iOS 10 i odblokowanie ekranu

Po konferencji Apple 7/9 spodziewałem się - jak to bywało w przeszłości - że najnowszy iOS 10 zostanie wypuszczony odrazu do pobrania. Tak się jednak nie stało i musimy poczekać na niego o tydzień dłużej.

Następnego dnia (8/9) Apple ogłosiło wydanie iOS 10 oraz macOS Sierra w wersji Golden Master. Golden Master to nic innego, jak “prawie” wersja finalna, która będzie upubliczniona 13/9 (iOS 10) / 20/9 (macOS Sierra), a mająca na celu wykryć już tylko ostateczne - drobne bolączki systemów.

Mimo, że nadal widnieje przy powyższych systemach z ostrzeżeniem programu Beta, to jest ona bliższa do stabilnej wersji a niżeli do niestabilnej Preview.

Postanowiłem zarejestrować się w programie beta i pobrać oba systemy na moje iUrzadzenia.

Od razu w iOS wykryłem mały bubel, który zaraz zgłosiłem, ale ogólnie wrażenia pozytywne. Jedno co mnie nieco zirytowało to sposób odblokowywania ekranu. Apple zrezygnował z tak zwanego przesunięcia palcem (Slide to unlock).

ios10 new lock screen

O ile w iPhone 7 będziemy mieli force touch HOME button, to w iPhone 6 (który używam), gdy mamy ustawione odblokowywanie przy pomocy Touch ID, to oprócz odblokowania palcem musimy teraz przycisnąć przycisk HOME.

Niby nic, ale jak człowiek się przyzwyczaił, to jeden dodatkowy manewr marnuje nieco czasu.

Apple pomyślał jednak i o tym, gdyż ową funkcje można przywrócić - odblokowanie ekranu poprzez tylko Touch ID.

Wystarczy przejść w Ustawienia (Settings) > Ogólne (General) > Dostępność (Accesibility)

iso 10 accessibility rest finger to open ios10 accessibility

Przesuwamy nieco w dół, szukając opcji odpowiadającej za przycisk HOME (u mnie po prostu Home Button) i włączamy z powrotem ostatnia funkcje odpowiadająca za otwarcie telefony poprzez spoczynek palca na przycisku HOME (Rest Finger to Open). Oczywiście, pod warunkiem ze mamy ustawiony Touch ID który pozytywnie rozpoznał nasz odcisk palca (sic!).

I po kłopocie :)

Pozdrawiam

Kategorie