iOS 11 na ratunek mało pojemnym iPhone'om

Jeżeli jesteś właścicielem iPhone’a z mała ilością pamięci, tj. 16GB, napewno nie jeden raz spotkałeś się z problemem braku miejsca na nowe zdjęcia, programy lub gry.

iOS 11 przychodzi w tym celu z pomocą. Najnowsza aktualizacja systemu od Apple pozwala na rozwiązanie tego problemu.

Offload App to nowa opcja pozwalając na poradzenie sobie z problemem braku pamięci. Po polsku ta opcja jest bardzo myląca, gdyż kryje się po nazwą Odinstaluj aplikację.

Aby zwolnić miejsce na telefonie, z reguły mówiliśmy o usunięciu aplikacji lub też o jej odinstalowaniu. Tutaj zaczynają się schody.

Usunięcie i Odinstalowanie (w iOS 11, ang. Offload App), to dwa różne pojęcia.

Zacznijmy od przykładu

Przy 16GB iPhone, każdy giga jest na wagę złota. Jeżeli nagle potrzebujemy nakręcić film i otrzymujemy komunikat “Za mało miejsca. (…)” nie pozostaje nam nic innego jak wyrzucić co nieco.

Powiedzmy, że mamy aplikację, która zajmuje nam 2GB. Aby odzyskać te miejsce musielibyśmy ją usunąć. Usunięcie, niestety wiąże się z utratą wszelkich postępów w grze (o ile aplikacja nie synchronizuje się z portalem społecznościowym tj. Facebook).

W iOS 11, zamiast usunąć aplikację możemy ją odinstalować - czyli użyć opcji Offload App (po angielsku).

O ile usunięcie aplikacji wywalało wszystko, o tyle odinstalowanie pozwala na zachowanie wszelkich danych tej aplikacji w telefonie, włącznie ze skrótem do aplikacji (o tym za chwile).

Opcja ta, jak dla mnie jest bardzo fajna, szczególnie, gdy mam zainstalowaną aplikację, którą używam raz do roku, lub też taką, którą włączamy raz na miesiąc, a aktualizacje (które notabene ważą również swoje) robią się praktycznie raz w tygodniu.

Aby odinstalować aplikację nie należy jej usunąć z ekranu startowego (przytrzymanie palca na apliacji aż zacznie migotać, a następnie użycie iksa w celu jej usunięcia), ale zrobić to z poziomy Ustawień (Settings).

A więc wchodzimy w Ustawienia > Ogólne > iPhone (Pamięć).

Po chwili, jak wczyta się nasza lista aplikacji, będziemy mogli przejść do odinstalowania tego, czego w tej chwili niepotrzebujemy przywracając cenne miejsce w naszym telefonie.

Z listy aplikacji wybieramy naszą, która zajmuje dużo miejsca, a której, w danej chwili nie potrzebujemy (dla przykładu Ski Jump).

Ski Jump iOS

Jak zauważymy, mamy tutaj dwie opcje. Niebieską z napisem Odinstaluj aplikację, oraz Czerwoną z napisem Usuń aplikację.

W momencie wybrania opcji Odinstaluj aplikację, zwolnimy miejsce zajmowane przez aplikację, ale dokumenty i dane pozostaną.

Jednocześnie zauważymy, że Dokumenty i Dane będą posiadały różną wielkość przed i po odinstalowaniu. Jest to dlatego, że w momencie odinstalowania aplikacji, skrót, który widniał na naszym ekranie głównym telefonu pozostanie tam gdzie był. Aplikacja będze wyglądała tak, jakby nadal była zainstalowania, jednakże obok jej nazwy będzie widniał symbol chmurki. Symbol ten symbolizuje aplikację dostępną na życzenie. Dlatego właśnie Dokumenty i Dane aplikacji się powiększają, gdyż ikona gry lub programu jest tam przenoszona.

Jeżeli zechcemy ponownie zagrać w naszą grę, wówczas klikamy na ikonę z chmurką i rozpoczyna się jej pobieranie.

games

Metoda ta posiada różnież inna ważną zaletę. Otóż, jeżeli mamy aplikację tj. Need For Speed, która zajmuje ponad 2GB, każda jej aktualizacja z AppStore to kolejne giga do poprania. Jeżeli używamy ją naprawde sporadycznie, po co nam pobieranie aktualizacji?

Odinstalowana aplikacja (Offload App) nie potrzebuje się aktualizować, a w momencie, gdy będziemy chcieli jej użyć, pobierzemy jej najbardziej aktualną wersję z AppStore. Dzięki temu zaoszczędzamy nie tylko miejsce w telefonie a również transfer.

Nie jeden raz widziałem problem z zaktualizowaniem telefonu do najnowszej wersji, tylko dla tego, że brakowało miejsca na pliki tymczasowe, które musz zostać pobrane przed instalacją. Wraz z iOS problem ten jest nieco zniwelowany.

Opcje odinstalowania oplikacji możemy włączyć ręcznie, wchodząc na wybraną aplikację z listy, lub tez użyć opcji automatycznej, która dokona to za nas, w momencie, gdy będziemy potrzebować miejsca. Tak jak to ma miejsce ze zdjęciami w telefonie, które usunęliśmy, ale nie opróżniliśmy z kosza - zostaną one usunięte automatycznie, gdy zacznie nam brakować miejsca.

Tak na marginesie, na problem ze zdjęciami i miejscem przez nie zamjowanym polecam Google Photo.

I to by było na tyle. Mam nadzieje, że to ulży posiadaczą mało pojemnych iPhone’ów. Niestety, ale realnie rzecz ujmując, 64GB to teraz jest opcja podstawowa a wszystko mniejsze jest marnowaniem pieniędzy.

Pozdrawiam

Komentarze
Kategorie