Microsoft wydaje przydatne narzędzie PC Manager

Lepiej późno niż wcale, tak to się zwie. Microsoft zaczyna uzupełniać braki w rzeszy oprogramowania, które stają się niezbędnym narzędziem w codziennej pracy.

Windows stał się o niebo stabilniejszy. Nikt już nie krzyczy o konieczności przeinstalowania systemu raz na pół roku jak nie częściej. Staliśmy się bezpieczniejsi, gdy Windows Defender dorównał przodującym antywirusom, a przeglądarka Microsoft Edge stała się wbudowaną alternatywą dla Google Chrome.

Samemu systemowi jednak co nieco brakowało.

Tutaj braki uzupełniał CCleaner.

CCleaner był swego rodzaju narzędziem wręcz niezbędnym. Po tym, jak zaczęło się w tym oprogramowaniu zmieniać na gorsze, w poszukiwaniu alternatywy większość z nas przeniosła się na BleachBit.

Zobacz: CCleaner do odstawki

Tak jak OnyX w macOS, tak CCleaner i BleachBit pomagały uporać się ze śmieciami w systemie (w zaawansowany sposób).

O ile, od lat, posiadaliśmy już wbudowane narzędzie do oczyszczania systemu — Oczyszczanie dysku (Disk Clean-up), oraz opcje wbudowane w ustawienia (Settings) systemu Windows, w sekcji Storage, o tyle wielu rzeczy brakowało.

Czy PC Manager zamierza to zmienić? Zobaczmy.


Microsoft PC Manager dostępny jest w postaci publicznej fazy Beta, mimo tego postanowiłem się mu nieco przyjrzeć i zobaczyć co oferuje.

PC Manager Interfejs startowy

Startowy interfejs jest minimalistyczny w porównaniu, chociażby do BleachBit, który może niektórych przestraszyć.

Podzielony jest on na dwie sekcje, Oczyszczanie (Cleanup) oraz Bezpieczeństwo (Security).

Na pierwszy rzut oka mamy przycisk Boost pozwalający nam, bez zagłębiania się w opcje programu, szybko przyśpieszyć nasz komputer.

Jak możemy zauważyć, czasami Boost nic tak naprawdę nie da, dopóki nie zamkniemy programu i uruchomimy ponownie z uprawnieniami Administratora.

Samo zamknięcie aplikacji przyciskiem X nic nie da, gdyż domyślnie aplikacja działa w tle i rezyduje w Tray-u koło zegarka. Należ stamtąd, korzystając z prawego przycisku myszy, wybrać opcję Zakończ (Exit).

Wówczas aplikacja zyskuje dostęp do całego dysku i ma możliwość usunięcia większej ilości śmieci.

W moim przypadku, na komputerze testowym, z 0KB, przy normalnym włączeniu, miałem możliwość opróżnienia 15.1GB śmieci, po uruchomieniu z uprawnieniami Administratora (Run as Administrator).

Oprócz plików tymczasowych widzimy również aktualne wykorzystanie pamięci RAM.

PC Manager Health Check

Przechodząc dalej do dyspozycji mamy Health check.

Opcja ta przeskanuje nasz komputer pod kątem elementów, które bezpiecznie możemy usunąć, wirusów, rzeczy, które mogą powodować problemy (potential issues) oraz aplikacji, które negatywnie mogą wpływać na prac systemu.

Oczywiście, Microsoft jest skory do podświetlenia Dysku Google, jako aplikacji, która może wpływać na wydajność systemu, mając nadzieję, że ludzie masowo przeniosą się do OneDrive.

W moim przypadku Health check nic poważnego nie wykrył.

PC Manager Store management

Kolejną pozycją w sekcji Oczyszczanie (Cleanup) jest Zarządzanie przestrzenią dyskową (Storage management).

Windows 11 Settings System Storage Storage Sense

Tam mamy odniesienie do narzędzi, które są dostępne standardowo w systemie. Skrót do Storage sense przeniesie nas do ustawień (Settings) i sekcji Storage.

Windows 11 Settings Apps Installed apps

Natomiast Zarządzanie aplikacjami (Manage apps) do sekcji zarządzania zainstalowanymi aplikacjami.

Oprócz tego, mamy do dyspozycji narzędzie, które pozwoli nam wykonać dogłębne skanowanie systemu pod kątem śmieci, które nie zostały standardowo wykryte przy szybkim skanowaniu.

Jak zauważymy, opcje dostępne po przeskanowaniu są bardzo podobne do aplikacji Oczyszczanie Dysku (Disk Clean-up), więc nie zdziwię się, że w momencie, gdy aplikacja wejdzie w finalną wersję, zostanie ona zintegrowana z systemem, a Oczyszczanie dysku (Disk Clean-up) zostanie pożegnany.

Tutaj ponownie uwaga. Dokonując skanowania, pamiętajmy, aby nasza aplikacja uruchomiona była z podwyższonymi uprawnieniami administratora.

PC Manager Manage large files

Kolejną opcją jest Zarządzanie dużymi plikami (Manage large files). Jeżeli czasami zastanawiasz się, które pliki zajmują ci miejsce na dysku, z tym narzędziem, możesz się tego dowiedzieć.

W opcjach możemy ustawić wielkość plików (Size) oraz ich typ (Type), po czym wynik możemy zobaczyć w Eksploratorze (View in File Explorer) w postaci wyników wyszukiwania.

Tutaj może okazać się niezbędne posiadanie włączonego (domyślnie) indeksowania plików w systemie. Jeżeli go wyłączyłeś, gdyż nie posiadasz szybkiego dysku SSD, pomyśl o podrasowaniu twojego komputera.


PC Manager Process management

Następną opcją w sekcji Oczyszczanie (Cleanup) jest Zarządzanie Procesami (Process management).

Dla osób na co dzień korzystających z Managera Zadań (Task Manager) w systemie Windows, będzie to swojego rodzaju bardzo uproszczona jego wersja. Nie wszystko będzie tam dostępne, jednakże podstawowe aplikację będą tam wyświetlone, a ich zakończenie, w przypadku problemów, będzie o niebo łatwiejsze, szczególnie dla osób mniej zaawansowanych w systemie Windows.

Ostatnią opcją w sekcji Oczyszczanie (Cleanup) jest sekcja wyświetlająca, jakie aplikacje startują nam przy uruchomieniu systemu oraz ich impakt na wydajność systemu (Startup apps).

PC Manager Startup apps

Kolejny raz można odnieść się do Menadżer Zadań (Task Manager) i zakładki Startowe (Startup), gdzie znajdziemy podobne opcje.

Tutaj, w łatwy sposób, przy pomocy intuicyjnych przełączników możemy w łatwy sposób zdecydować, co ma startować, a co nie.

Windows 11 Task Manager Startup apps

Co ciekawe, na w miarę czystym Windows 11, Menadżer Zadań pokazuje nieco więcej a niżeli PC Manager.


Przechodzimy do sekcji Bezpieczeństwo (Security).

PC Manager Scan our PC for threats

W pierwszej kolejności, jak zauważymy, jest to poniekąd uproszczenie Windows Defendera.

Posiadamy tutaj szybkie odniesienie do zagrożeń, na które mogliśmy zezwolić (Allowed threats) oraz przycisk do przeskanowania naszego systemu.

Całość jest bardzo podobna do skanowania z poziomu Windows Defendera. Oprócz plików skanowany jest również rejestr systemowy oraz inne elementy, takie jak sterowniki, usługi działające w tle czy rozszerzenia do przeglądarki.

PC Manager Windows Update No update found

Nieco niżej mamy dostęp do Aktualizacji systemu Windows (Windows Update), gdzie, podobnie jak z Ustawień systemowych (Settings) możemy zaktualizować nasz system.

PC Manager Browser protection

Ostatnią, jak na razie, opcją jest bezpieczeństwo przeglądarki internetowej (Browser Protection).

Tutaj możemy się dowiedzieć, jaka przeglądarka jest naszą domyślną w systemie.

PC Manager Select the browser to protect

Jeżeli mamy więcej niż jedną zainstalowaną w systemie, będziemy mogli to zmienić, klikając na przycisk Zmień domyślną przeglądarkę (Change default browser).

Dodatkowo mamy opcję do włączenia zabezpieczenia zmiany domyślnej przeglądarki w systemie przez złośliwe oprogramowanie (Block change by malicious apps).

I to by było na tyle.

Zapewne z czasem sama aplikacja będzie się rozrastać o nowe opcje. Nie bez powodu Microsoft utworzył osobną sub domenę (pcmanager.microsoft.com) do tego celu, więc warto to śledzić.

PC Manager Strona po Chińsku

Co ciekawe, przechodzą teraz pod ten adres, otrzymujemy stronę w języku chińskim. Bez obaw, wystarczy kliknąć niebieski przycisk (免费下载), aby ją pobrać.


PC Manager Settings

Dodatkowo sama aplikacja ma swoje opcje (Settings) pod ikoną koła zębatego, gdzie możemy sprawdzić aktualizacje, włączyć automatyczny start z systemem Windows oraz zdecydować, czy chcemy, aby aplikacja sama się aktualizowała (domyślnie jest to włączone).

PC Manager Feedback Tell us about your problem

Oprócz tego, jako że program jest w fazie Beta, jeżeli zauważymy jakieś problemy, możemy zgłosić stosowną uwagę, korzystając ze wbudowanej opcji Feedback (Tell us about your problem).

O ile spora część portali rozwodzi się nad tym, jako pogromca CCleaner’a (czy też BleachBit), nie uważam, żeby to się prędko stało, gdyż te aplikacje oferują znacznie więcej a niżeli w obecnej formie, PC Manager.

Pozdrawiam.


Aby skorzystać z aplikacji, wymagany jest system Windows 10 w wersji 1809 lub nowszy (lub Windows 11).

Komentarze
Kategorie