dane wyjściowe skrótu do statystyk baterii na telefonie iPhone 13 Pro Max – dzień 7

W porównaniu do 4352mAh jest to 82,17%.

Z tego co wyczytałem dane w Ustawieniach dotyczących stanu baterii są odświeżane okresowo. Dlatego nadal wyświetla 87%. Może odświeżyć się za kilka tygodni, kiedy maksymalna pojemność będzie raportowana na podobnym poziomie w kolejnych dniach.

Postanowiłem poobserwować sytuację przez kolejny dzień, żeby zobaczyć, jak to się zmieni.

Tajemnicą jest to, dlaczego dane w Ustawieniach nie zostały jeszcze odświeżone, aby pokazać aktualny stan baterii, który wynosi 82% (do określonej pojemności), a nie 87%.

To wyjaśnia, dlaczego stan baterii mojej żony jest zgłaszany w Ustawieniach jako 80%, mimo że rzeczywista pojemność prawdopodobnie była niższa od jakiegoś czasu.

Kontakt ze wsparciem Apple w celu przeprowadzenia diagnostyki to dobry sposób na uzyskanie najdokładniejszego odczytu stanu baterii, który może pomóc w podjęciu decyzji, czy konieczna jest wymiana.

W międzyczasie żona udała się do Apple Store gdzie potwierdzono, że bateria nie przeszła testu i należy ją wymienić. Zanim rozwiązano ten problem, odkryto również pewne problemy z siecią komórkową i ładowaniem bezprzewodowym, o których nawet nie byliśmy świadomi. To, co zaczęło się od wymiany baterii, zakończy się (po dostarczeniu części) koniecznością wymiany całego tyłu telefonu. Na szczęście wszystko to było objęte Apple Care; w przeciwnym razie kosztowałoby nas to więcej, niż jest wart telefon (357,50 GBP!).

Całkowicie rozumiem, że Apple porównuje oryginalną pojemność baterii z określonym w specyfikacji maksimum, aby określić stan baterii, surowe dane sugerują większą utratę pojemności. Przy stanie żywotności wynoszącym 80% akumulator uległ degradacji o około 24% aktualnej maksymalnej pojemności.

Zgodnie z artykułem Apple na temat baterii i wydajności iPhone’a baterie iPhone’a 14 i wcześniejszych wersji zaprojektowano tak, aby zachowywały 80% swojej pierwotnej pojemności po 500 pełnych cyklach ładowania w idealnych warunkach.

Modele iPhone’a 15 zaprojektowano tak, aby zachowywały 80% swojej pierwotnej pojemności po 1000 cyklach.

Mój telefon, a nawet telefon mojej żony bez problemu spełnił te założenia; w związku z tym Apple dostarczył to, co obiecał.

Posiadanie i korzystanie z AppleCare+ wyłącznie w celu bezpłatnej wymiany baterii nie jest rozsądną inwestycją, ale musimy pamiętać, że jest to ubezpieczenie. Płacisz opłatę, aby mieć spokój ducha na wypadek, gdyby coś się wydarzyło. Można powiedzieć, że jeśli przez te 3 lata nie skorzystałeś z ubezpieczenia choć raz, to po prostu zmarnowałeś pieniądze. Jednak w przypadku, gdy będziesz go najbardziej potrzebował, a go nie masz, przekonasz się, jak kosztowna może być naprawa urządzeń Apple. Korzystanie z usług firm trzecich (niezatwierdzonych) do naprawy urządzeń może być tanią alternatywą, ale zdecydowanie odradzam taką opcję, ponieważ najprawdopodobniej nie korzystają one z zatwierdzonych części. Z tego powodu Twój telefon może nie działać tak, jak byś tego oczekiwał, a jego wartość przy odsprzedaży będzie znacznie niższa.

Mój znajomy nie tak dawno temu wymienił ekran w iPhonie 13 na lokalny sklep iSmash zlokalizowany naprzeciwko Apple Store.

Niestety, oprogramowanie natychmiast zgłosiło, że użyto nieoryginalnych części. W rezultacie odsprzedaż tego telefonu będzie bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa. Zaledwie kilka miesięcy po wymianie wydajność i czas reakcji nowego ekranu uległy pogorszeniu, co doprowadziło nas do wniosku, że korzystaliśmy z ich usług po raz pierwszy i ostatni.

Aby dodać kontekst tej historii, Apple w tamtym czasie w ogóle nie podjęło by się wymiany ekranu w telefonie mojego znajomej, ponieważ obudowa została poważnie wygięta do tyłu pod wpływem uderzenia. iSmash zaryzykował maksymalne wyprostowanie obudowy (co nie dobrze zrobione), aby dopasować je do ekranu. Moim zdaniem w powinni oni odmówić tej usługi w przypadku niemożności przywrócenia stanu obudowy, a wybrali taką drogę, gdzie z biegiem czasu klient jest niezadowolony z ich usługi.

Kiedy we wrześniu pojawią się nowe telefony, telefon mojej żony może dać nam wartość handlowa do 305 GBP, podczas gdy telefon mojej znajomej obecnie jest warty 0.

Po części to moja wina, bo wiedziałam, że Apple nie pomoże jej z telefonem. Poleciłam iSmash, myśląc, że może się to udać (nie miała ona wtedy wykupionego AppleCare+). Ku mojemu rozczarowaniu okazało się, że jest dokładnie tak samo, jak w innych podejrzanych, nieautoryzowanych warsztatach zewnętrznych. Zanim zaryzykuję, powinienem uwierzyć niektórym krytycznym opiniom na ich temat w Internecie i nie wierzyć w to, co piszą na swojej stronie internetowej na temat stosowania oryginalnych części zamiennych. Nauczka na przyszłość.

Niektórzy, szczególnie w dziale sprzedaży, muszą pamiętać o jednej złotej zasadzie zadowolonego klienta.

Jeden zadowolony klient wygeneruje jedną dodatkową sprzedaż; jednak jeden niezadowolony klient odbierze Ci trzech klientów.

Komentarze
Kategorie