Android 6.0 i powiększenie wewnętrznej pamięci

Android 6.0 przynosi zbawienie dla użytkowników telefonów a Androidem, których producent nie wyposażył w bogatą przestrzeń jeżeli chodzi o pamięć wewnętrzną. Oczywiście, pod warunkiem, że nas sprzęt otrzyma aktualizację to Android 6.0 - bo z tym jest różnie.

Mimo, że poprzednie wersje Androida pozwalały na przeniesienie zainstalowanych aplikacji na kartę SD, nie działało to zawsze tak jak trzeba. Niektóre aplikacje przenosiły tylko ułamek miejsca które zajmowały, a inne nie chciały się przenieść w ogóle.

Te czasu na szczęście mamy za sobą… no prawie!

Ostatnio kupiłem kilka telefonów i tablet z androidem z przeznaczeniem na prezent. Kierując się ograniczonym budżetem, patrzyłem tylko na modele z mniejszą pamięcią wewnętrzną tj. 8GB, gdyż rozpiętość cenowa modeli z 16-32GB lub więcej pozwalała mi kupić 2 mniejsze w cenie jednego z dużą pamięcią.

Mój wybór ukierunkowany był równięż posiadaniem przez telefon/tablet złącza karty pamięci oraz oficjalnym wsparciem/uaktualnieniem do Android 6.0.

I tak padło na kilka modeli Motorola Moto G (3-ciej generacji), Moto E (2-giej generacji) oraz tablet Asus ZenPad 10 (Z300M).

Jeżeli chodzi o telefony, wybrałem modele 8GB. W przypadku tabletu, 16GB.

W obu przypadkach wiedziałem, że pamięci jest stanowczo za mało więc odrazu zakupiłem karty pamięci microSD SanDisk U1 32GB.

Przy wyborze karty pamięci kierowałem się prędkością, dla tylko klasa prędkości U1 lub wyższa jest wysoce wskazana.

W przypadku obu modeli Moto dostałem od razu zapytanie, zaraz po włożeniu karty do telefonu, jak chcę jej użyć.

set up your sd card Wybierz jak chcesz użyć kartę pamięci. Pamięć przenośna lub pamięć wewnętrzna.

Odrazu wybrałem Użyj jako pamięć wewnętrzna (Use as internal storage).

I tak z 8GB pamięci wewnętrznej, powiększyłem pamięć telefonu do prawie 40GB do wykorzystania na wszystko.

I oto chodzi!

Oczywiście, ta metoda ma swoje plusy i minusy. Chociażby, nie możemy wyjmować karty pamięci oraz używać kabla USB i telefonu jako pamięć przenośna. Ale przecież nie oto nam chodzi.

Przy formatowaniu karty pamięci, ku mojemu zdziwieniu otrzymałem komunikat, że moja karta pamięci jest wolna i może mieć to odzwierciedlenie w prędkości otwieranych aplikacji. Dziwne, bo wybrałem specjalnie karty pamięci klasy U1.

slow sd card warning Informacja przy formatowaniu, że nasza karta pamięci jest wolna i może to wpłynąć na wydajność aplikacji.

Po głębszym zastanowieniu, możliwe, że jest to spowodowane faktem, że złącze karty pamięci - kontroler - nie jest tak szybki jak powinien. Mimo to postanowiłem kontynuować. Przy dalszej pracy telefonów nie zauważyłem żadnych problemów.

I tak, teraz pamięć wewnętrzna stanowi sumę obu pamięci - wbudowanej oraz karty SD tak jak poniżej.

Wszystko było by fajnie, gdyby nie to, że niektórzy producenci - specjalnie czy nie - wyłączyli tą opcję w Android 6.0 (chamstwo!).

Tablet Asus ZenPad 10 (Z300M), który domyślnie dostarczany jest z pre-instalowanym Android 6.0, po włożeniu karty pamięci nie zaszczycił opcją wyboru, jak chcemy ją użyć, oraz w opcjach nie było możliwości prze-formatowania karty jako pamięci wewnętrznej.

missing format as internal Opcje karty pamięci - Brak opcji formatowania jako pamięć wewnętrzna

Trochę mnie to zmartwiło, gdyż 16GB tablet na długo nie posłuży bez przypomnienia o sobie i jego ograniczonej pamięci.

Postanowiłem co nieco pogrzebać i odkryłem, że mimo że opcji te domyślnie nie ma widocznej, nadal jest ona dostępna tylko została ukryta przez producenta.

Trochę głupie zagranie, ale niestety - marketing to marketing - sprzedać jak najwięcej, a jak użytkownicy będą chcieli więcej (w tym przypadku więcej pamięci), będą musieli zainwestować w nowy sprzęt. Totalna głupota, ale teraz w takich czasach żyjemy.

Z pomocą wujka Google znalazłem prosty sposób na przywrócenie brakującej funkcji bez potrzeby modyfikowania oprogramowania, bez root’owania lub innych chocków-klocków.

Jedynie co nam potrzeba, to:

  • tablet/telefon z włączonymi opcjami programistycznymi
  • włączonym debugowaniem USB,
  • kabel USB
  • komputer z przeinstalowanym środowiskiem ADB
  • 5 minut wolnego czasu

Przed rozpoczęciem poniższego procesu, należy dokonać kopii karty pamięci, gdyż wszelkie dane na niej zgromadzone zostaną skasowane.

A więc zaczynamy:

1. Pobieramy ADB Tools (Windows / Linux / Mac) 2. Aktywujemy Opcję Programistyczne w telefonie/tablecie (Developer Option)

  • Ustawienia (Settings) > O tablecie / O telefonie (About) > Oprogramowanie (Software)
  • Klikamy 7 razy Numer kompilacji (Build number), aż ujżymy informację, że jesteśmy programistą

developer options Włączenie opcji programistycznych

  • Przechodzimy do Ustawienia (Settings) > Opcje programistyczne (Developer Option) i włączamy Debugowanie USB (USB Debugging)

3. Instalujemy ADB Tools pobrane wcześniej (wraz ze sterownikami) 4. Podczas instalacji, wybieramy instalację w całym systemie operacyjnym 5. Podłączmy tablet do kmputera za pomocą kabla USB

  • Uruchamiamy wiersz poleceń (cmd.exe)
    • Logo Windows+R > cmd.exe, lub
    • (Windows 10) prawym przyciskiem myszy na menu Start > wybieramy Tryb wiesza poleceń z uprawieniami Administracyjnymi, lub
    • Na pulpicie lub w dowolnym katalogu klikamy Prawym przyciskiem myszy/touchpada wraz z wciśniętym przyciskiem Shift > wybieramy Otwórz wiersz poleceń tutaj.
  • Sprawdzamy, czy system widzi nasz tablet/telefon w ADB poniższą komendą
adb devices

Przy pierwszym uruchomieniu powyższej komendy, na tablecie/telefonie ujżymy zapytanie w celu przyznania pozwolenia na wykonanie operacji developerskich. Oczywiście akceptujemy.

Następnie powinniśmy ujrzeć numer seryjny podłączonego urządzenia.

adb devices Wiersz poleceń

  • Wydajemy poniższą komendę w celu włączenia opcji brakującej opcji
adb shell sm set-force-adoptable true

i czekamy chwilkę na jej zakończenie.

  • Odłaczamy tablet/telefon i przechodzimy do
    • Ustawienia (Settings) > Pamięć i USB (Storage and USB)
    • Wybieramy naszą kartę pamięci
    • Klikamy na menu (3 kropki) > Ustawienia (Settings)

Naszym oczom powinna pokazać się opcja, której nam brakowało poprzednio

format as internal Opcje karty pamięci z możliwością formatowania karty pamięci jako pamięć wewnętrzna

Formatujemy jako pamięć wewnętrzna (Format as internal) i gotowe.

Podczas formatowania, ujżymy dodatkowe zapytanie co zrobić z danymi, które są domyślnie przechowywane w telefonie.

move data to new storage Przenieś dane na nową pamięć

Możemy je zachować tam gdzie są, lub przenieś na kartę pamięci. Wybieramy opcję przenieś teraz (Move now).

Dzięki temu, mimo, że domyślnie producent (w tym wypadku Asus) ukrył nam opcję wbudowaną w system, możemy się cieszyć powiększoną pamięcią wewnętrzną.

Cała ta operacja - zakup urządzenia z małą pamięcią + karta microSD 32GB wyjdzie nam nieco taniej w porównaniu do modelu z większą pamięcią wbodowaną.

Mam nadzieję, że komuś pomogłęm.

Jako, że na codzień jestem użytkownikiem iPhone, mogę nie być w stanie pomóc w przypadku zaawansowanych problemów, jednakże, zawsze możesz zapytać.

Pozdrawiam

Aktualizacja 08/01/2017

Niestety, myślałem że tylko ASUS jest taki niefajny blokując powyższą opcję. Niestety nie! Samsung jest o wiele gorszy. Ostatnio aktualizowałem Samsung Galaxy J5 (8GB) do wersji Android 6.0 i owej opcji brakuje. Na nic powyższe rozwiązanie, jako że Samsung dokonał głębszej modyfikacji w systemie blokując ją w sposób permanentny. Bez root się nie obejdzie, chyba że znajdę jakąś inną metodę.

Komentarze
Kategorie