Zwalniamy miejsce na Zdjęciach Google (Google Photo)

Szybciej niż później nadszedł ten czas, gdy kolejna osoba pyta mnie, co zrobić, gdy kończy im się miejsce na Zdjęciach Google (Google Photo) i w związku z tym na poczcie Gmail.

Otóż zgodnie z zapowiedziami Google, od czerwca 2021 roku wszelkie zdjęcia wgrywane do Google Photo wliczają się w przestrzeń, którą mamy do dyspozycji (domyślnie 15GB).

Pisałem o tym tutaj: Koniec z darmowy miejscem w Zdjęciach Google (Google Photo).

W listopadzie 2020 roku, po ogłoszeniu zmian Google szacowało, że “80% użytkowników będzie w stanie, w ramach 15GB zmieścić nawet 3 lata zdjęć bez konieczności wykupowania większego pakietu”. Wszystko pod warunkiem, że przychowywać je będziemy w wersji skompresowanej, obecnie zwanej Storage saver (po polsku Oszczędzanie miejsca na dane).

Oczywiście, iż wtedy wiedziałem, że jest to bardzo optymistyczne założenie. Jak widać, niektórzy użytkownicy zaczęli zbliżać się do limitu po przeszło sześciu miesiącach. Mam tu na myśli użytkowników, których znam, a którzy mają pakiet podstawowy 15GB, jak i ci, którzy mają wykupione dodatkowe 100GB (tak jak ja).

W swoim założeniu Google celowo wziął pod uwagę obecną (na daną chwilę) sytuację na rynku. Z czasem jednak nasze aparaty robią zdjęcia w coraz to wyższej rozdzielczości, przez co zajmują one coraz to więcej miejsca.

Mimo tego, że domyślnie ustawiliśmy sobie, aby wszystkie zdjęcia wgrywane były (oraz przechowywane) w postaci skompresowanej, to czasem tak się nie dzieje.

Jeżeli niedawno ustawialiśmy nowy telefon lub instalowaliśmy aplikację Google Photo od nowa, ku naszemu zdziwieniu możemy zauważyć, że domyślnie zdjęcia zachowywane były w pełnej rozdzielczości, przez co nasze miejsce znikało w okamgnieniu.

Każde zdjęcie wykonane to około 4-5MB. Okres świąteczny za nami i wystarczy, że w trakcie niego napstrykaliśmy przeszło 100 zdjęć i już nie mamy prawie pół giga przestrzeni dyskowej.

O ile osobiście mieszczę się nadal w moim pakiecie +100GB, to nie wszystkim jest tak wesoło.

One Google Storage Plans

Osoby, które korzystają z Aplikacji Google, a nie darmowego Gmail, po pakiecie 100GB za £15.99, mają opcję przejścia na 1TB (£79.99). W przypadku użytkowników Gmail (@gmail.com) mogą oni wybrać pakiet 200GB za £24.99 lub 2TB za £79.99 za rok.

Nim jednak zdecydujesz się sięgnąć do portfela, aby wykupić dodatkowy, wyższy pakiet, warto wykonać prosty zabieg w opcjach Google Photo, aby sprawdzić, czy oby nie możemy zwolnić nieco miejsca, kompresując to, co jest już tam wgrane.

Ostatnio z zapełnionego Gmail do przeszło 15GB tą metodą zyskałem 12GB wolnego miejsca!

Rozmiar przesyłanych zdjęć i filmów

Z poziomu naszego komputera udajemy się na stronę Ustawień Zdjęć Google.

Jeżeli nie mamy zaznaczonej opcji Oszczędzanie miejsca na dane (Storage Saver), to dokonujemy zmiany.

Zdjęcia Google - Ustawienia

Następnie klikamy na przycisk Zwolnij miejsce, gdyż sama zmiana powyższej opcji nie zmieni niczego, co już zostało wgrane.

Zdjęcia Google - Ustawienia - Zwolnij miejsce

Dzięki temu wszelkie zdjęcia, które wgrane zostały w Oryginalne jakości zostaną skompresowane.

Zabieg ten może chwilę potrwać.

Odświeżając stronę Zdjęć Google, po lewej stronie w sekcji Miejsce na dysku możemy zobaczyć, czy powyższy zabieg coś wskórał.

Jeżeli tak i dzięki temu odzyskaliśmy sporo miejsca, warto popatrzeć na ustawienia aplikacji Zdjęć Google, z której domyślnie zrzucamy zdjęcia (może to być nasz telefon lub tablet). Tam musimy się upewnić, czy mamy również włączone Oszczędzanie miejsca na dane, gdyż nie zawsze jedno (strona) jest powiązane z drugim (aplikacja).

Jeżeli powyższy zabieg nie sprawił, że nadal możemy cieszyć się miejscem na kolejne pamiątki z życia, wówczas warto zastanowić się nad wyższym pakietem.

O ile usuwanie niepotrzebnych zdjęć nie jest jakimś rewelacyjnym rozwiązaniem, warto również zobaczyć, co jeszcze zjada nam cenne miejsce.

Pamiętajmy, że miejsce na koncie Google dzielone jest nie tylko na zdjęcia, ale również na pocztę Google oraz Dysk Google.

Szczegółową informację ile mamy dostępnego miejsca oraz co nam je zużywa, znajdziemy na stronie zarządzania miejscem Google.

W moim przypadku zdjęcia (wgrane od czerwca 2021) zajmują jedynie 8GB, przez co pakiet 15GB by mi w zupełności wystarczył. Jednakże Gmail zużywa 2.54GB, a mój Dysk Google dodaje 37.34GB.

Zużywając 47.9GB, plasuje mnie w planie ekstra 100GB (w sumie 100GB + 15GB darmowego) za £15.99 (89.99zł) w skali roku. Da się przeżyć.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie