Android 6.0 i powiększenie wewnętrznej pamięci

Ostatnio zaktualizowany

Android 6.0 przynosi zbawienie dla użytkowników telefonów a Androidem, których producent nie wyposażył w bogatą przestrzeń jeżeli chodzi o pamięć wewnętrzną. Oczywiście, pod warunkiem, że nas sprzęt otrzyma aktualizację to Android 6.0 – bo z tym jest różnie.

Mimo, że poprzednie wersje Androida pozwalały na przeniesienie zainstalowanych aplikacji na kartę SD, nie działało to zawsze tak jak trzeba. Niektóre aplikacje przenosiły tylko ułamek miejsca które zajmowały, a inne nie chciały się przenieść w ogóle.

Te czasu na szczęście mamy za sobą… no prawie!

Ostatnio kupiłem kilka telefonów i tablet z androidem z przeznaczeniem na prezent. Kierując się ograniczonym budżetem, patrzyłem tylko na modele z mniejszą pamięcią wewnętrzną tj. 8GB, gdyż rozpiętość cenowa modeli z 16-32GB lub więcej pozwalała mi kupić 2 mniejsze w cenie jednego z dużą pamięcią.

Mój wybór ukierunkowany był równięż posiadaniem przez telefon/tablet złącza karty pamięci oraz oficjalnym wsparciem/uaktualnieniem do Android 6.0.

I tak padło na kilka modeli Motorola Moto G (3-ciej generacji), Moto E (2-giej generacji) oraz tablet Asus ZenPad 10 (Z300M).

Jeżeli chodzi o telefony, wybrałem modele 8GB. W przypadku tabletu, 16GB.

W obu przypadkach wiedziałem, że pamięci jest stanowczo za mało więc odrazu zakupiłem karty pamięci microSD SanDisk U1 32GB.

Przy wyborze karty pamięci kierowałem się prędkością, dla tylko klasa prędkości U1 lub wyższa jest wysoce wskazana.

W przypadku obu modeli Moto dostałem od razu zapytanie, zaraz po włożeniu karty do telefonu, jak chcę jej użyć.

set up your sd card
Wybierz jak chcesz użyć kartę pamięci. Pamięć przenośna lub pamięć wewnętrzna.

Odrazu wybrałem Użyj jako pamięć wewnętrzna (Use as internal storage).

I tak z 8GB pamięci wewnętrznej, powiększyłem pamięć telefonu do prawie 40GB do wykorzystania na wszystko.

I oto chodzi!

Oczywiście, ta metoda ma swoje plusy i minusy. Chociażby, nie możemy wyjmować karty pamięci oraz używać kabla USB i telefonu jako pamięć przenośna. Ale przecież nie oto nam chodzi.

Przy formatowaniu karty pamięci, ku mojemu zdziwieniu otrzymałem komunikat, że moja karta pamięci jest wolna i może mieć to odzwierciedlenie w prędkości otwieranych aplikacji. Dziwne, bo wybrałem specjalnie karty pamięci klasy U1.

slow sd card warning
Informacja przy formatowaniu, że nasza karta pamięci jest wolna i może to wpłynąć na wydajność aplikacji.

Po głębszym zastanowieniu, możliwe, że jest to spowodowane faktem, że złącze karty pamięci – kontroler – nie jest tak szybki jak powinien. Mimo to postanowiłem kontynuować. Przy dalszej pracy telefonów nie zauważyłem żadnych problemów.

I tak, teraz pamięć wewnętrzna stanowi sumę obu pamięci – wbudowanej oraz karty SD tak jak poniżej.

Wszystko było by fajnie, gdyby nie to, że niektórzy producencispecjalnie czy niewyłączyli tą opcję w Android 6.0 (chamstwo!).