iOS 11 i Karta Medyczna na ratunek

Zawartość

iOS 11 w końcu wprowadza użytek dla Karty Medycznej (ang. Medical ID), w sposób taki, który może uratować ci życie lub pomóc w sytuacjach kryzysowych. O ile Karta Medyczna istniała w programie Zdrowie (ang. Health) od jakiegoś czasu, o tyle iOS 11 wykorzystał ją w sposób, który ułatwi kontakt z osobą kontaktową w nagłych wypadkach (emergency person) wówczas, gdy będziemy tego potrzebowali. Otóż, w iOS 11, gdy wciśniemy przycisk zasilania (power) 5-razy, nasz telefon wyświetli menu do nagłych wypadków. Celów tego menu jest kilka.

lock screen

Po pierwsze - prywatność

Uruchomienie tego menu automatycznie wyłącza możliwość odblokowania telefonu przy użyciu czytnika linii papilarnych (Touch ID) a w przypadku przyszłego iPhone X, skanera twarzy (Face ID). O ile w Europie nie jest to jeszcze nagminnie stosowane, w przypadku Stanów Zjednoczonych, policja ma prawo zmusić (sic!) cię do odblokowania telefonu przy pomocą odcisku palca, ale nie ma prawa wymusić podanie przez ciebie kodu pin do odblokowania. W momencie wyłączenia Touch ID (Face ID), aby przywrócić jego działanie niezbędne jest odblokowanie telefonu przy pomocy kodu blokady.

Po drugie - ważne skróty

Szybki dostęp do wyłączenia telefonu oraz kontaktu ze służbami alarmowymi tj. policja, pogotowie czy straż pożarna - Alarmowe SOS (ang. Emergency SOS). Menu Alarmowe SOS powiązane jest natomiast z następnym punktem.

Po trzecie - karta medyczna (Medical ID)

Wówczas, gdy mamy ustawioną naszą kartę medyczną, po pięcio-krotnym wciśnięciu przycisku zasilania możemy ją przywołać.

medical id

Karta medyczna zawiera m.in. informacje o tym kim jesteśmy, datę urodzenia, grupę krwi czy sprecyzowaną osobę kontaktową w nagłych wypadkach. Wyobraźmy sobie, że mamy wypadek i straciliśmy przytomność z niewiadomego powodu. Nasz telefon, zablokowany kodem nie zda się nikomu. Nie ma możliwości wykonania połączenia czy powiadomienia osoby bliskiej. Dzięki kombinacji 5-ciu kliknięć, możemy przywołać kartę medyczną. Jeżeli mamy sprecyzowaną osobę kontaktową, możemy, bez konieczności odblokowania telefonu skontaktować się z nią. Jest to o tyle dobre, gdyż osoba kontaktowa może udzielić informacji odnośnie alergii lub chorób na które cierpimy, pozwalające w szybszy sposób pomóc osobie poszkodowanej. Nie czekajcie! Ustawcie swoją Kartę medyczna już dziś, gdyż może ona już jutro uratować wam życie.

medical id pl

Ale to nie wszystko

Wraz z kartą medyczną powiązana jest opcja Alarmowe SOS (Emergency SOS). W sytuacji kryzysowej, gdy musimy użyć powyższej opcji alarmowej, zdefiniowana osoba kontaktowa powiadamiana jest natychmiast o tym fakcie. Nie ma potrzeby odblokowywania telefonu. W raz z powiadomieniem osoby kontaktowej w nagłych wypadkach wysłane zostanie również twoje położenie na mapie. Wyobraźcie sobie teraz w jakich sytuacjach, te minimum informacji może uratować komuś życie. A więc nie zwlekajcie. Kartę medyczną (Medical ID) ustawicie w aplikacji Zdrowie (Health).

health app

Oby nigdy nie była ona potrzebna.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie