Zrzut ekranu - monolog użytkownika macOS i Windows 10

Odkąd przesiadłem się na stałe na system macOS (a minęło już 5 lat), doceniłem, dlaczego jest on najczęściej wybieranym systemem przez profesjonalistów. Graficy, muzycy, filmowcy, programiści, ale również standardowi użytkownicy docenili stabilność, niezawodność a przede wszystkim jakość systemu z nadgryzionym jabłkiem.

Osobiście doceniłem to, robiąc przeróżne zrzuty ekranowe z wykorzystaniem intuicyjnych rozwiązań, które nie są tak popularne w systemie Windows. Mimo że Windows dysponuje podobnymi rozwiązaniami to daleko im do wygody i intuicyjności.

Chodzi o to, jak w systemie macOS (na obecną chwilę Mojave) robi się zrzuty ekranowe. Niby nic, ale szczególnie dla mnie, gdy publikuje przeróżne wpisy na bloga ze zrzutami ekranowymi, to jest to rozwiązane w macOS jest o wiele wygodniejsze a niżeli w systemie Windows.


Aby zrobić zrzut ekranu, w MacOS wciskamy cmd + Shift + 3 i nasz zrzut ekranu zapisuje się na pulpit (możesz powiedzieć, że Windows jest po prostu klawisz Print Screen, a dokładniej Windows + Print Screen aby automatycznie zapisać zrzut ekranowy).

Aby zrobić zrzut aktywnego okna po prostu wciskamy cmd + Shift + 4, a następnie przełączamy tryb klawisz Spacji, by w wygodny graficzny sposób wybrać pożądane okno (możesz powiedzieć, że w Windows jest do tego kombinacja Alt + Print Screen, ale poniekąd nie masz nad nią kontroli poza ostatnio wybrane okno, następnie musisz przejść, chociażby do painta, wkleić i zapisać, hmm…)

Zrzut ekranu okno

Aby zrobić zrzut fragmentu ekranu wystarczy wcisnąć cmd + Shift + 4 i zaznaczyć cześć ekranu za pomocą dedykowanego kursora (możesz powiedzieć, że w Windows możesz to zrobić, eee… chwila, do tego musisz już użyć Painta - no chyba że masz Windows 10 zaktualizowaną do wersji October 2018 wówczas możesz użyć Snip & Sketch i kombinacji klawiszy Windows + Shift + S).

Zrzut ekranu fragment

Aby nagrać film/animacje pulpitu wystarczy wcisnąć cmd + Shift + 5 i wybrać odpowiednia opcje z menu, które nam się ukazało aby nagrać albo cały ekran albo zaznaczony fragment (możesz powiedzieć, że w Windows możesz to zrobić, eee… chwila, do tego musisz użyć zupełnie innego narzędzia).

Zrzut ekranu narzędzia zaawansowane

A może tak nagrać lub zrobić zrzut ekranu z kursorem? Ta opcje tez znajdziemy w wyżej wymienionym menu (możesz powiedzieć, że w Windows też się da… przy pomocą dodatkowej aplikacji, hmm…)

A może tak przyciąć zrobiony zrzut ekranowy, dodać strzałki, efekty. W przypadku macOS po prostu klikamy spacją na naszym pliku ze zrzutem ekranowym i dodajemy Markup (możesz powiedzieć, że to można zrobić w paincie lub innym tego typu programie, ale czy wygląda to tak elegancko jak na macOS?).

Podobnie jak z edycja zrzutu ekranowego, ma to również miejsce w przypadku zrobionych filmów/animacji. Edycja ukryta pod spacja ;) jest bardzo przydatną funkcją.

No dobra, nie bądźmy aż tak ironicznym. Ostatnio trafiłem na narzędzie, które podejrzewam, że niektórzy już używają od jakiegoś czasu. Narzędzie to nazywa się ShareX i pozwala osiągnięć to, za co doceniałem rozwiązanie wbudowane w macOS i jest o niebo lepsze i bardziej intuicyjne od Snip & Sketch wbudowany w system Windows 10.

Jako ze w pracy używam Windows 10, robienie zrzutów ekranowych jest prawie na porządku dziennym, wiec postarałem się sprawdzić jak to narzędzie się spisuje.


ShareX

Pobierz

Otóż narzędzie to dodaje intuicyjne skróty ekranowe do robienia zrzutów wraz z graficznym interfejsem.

ShareX 12.4.1 Windows 10

Po uruchomieniu mamy od razu wyświetlone skróty klawiszowe, które ułatwią nam pracę i są one w miarę intuicyjne.

  • Klawisz Print Screen do zrobienia zrzutu całego ekranu - nic nowego;
  • Klawisz Ctrl + Print Screen do zrobienia zrzutu elementu ekranu (element możemy wybrać za pomocą dedykowanego kursora);
  • Klawisz Alt + Print Screen w celu zrobienia zrzutu aktywnego okna (aktywne okno możemy wybrać po aktywowaniu komendy i jest ono dość precyzyjne);
  • Klawisz Shift + Print Screen rozpoczyna nagrywanie wybranej części ekranu;
  • Klawisz Ctrl + Shift + Print Screen rozpoczyna nagrywanie animacji (GIF) wybranej części ekranu.

W przypadku laptopów tak bywa, że do powyższej kombinacji niezbędne może być dodanie klawisza funkcyjnego Fn.

Co więcej, program posiada szereg innych narzędzi (zobacz na poniższej animacji), które znacząco wzbogacają umiejętności Windows 10 w tym zakresie, a co za tym idzie, przeganiają wbudowane narzędzie w macOS.

ShareX animation getsharex.com Źródło: https://getsharex.com/

Jako że narzędzie to udostępnione jest za darmo, aby wesprzeć autora za jego ciężką pracę (będąc precyzyjnym, 11 lat ciężkiej pracy), możesz wysłać mu datek na jego stronie https://getsharex.com/donate/

Pozdrawiam

Komentarze
Kategorie