Moje aplikacje na Mac'a - Top 10

Zawartość

I tak minęły przeszło dwa lata, odkąd przesiadłem się na Mac. Połączenie dużej ilości dostępnych aplikacje a udogodnieniami z Linuksa sprawiają, że nawet nie myślę o zmianie. Jako że na co dzień, na firmowym komputerze mam Windows 10, w domu Mac jest swojego rodzaju odskocznią — komputerem, na którym mogę polegać.

Nie ma jednak sprzętu bez aplikacji. Mimo że OS X jest wyposażony w to, co potrzeba na początek, jednakże zawsze chce się czegoś więcej.

Oto moja lista dziesięciu aplikacji typu “must have” dla każdego użytkownika Mac’a.

hr

HR Mac - 1

HR Mac - 2

hr (www.hrmacapp.com) - £4.49
Zarządzanie czasem

Niestety, aplikacja zniknęła z internetu. Nie wiadomo co się z nią stało. Osoby, które za nią zapłaciły niestety pozostały na lodzie, a szkoda.

Aplikacji tego typu szukałem od dawna i cały czas się zastanawiam, jak bardzo nie ceniłem swojego czasu, wówczas gdy “robiłem coś dla kogoś za coś”.

Prosty monitoring czasu z możliwością podzielenia na typy wykonywanych zadań pozwala w łatwy sposób wyliczyć, ile powinno się należeć za wykonaną usługę. Na końcu musimy ustalić, ile nasza godzina jest warta i trzymać się tego.

AppCleaner

AppCleaner

AppCleaner (freemacsoft.net/appcleaner) - **darmowy
**Usuwanie aplikacji

Aplikacja niezbędna. Wg mnie powinna być zainstalowana jako pierwsza, zaraz po podłączeniu nowego Mac’a do internetu.

Jako, że już o niej co nieco pisałem, odsyłam tutaj:
AppCleaner - Dodaj/Usuń programy w MacOS oraz Porządki na macOS.

Bartender 2

Bartender2

Bartender 2 (www.macbartender.com) - **£10.69
**Porządem w tray’u

Organizator naszego “tray’a”. Tak w skrócie możemy powiedzieć o tym programie. Jako że podręczne aplikacje będą sprawiały, że oprócz zegarka pojawia nam się 20 innych ikon, robiąc poniekąd swego rodzaju choinkę, bratender przychodzi z pomocnym “drinkiem”. Znane ukrywanie aplikacji już z Windows XP, w macOS nie jest standardem — a szkoda.

Więcej o programie Bartender: Uporządkowany haos w Menu Bar (Mac OS)

coconutBattery

coconutBattery

coconutBattery (www.coconut-flavour.com/coconutbattery) - darmowyProgram do “diagnostyki” baterii w iUrządzeniu

Mimo, że nie używam go codziennie, okazał się niezbędny, gdy kupowałem z drugiej ręki iPhone na prezent. Pozwolił mi określić stan baterii iPhone bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Dzięki temu mogłem sprawdzić żywotność bez konieczności użytkowania urządzenia i późniejszego rozczarowania. Jednocześnie pozwala mi monitorować stan baterii innych moich iUrządzeń.

Commander One

Commander One

Commander One (mac.eltima.com/file-manager.html) - **darmowy/£22.99
**Dwu-panelowy manager plików

Po czasach DOS’u i Norton Commandera, przez czasy Linuksa i Midnight Commander oraz Windowsa i Total Commandera przyszła pora na Mac’a. I mimo, że przyzwyczaiłem się do używania Findera, to jednak od czasu do czasu muszę coś zrobić w trybie dwupanelowym bez używania myszy lub touchpada. Tutaj ten program staje się niezbędny. Mimo, że niektóre opcje dostępne są w trybie profesjonalnym (płatnym), mi w zupełności wystarcza jego darmowa wersja.

f.lux

f.lux

f.lux (aka. flux) (justgetflux.com) - **darmowy
**Redukcja natężenia jasnego światła monitora

Aplikacja ta po części stała się zbędna wraz z wprowadzeniem gotowego rozwiązania wbudowanego w macOS (Night Shift), a które po części spełnia główną rolę aplikacji f.lux.

Gdy nasze oczy proszą o odpoczynek od ekranu, ta aplikacja, zmieniając natężenie niebieskiego światła. Gdy ciemno za oknem, nasz ekran nie jest czymś, przyjemnym, a na pewno nie pozwala nam to spokojnie zasnąć, będąc “naładowanym” niebieską magią tuż przed spaniem.

Night Shift na iUrządzeniu oraz flux na Mac’u sprawia, że życie staje się “cieplejsze” (ang. warm).

iStat Menu

iStat - 1

iStat - 2

iStat - 3

iStat Menu (bjango.com/mac/istatmenus) - $18 (~£12.50)
Rozszerzenie możliwości tray’a

To, czego mi brakowało, gdy klikałem na zegarek, to podręczny kalendarz. Gdy klikałem na baterię, czas pozostały oraz żywotność. Dodatkowo, chciałem mieć szczegółową informację o wolnej przestrzeni na dysku oraz aktualne użycie sieci bezprzewodowej. Do każdego z tych zadań potrzebowałbym osobnej aplikacji. Na szczęście iStat Menu potrafi zapewnić wszystkie te funkcje, jak i dodać kilka ekstra.

keepingYouAwake

keepingYouAwake

keepingYouAwake (github.com/newmarcel/KeepingYouAwake) - **darmowy
**Zapobieganie uśpieniu komputera

keepingYouAwake, Caffeinee, Amphetamine, owl i wiele innych tego typu programów służących do jednego celu — zapobiec komputerowi do przejścia w tryb uśpienia, wówczas gdy tego nie chcemy.

Przez dłuższy czas używałem Caffeine, nieco krócej Amphetamine, a teraz pora na keepingYouAwake. Mój “kubek kawy” dla mojego Mac’a dostępny pod jednym kliknięciem.

Keka

Keka - 1

Keka - 2

keka (www.kekaosx.com) - **darmowy
**Program do rozpakowywania i pakowania plików

keka, jest tym, czy m 7-Zip dla Windows. Dodatkowo w połączeniu z The Unarchiver pozwala rozpakować, jak i spakować pliki do przeróżnych formatów.

Sip

sip - 3

sip - 2

sip - 1

sip (sipapp.io) - darmowy/£7.99Przybornik kolorów dla webmastera i nie tylko

Niestety, wraz z kolejną aktualizacją, autor aplikacji zrezygnował z darmowej wersji wprowadzając okres próbny i zmuszając do zakupu. Niestety, nie jest to ekonomiczne, więc lepiej poszukać innej aplikacji jako zamiennika.

Bardzo często, tworząc lub modyfikując stronę internetową, potrzebujemy znaleźć kod dla koloru, który został użyty. Używając różnych narzędzi, może to być mniej lub bardziej czasochłonne. Sip stawia na prostotę, szybkość i wygodę, która jest potrzebna, w momencie, gdy mamy pomysł i nie chcemy go stracić.

I to by było na tyle.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie