Jak zmienić operatora komórkowego w Wielkiej Brytanii

Czy widzieliście ostatnio na bilbordach reklamy w stylu “It’s not me, its you” od Sky Mobile?

Otóż w ostatnich tygodnia nastąpiła nie lada zmiana na korzyść konsumentów, szczególnie użytkowników telefonów komórkowych.

Telefony komórkowe to codzienność. W Wielkiej Brytanii ten sektor to potężny biznes, szczególnie że na wyspie zarabia się nieco inaczej i stać cię na nieco lepsze telefony w ramach miesięcznego abonamentu.

Osobiście nie jestem i nigdy nie byłem zwolennikiem abonamentu w Wielkiej Brytanii. W związku z tym, wprowadzenie wymagania, jakim jest łatwa zmiana operatora i jeszcze łatwiejsze przeniesienie numeru za pomocą tylko wiadomości SMS stało się czymś przełomowym, więc postanowiłem się temu przyjrzeć.

Niektórzy operatorzy, tacy jak Three UK, mimo wymogu Ofcom, wymagają alogowanie się na konto przez stronę internetową w celu otrzymania kodu do przeniesienia.

Nie wiem jak wy, ale ja spędziłam, lub raczej straciłem, sporo czasu za każdym razem, gdy chciałem przenieść mój numer do innego operatora. W prawie każdym przypadku obsługa klienta, z ich łamanym angielskim, próbowała za wszelką cenę przekonać cię do zostania, używając czasami bzdurnych argumentów, obiecując gruszki na wierzbie.

Czasy się zmieniły…

Skoro teraz jest łatwiej podjąć decyzję, dlaczego nie warto zmienić sieć komórkową na lepszą?

O ile wiesz z mojej strony, jestem użytkownikiem GiffGaff’a (O2) i w ramach tego wpisu zachęcę cię do przemyślenia przejścia do sieci zbudowanej i prowadzonej przez jej użytkowników.

A więc zobaczmy o co w tym wszystkim chodzi.

Text-to-Switch

W związku z problemami, jakie konsumenci doświadczają podczas zmiany operatora, brytyjski regulator Ofcom poinformował z końcem czerwca 2019, że od teraz (1-ego Lipca 2019) wystarczy wiadomość SMS, aby zmienić operatora.

Nie znaczy to, że możemy zmienić ot tak sobie, nawet jeżeli jesteśmy związani kontraktem. Wszystko, na co się zgodziliśmy i podpisaliśmy umowę, musimy uregulować, nim będziemy mogli zrobić krok w przód.

To nie znaczy jednak, że nie możemy rozpocząć procesu już teraz.

Zaczynamy od sprawdzenia co możemy zrobić wysyłając SMS na numer
85075 o treści INFO

W odpowiedzi otrzymamy informację, czy nadal zobowiązani jesteśmy z naszym obecnym operatorem jakimkolwiek kontraktem. Jeżeli tak, operator, w wiadomości zwrotnej poinformuje nas na jaki okres mamy zawarty kontrakt, oraz ile by nas kosztowało jego wcześniejsze zakończenie.

Jeżeli w ramach naszego konta posiadamy więcej niż jedną kartę sim (np. u operatora Sky, O2), wówczas, aby przenieść numer, również należy zalogować się na konto przez stronę internetową, gdyż SMS-em nic nie załatwimy.

I tutaj Ofcom ma się czym szczycić. Wraz z wprowadzeniem możliwości załatwienia formalności z operatorem za pomocą wiadomości SMS (w Angli nazywa się to text message), operatorzy zostali pozbawieni możliwości dodatkowego karania konsumentów za tak zwany okres wypowiedzenia, który niby musisz dać swojemu operatorowi, nim będziesz mógł się przenieść (z reguły 30 dni).

W obecnej chwili, jeżeli będziemy chcieli zerwać nasz kontrakt, operator poinformuje nas, ile opłat abonamentowych nam zostało do końca, a ich suma, to kwota, którą musimy zapłacić, jeżeli chcemy zakończyć nasze zobowiązanie wcześniej. Oczywiście, w zależności od umowy, operator może naliczyć dodatkowe opłaty - kary. Co do tego nic nie można zrobić, dlatego sprawdźcie swój kontrakt.

W przypadku abonamentu na wyspie, większościowa kwota, jaką użytkownicy płacą miesięcznie to raty za telefon, a tylko cząstka to wartość usług dodanych. Prosta matematyka i fakt, ile możemy zyskać na przejściu do innego operatora (GiffGaff), pomoże nam szybko zrekompensować poniesione koszta.


W przypadku kart na doładowanie otrzymamy informacje o naszym planie taryfowym i saldzie konta, które stracimy (o ile nie wykorzystamy przed) w momencie przejścia do nowego operatora.


Text-to-switch Text-to-Switch - Źródło: Ofcom

Jeżeli jesteśmy poinformowani, ile będzie nas to kosztować i jesteśmy zdecydowani na zmianę, aby rozpocząć proces przenoszenia numeru potrzebujemy tak zwany PAC Code (porting authorization code). Kod ten przekazujemy naszemu nowemu operatorowi, jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie naszego numeru.

Aby uzyskać ten kod, wysyłamy wiadomość na numer
65075 o treści PAC

Ta wiadomość rozpocznie proces przenoszenia numeru.

W wiadomości zwrotnej otrzymamy nasz kod (ważny 30 dni) wraz z informacją ile musimy zapłacić, aby zakończyć nasze obecne zobowiązanie z operatorem (tak jak opisane w kroku powyżej).

Pamiętaj, że niektórzy operatorzy stosują haczyki w kontrakcie. W przypadku zakończenia zobowiązania wcześniej, mimo, że nie musisz im dać 30-dni wypowiedzenia, mogą oni mieć klauzule z dodatkową opłatą, jak wspomniałem - karą - którą niestety będziemy musieli ponieść. Dlatego jeszcze raz, przeczytaj kontrakt!

Po otrzymaniu kodu możemy rozpocząć proces przenoszenia numeru.


giffgaff logo

W przypadku sieci GiffGaff przenoszenie numeru poleciłbym zacząć od zamówienia darmowej karty SIM. Zamów kartę z niniejszego odnośnika a otrzymasz dodatkowe £5 przy pierwszym doładowaniu.

Twoją kartę musisz aktywować przed przeniesieniem numeru. Na początku otrzymasz numer tymczasowy. Wypełniając formularz, tak zwany transfer form rozpoczniesz cały proces. Po przeniesieniu numeru, obecny numer na karcie zostanie zastąpiony właściwym numerem.


Oczywiście, jeżeli nie jesteś zbytnio związany ze swoim numerem możesz rozpocząć proces rozstawania się ze swoim operatorem poprzez wysłanie wiadomości na numer
75075 o treści STAC

Kod ten odpowiada za zakończenie naszej usługi z obecnym operatorem (service termination authorisation code).

Cały proces jest podobny, jak w przypadku przenoszenia number, jednakże używanie nowego numeru - informowanie znajomych o nowym numerze - możesz zacząć w momencie wybrania oferty i aktywowania karty.

Tutaj również możesz zamówić kartę z GiffGaff za darmo otrzymując dodatkowe £5 przy pierwszym doładowaniu korzystając z tego odnośnika.


Cały proces w teorii powinien przejść bezproblemowo. Należy jednak pamiętać, aby ostatni rachunek od naszego obecnego operatora nie był dla nasz zaskoczeniem, zacznijmy od zapoznania się ile nas to będzie kosztować (INFO na 85075).

Jeżeli chodzi o samą sieć GiffGaff, zachęcam do przeczytania mojego osobnego artykułu, oraz zapoznanie się z kilkoma przydatnymi odnośnikami związanymi ze zmianą operatora przez wiadomość SMS.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie