Kategorie
Android

Android: Nie można ustanowić z serwerem stabilnego połączenia transmisji danych

Ostatnio zaktualizowany

Niniejszy artykuł powstał w 2010 roku i niektóre jego elementy mogą już być nieaktualne, w związku z tym, proszę traktować go tylko w celach referencyjnych a niżeli sposób na rozwiązanie problemu.

“Nie można ustanowić z serwerem stabilnego połączenia transmisji danych”
“Can’t establish a reliable data connection to the server”

Jest to błąd, który pojawia się jak chcemy dodać dodatkowe (lub podstawowe) konto Google do telefonu z androidem. Jest on niezależny od producenta telefonu, modyfikacji, jakie w nim są zrobione oraz wersji systemu. Występuje on z niewiadomego powodu i powoduje nie lada problemy.

Jeżeli czytasz niniejszy wpis, to sądzę że szukasz odpowiedzi jak go rozwiązać – a te, które znalazłeś w Internecie nie zawsze cię satysfakcjonują.

Chodząc po forach, można wysnuć jedno – wszyscy zalecają zrobienie Wipe, czyli przywrócenie fabrycznych ustawień telefonu. Niestety, nie zawsze to przynosi pożądany skutek, a rozwiązanie to nie zawsze jest dobre, jak już dokonaliśmy sporych modyfikacji w telefonie i nie chcemy tego robić na nowo.

Otóż, problem da się rozwiązać i to bez formatu telefonu. Jedyne co jest nam potrzebne, to ROOT.

Telefon musi być zrootowany, czyli muszą być odblokowane funkcje użytkownika z najwyższymi uprawieniami w systemie – administrator.

Jeżeli chodzi o ROOTowanie, to odsyłam do forum, gdyż osobiście używam Samsunga i5700, a w przypadku innych telefonów, rootowaneie może wyglądać nieco inaczej.

A teraz, przechodząc do sedna…. (mając już Roota), musimy usunąć katalog, przechowujący ustawienia operatora, a które były wprowadzone wraz z oprogramowaniem telefonu.

Bez obaw*, nic nie zniknie, APNy również będą na swoim miejscu – jedynie co, to niektóre opcje się wyłączą (tak jak jest domyślnie po przywróceniu ustawień fabrycznych telefonu) i trzeba je będzie włączyć z menu – tj. Wifi czy zewnętrzne klawiatury np. HTC_IME (ps. czytaj dalej).

1. Potrzebujemy program, dzięki któremu będziemy mogli wprowadzać komendy w terminalu. Osobiście polecam Terminal Emulator autorstwa Jack Palevich. Oczywiście, można użyć innego.

2. W terminalu wydajemy komendy: (komentarze # pomijamy)

# przejście na prawa roota

su

# usuwamy katalog ustawień. należy pamiętać, aby przepisać dokładnie i nie pomylić się, bo nieco namieszamy i będzie konieczne ponowne zainstalowanie oprogramowania w telefonie

rm /data/data/com.android.providers.settings -r

# resetujemy telefon

reboot

3. I po wszystkim. Teraz bez problemu będziemy mogli dodać konto Google, a komunikat o niemożliwości ustanowienia połączenia nie będzie się pojawiał.

Niniejszy sposób jest niezbędny, szczególnie tym osobom, które używają na co-dzień konta Google we własnej domenie (Google Apps), a chcąc dokonać zakupu płatnych aplikacji z Marketu. Google niestety zezwala tylko na zakup z wykorzystaniem konta w domenie @gmail.com, mimo, że istnieje możliwość ustawienia konta Google Apps w programie Google Checkout.

*) Minusy tej metody:

  • dźwięki w systemie ustawiają się na Ciche, i trzeba poustawiać na nowo
  • sieci Wifi zapamiętane trzeba “zapomnieć” i powiązać na nowo
  • w przypadku wgranych dodatkowych klawiatur, należy je uaktywnić na nowo
  • większość opcji w “Ustawienia” należy przejrzeć, tak, jakby się miało nowy telefon i poustawiać na nowo.

Mam nadzieje, że co nieco pomogłem.
Pozdrawiam.

23 odpowiedzi na “Android: Nie można ustanowić z serwerem stabilnego połączenia transmisji danych”

mi terminal powiedział, że nie usunie bo to jest katalog… jakiś pomysł ? Aha moj tel. Galaxy Ace 5830

Witam, świetnie że odpowiadasz. Telefon jest brandowany od Orange, roota mam zainstalowanego. APT&ADB używałem wspólnie z terminalem Windy do uzyskania kodu do zdjęcia simlocka i poszło bez problemów. Tym samym sposobem próbowałem usunąć ten katalog. Katalog koniec końców usunąłem z użyciem aplikacji Root Browser bezpośrednio z fona, problem jest taki, że po jego usunięciu ciągle nie mam możliwości łączenia z marketem. Co prawda zsynchronizowałem konto Google z marketem wkładając kartę do telefonu kartę od Orange i poszło. Kiedy wróciłem do karty Playa dalej brak łączności. Co ciekawe, do łączenia z netem w telefonie używam wyłącznie WIFI domowego opartego o sięć Orange, oczywiście wszystkie pozostałe strony www chodzą bez problemu. Myślałem że może być to problem DNS-ów ustawionych w fonie, więc zmieniłem je na TP-sowskie, nic niestety to nie dało. Z tego co zauważyłem poprzez usunięcie katalogu straciłem skrót w przycisku Home do ostatnio otwieranych aplikacji i przy przycisku Wyłączenia opcje wł/wył transmisji danych i trybu samolotowego. Dzięki temu, że udało mi się zsynchronizować konto googla w telefonie z marketem mogę pobierać z komputera aplikację poprzez zsynchronizowane konto na telefon. Później zainstalowałem alternatywną aplikację do obsługi sklepu która chodzi bez problemu. Problemem jest ciągle wejście na stronę https:/accounts.google.com/. Jak nie znajdę w ciągu kilku dni recepty to już mam przygotowanego Odina…
Pozdrawiam

To nie jest problem DNSów a raczej APNów.
Jak wkładasz kartę orange to ustawiają się APNy Orange.
Przy wlożeniu innej, powinny sie pobrać inne, ale nie zawsze tak jest i zostają stare. Wówczas musisz APNy pozmieniać – usunąć i dodać nowe.
Dla pewności “wyłącz wifi” w telefonie.

U mnie nie pomogło nić co można wyszukać w sieci.

System weryfikuje się pod adresem android.clients.google.com. Więc należy w SHELL zweryfikować czy adres jest rozwiązywany przez DNSy. np

#ping android.clients.google.com – u mnie był lecz na zły adres. Okazało się że producent taniego laptopa zaszył w /etc/hosts wpis wskazujący na IP, którego Googl przestał używać. Dlatego żadne kompletnie nic nie pomagało.

Weryfikujemy u siebie czy nie ma problemu:
# cat /etc/hosts
i sprawdzamy czy nie ma wpisu dla android.clients.google.com – jak tam jest i błędny to dlatego nam nie pingowało.

Rozwiązanie:

# rm /etc/hosts
# echo 127.0.0.1 localchost > /etc/hosts
# reboot

Zasadniczo jedyny wpis jaki powinien być w tym pliku to 127.0.0.1 localchost.

I tak u mnie pomogło.

Witajcie .. u mnie 100 % działa root a i tak otrzymuje komunikaty :
– przy usuwaniu providers.settings “is a directory”
– przy usuwaniu /etc/hosts “read-only file system

Przykro mi, ale nie jestem w stanie ci pomóc. Mój wpis jest z 2010 roku i tyczy się zupełnie innej wersji androida a niżeli obecnie używane. Możesz się nim sugerować, ale nie powinno używać się go dalej jako wskazówka do rozwiązanie problemu.

Jedynie, co mogę ci poradzić to fakt, że jak dostajesz odpowiedź read-only, to masz problem z prawami lub z rootem.

Oraz, posprawdzaj, czy wszystko dobrze skopiowałeś, pamiętając, że komenda rm na końcu ma -r.

Udało się …
nie wiem dlaczego żadna aplikacja uruchomiona z uprawnieniami root’a nie chciała tego zrobić ale dopiero RootExplorer sobie poradził …
w nim zmieniłem prawa zapisu pliku hosts i usunąłem w końcu wpis do serwera google

JESTEŚ GENIUSZEM ! Wygląda na to, że usunięcie wpisu do serwera google za pomocą root explorera pomogło w 100%, dzięki :)

Witam, mam problem. Otóż jestem na tym etapie “rm /data/data/com.android.providers.settings -r” i wyskakuje mi w terminalu “not found”. Mam Xperię J. Czy w SONY ta ścieżka może wyglądać inaczej?

Bez dodatkowych informacji odnośnie wersji androida etc ciężko poradzić, ale raczej radze poszukać pomocy gdzie indziej, jako ze niniejszy wpis jest już wiekowy i nie zamierzam go aktualizować, jako ze na moim Nexus 5 nie potrzebuje roota.

Witam. 1-wsze: Not found wskazuje, że takiego pliku nie ma. 2-gie, to proszę traktować ten wpis bardziej jako ciekawostkę a nizeli rozwiązanie problemu, gdyż ma on już swój wiek i duzo się zmieniło od tego czasu, w tym to, że wpis jest dla wersji androida 2.1, gdzie teraz standard to 4.x. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *