Xiaomi Mi Band 3 i zmiana języka

Aktualizacja 23/08/2018

Mi Fit 3.4.6, nowe oprogramowanie (1.5.0.2) oraz Polski język oficjalnie.

Udało ci się kupić Xiaomi Mi Band 3? Gratulacje!

Jeżeli twoja przesyłka dotarła już z chin, to zapewne odczułeś niemałe rozczarowanie. Jeżeli nadal na nią czekasz, wszystko jeszcze przed tobą. Natomiast, jeżeli nadal zastanawiasz, się czy zamówić najnowszą opaskę od Xiaomi, czytanie przeróżnych recenzji ukierunkuje cię do wstrzymania się z decyzją.

Po pierwszym włączeniu opaski twoim oczom ukarzą się chińskie “krzaczki”.

Jeżeli, tak jak ja, byłeś użytkownikiem Mi Band 1-wszej i 2-giej generacji (z wyświetlaczem) zapewne rozpocząłeś parowanie z telefonem z nadzieją, że wybranie odpowiedniego języka nastąpi przy pierwszym sparowaniu i zaktualizowaniu oprogramowania.

Mi Band 3 English

Po sparowaniu i pierwszej aktualizacji oprogramowania opaski przyszło wspomniane wcześniej rozczarowanie.

Aplikacja (na iOS lub Androida), mimo że dostosowana językiem do naszego systemu, nie spowodowała, że opaska również zacznie wyświetlać czytelne znaki. Na nic szukanie w ustawieniach aplikacji, nie ma możliwości zmiany języka.

Chińskie Xiaomi wypuściło swoją opaskę nie bez powodu docelowo na Chiński rynek, odraczając wypuszczenie globalnej wersji na wrzesień 2018. Zapewne ty, tak jak ja, nie chciałeś czekać kolejnych miesięcy i postanowiłeś skorzystać z oferty m.in. na AliExpress.

Nie oszukujmy się. Polskiego języka nie oczekujmy, jednakże angielskie napisy byłyby mile widziane.

Mimo że obok Chińskich “krzaczków” są czytelne ikony, po których można się domyślić, co one oznaczają, codzienne użytkowanie będzie niezbyt przyjemne, a o chwaleniu się znajomym nie ma co marzyć.

Na szczęście, nie wszystko stracone!

Angielskie oprogramowanie jest już przygotowane i mimo, że w oficjalnej aplikacji serwowane jest tylko chińskie, przy odrobinie zachodu, możemy wgrać je do naszej opaski.

Do tego potrzebujemy telefon z Androidem!

W moim przypadku (iPhone) musiałem użyć do tego Nokię 3, którą akurat miałem pod ręką.

A więc zaczynamy,

  1. Po pierwsze, jeżeli mamy naszą opaskę sparowaną z telefonem, musimy ją odparować.

W tym celu odpalamy naszą aplikację Mi Fit, przechodzimy na nasz Profil i klikamy na naszą sparowaną opaskę**.** Następnie, przechodzimy na sam dół strony i klikamy przycisk Odparuj.

Zanim to jednak zrobimy, miejmy nadzieję, że opaska się zsynchronizowała z aplikacją i wszystkie dane zostały zimportowane, gdyż znikną one z pamięci opaski.

  1. Następie, usuwamy naszą oficjalną aplikację Mi Fit z telefonu i pobieramy ją z niniejszego odnośnika.

Zapisujemy plik na komputerze i przenosimy do telefonu lub pobieramy bezpośrednio z poziomu telefonu.

  1. Teraz, aby pobrany plik APK można było zainstalować na naszym urządzeniu, musimy zezwolić na możliwość instalowania aplikacji z nieznanych źródeł (po całym procesie możemy to wyłączyć).

Aby to zrobić, przechodzimy w Ustawienia w naszym telefonie, dalej wchodzimy w Zabezpieczenia i w kategorii Administracja urządzeniem włączamy opcję Nieznane źródła. System ostrzeże nas przed ryzykiem, na które się narażamy, ale nie przejmujmy się, po całym procesie wyrzucimy aplikację, którą będziemy instalowali i będziemy mogli przełączyć tą opcję (wyłączyć) tak jak było.

