Apple TV - Retro Konsola do Gier

Trzeba było lat, aby Apple zezwolił na emulatory do gier na ich platformach.

Po nieudanym starcie z podróbką emulatora nadeszła pora na pierwszy, który działał i nie był żerowaniem na cudzej własności intelektualnej. Twórca jednakże szybko się wystraszył i wycofał aplikację ze sklepu. Po części go można go zrozumieć, gdyż w rzeczywistości rzadko David wygrywa z Goliatem.

Niecały tydzień później mogliśmy się jednak cieszyć emulatorem Delta, który pozostał do dzisiaj.

Delta wprowadził, w bardzo przyjaznej szacie graficznej, obsługę wielu emulatorów. Jednakże to nie o Delta będę pisał.

Trochę czasu minęło, gdy emulator Gamma i PPSSPP zawitały oficjalnie do sklepu jednakże, czego im, jak i Delta, brakowało to obsługi innej platformy Apple, a mianowicie Apple TV.

I tak pewnego dnia zawitał na platformę Apple wraz ze wsparciem dla Apple TV multi-emulator RetroArch.

Wraz z podłączonym kontrolerem bluetooth (osobiście używam kontrolera od Xboxa) mój Apple TV, w końcu, stał się konsolą do gier, na którą czekałem.

O ile wcześniej używałem do tego Raspberry Pi oraz RetroPi, o tyle RetroArch na Apple TV jest bardziej wygodny i pozwala w łatwy sposób na dodawanie plików przez przeglądarkę internetową.

Mój Apple TV jest stale podłączony i w użyciu, więc nie muszę przełączać się pomiędzy urządzeniami.

Jak chcę zagrać w Super Mario Bros przez 5 minut, a następnie obejrzeć film, mogę to zrobić z pozycji kanapy bez kombinowania.

Nim mogłem sobie jednak pograć, musiałem wyłączyć “overlay” w aplikacji, gdyż dziwnie to wygląda mieć przyciski ekranowe na telewizorze, który nie ma dotykowego ekranu.

Ot twórca RetroArch nie uwzględnili faktu, że dla Apple TV overlay powinien być domyślnie wyłączony :)

W Grudniu 2022, po zakupie najnowszego Apple TV pisałem o tym, że jest to dobra konsola do gier z niewykorzystanymi możliwościami. O ile można było sobie pograć w nowsze gry z Apple Arcade, o tyle tak naprawdę wszyscy czekali na coś prostszego, takiego jak Super Mario Bros.

Półtora roku później, użytkownicy Apple doczekali się przełomu, który nie był niczym nowym na platformę od Google, ale na wreszcie możemy sobie pograć w “starocie”.

RetroArch wprowadza na nasz Apple TV nie tylko konsolę NES, SNES, MegaDriveale również Nintendo 64, Gameboy, Nintendo DS, jak i PlayStation 1, PSP oraz inne.

To właśnie gry z PlayStation mogą zachęcić wielu z was do spróbowania czegoś “starego” ale dobrego.

Teraz jeszcze ciąłbym zobaczyć czy jest możliwość dodania obsługi Light Gun, które w przeszłości cieszyły użytkowników podczas gry w Duck Hunt!

Ot byłaby to taka wisienka na torcie :)

Dla ciekawości RetroArch dostępny jest również na Apple Vision!

Komentarze
Kategorie