  1. Instalujemy aplikację, którą pobraliśmy wcześniej i uruchamiamy.

  2. Przy pierwszym uruchomieniu, logujemy się na nasze konto Mi. Po czym rozpoczynamy parowanie naszej opaski.

Aplikacja powinna sama rozpocząć parowanie. Miejmy naszą opaskę przy telefonie i w momencie, gdy nasza aplikacja zapyta nas o potwierdzenie znalezionej opaski (opaska zacznie wibrować), naciskamy na niej przycisk.

W następnym kroku ujrzymy samouczek opaski Mi Band 3, który zostanie przerwany poprzez proces aktualizacji oprogramowania opaski.

Aktualizacja zostanie dokonana automatycznie. Po poprawnym wgraniu oprogramowania, opaska się zrestartuje i po chwili przestaniemy widzieć “krzaczki” a zaczniemy widzieć czytelne napisy w języku angielskim.

  1. Gdy nasza opaska połączy się ponownie z aplikacją Mi Fit należy ją po raz kolejny odparować, tak jak to robiliśmy w pkt. 1.

  2. Ostatnim krokiem pozostaje nam, wyłączenie Nieznanych źródeł tak jak włączyliśmy w pkt. 3 oraz odinstalowanie zainstalowanej z APK aplikacji.

Po tym kroku możemy zainstalować oficjalną aplikację ze Sklepu Play lub z AppStore i po zalogowaniu się na nasze konto Mi sparować i zacząć używać naszą opaskę.

Dzięki temu zabiegowi możemy się cieszyć opaską z bardziej przyjaznymi napisami.

Oczywiście, istnieje tutaj ryzyko, że Xiaomi wypuści aktualizację oprogramowania do naszej opaski w oficjalnej aplikacji przed wrześniem i język zostanie przywrócony do “krzaczków”, jednakże, póki co, nikt nie może potwierdzić czy tak się stanie i czy aby na pewno język angielski zostanie stracony.

Puki co, będę używał nową opaskę i jak będzie trzeba, zaktualizuję powyższy wpis.

Mam nadzieję, że wam się to przyda i zachęci do zakupu opaski.

Mi Band 3 Firmwware 1.1.0.15


Aktualizacja 07/07/2018

I tak po opublikowaniu artykułu, nasze opaski ze zaktualizowanym oprogramowaniem doczekały się kolejnej, oficjalnej aktualizacji do wersji 1.2.0.8. Język angielski nie zniknął, gdyż to oprogramowanie jest przeznaczone na cały świat, co jest dobrą wiadomością.

Jeżeli zniknął wam język angielski i pojawiły się krzaczki, jedynym rozwiązaniem jest przestawienie języka w naszym telefonie na angielski i ponowne zsynchronizowanie z aplikacją Mi Fit.

Co więcej, na forum GeekDoing udostępniono zmodyfikowane (nieoficjalne) oprogramowanie 1.2.0.8 zawierające język polski. Nie będę opisywał tutaj, jak go wgrać, gdyż jest to wersja zmodyfikowana i po każdej nowej aktualizacji język zniknie i trzeba będzie kombinować na nowo. W tym przypadku odsyłam bezpośrednio do forum.

Mi Band 3 Updating 21 percent

Mi Band 3 Updated 1.2.0.8

Mi Band 3 in app 1.2.0.8

Mi Band 3 in app close 1.2.0.8


Aktualizacja 09/07/2018

W związku z pytaniami ze strony użytkowników, którzy nie chcą przestawiać całego telefonu na język angielski tylko dlatego, aby mieć banda w tym, że języku postanowiłem sprawdzić, jak to jest z dograniem języka polskiego i o dziwo nie było to takie trudne.

Potrzebujemy do tego:

  1. Telefon z Androidem
  2. Zainstalowaną oficjalną aplikację Mi Fit z Google Play
  3. Aplikację GadgetBridge z forum GeekDoing
  4. Plik oprogramowania zawierający język polski z forum GeekDoing dla wersji 1.2.0.8

Plik/program GadgetBridge (3) oraz plik oprogramowania z językiem polskim (4) zapisujemy na nasz Dysk Google.

W pierwszej kolejności musimy uruchomić oficjalną aplikację Mi Fit i zsynchronizować naszą opaskę. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, musimy zaktualizować opaskę do wersji 1.2.0.8. Nastąpi to automatycznie po jej sparowaniu.

W aplikacji Mi Fit przechodzimy na nasz Profil, wybieramy naszą opaskę Mi Band 3 oraz przestawiamy opcję Widoczność na włączony.

Wchodząc na naszą aplikację Dysk Google instalujemy program GadgetBridge, klikając na wcześniej ściągnięty i zapisany plik. Po zainstalowaniu należy go uruchomić.

Program GadgetBridge zapyta nas 5 razy o zezwolenie na dostęp między innymi do kontaktów, zdjęć itp. Nie musimy tego robić, gdyż nie jest to potrzebne na potrzeby wgrywania oprogramowania. Podczas wgrywania oprogramowania otrzymamy prośbę o udostępnienie lokalizacji. W tym przypadku jest to niezbędne, a więc musimy na to zezwolić.

Przechodzimy do sparowania naszej opaski z aplikacją GadgetBridge poprzez kliknięcie niebieskiego plusa w prawym dolnym rogu. Parowanie odbywa się podobnie jak w aplikacji Mi Fit, z tym wyjątkiem, gdy posiadamy więcej niż jedną opaskę, musimy pamiętać, aby wybrać poprawną bazując na adresie fizycznym typu E4:72:4C:xx:xx:xx. Jeżeli nie jesteśmy pewni, możemy sprawdzić, który adres przypisany jest do naszej opaski w aplikacji Mi Fit pod wersją oprogramowania, które jest w niej zainstalowane.

Po sparowaniu nasze opaski z aplikacją GadgetBridge przechodzimy ponownie do Dysku Google i tym razem klikamy na następny pobrany plik oprogramowania zawierający język polski.

Plik ten uruchomi się automatycznie w aplikacji GadgetBridge.

Następnie klikamy na Instaluj i czekamy dzielnie na skończenie procesu aktualizacji.

Po aktualizacji nasz band uruchomi się ponownie i ujrzymy język polski jako domyślny na telefonie z językiem polskim jako głównym językiem.

Trochę zachodu, ale efekt osiągnięty.

Oczywiści, w momencie, gdy Xiaomi wypuści kolejną aktualizację, nasz język najprawdopodobniej zniknie. Dopóki Xiaomi nie upora się z problemem wyboru języka chińskiego jako domyślny w przypadku gdy nasz telefon jest ustawiony w jeżyku innym niż Angielski i Chiński, będziemy musieli powtarzać tę operację od czasu do czasu.

Po zakończonym procesie, usuwamy aplikację GadgetBridge i sprawdzamy, czy nasza opaska prawidłowo paruje się z aplikacją Mi Fit.


Aktualizacja 30/07/2018

Firmware 1.3.0.4

Dzisiaj nasze opaski zaktualizują się do wersji 1.3.0.4. Jak raportują co niektórzy użytkownicy z Polski, spowodowało to powrót do języka chińskiego lub angielskiego.

Wg informacji, niniejsza wersja dodaje obsługę kolejnych języków, jednakże niesprecyzowane jest jakich. Jeżeli wasza opaska straciła język, który używaliście, śledźcie stronę GeekDoing. W momencie, gdy język, który potrzebujemy zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji, będzie on tam dostępny.

Na razie, przyjdzie nam co jakiś czas bawienie się w dogrywanie języka dopóki band nie zostanie oficjalnie wypuszczony na rynek światowy - co powinno nastąpić jakoś we wrześniu. Do tego czasu możemy oczekiwać jeszcze kilku aktualizacji. Nie ma też pewności, że język polski kiedykolwiek się pojawi, jednakże miejmy nadzieję, że w przyszłości, gdy język w telefonie nie będzie obsługiwany przez band, domyślnie będzie ustawiony język angielski, a nie jak teraz, język chiński.


Aktualizacja 23/08/2018

W dniu dzisiejszym aplikacja Mi Fit pojawiła się oficjalnie w Google Play Store (Android) oraz AppStore (iOS) w wersji 3.4.6. Aplikacja przyniosła z sobą aktualizację oprogramowania do wersji 1.5.0.2, która uwolniła użycie innych języków na naszej opasce bez konieczności modyfikowania oprogramowania. Dzięki temu mamy już oficjalnie Język Polski. Wystarczy przejść do Google Play Store lub AppStore i dokonać aktualizacji.

Przy pierwszym włączeniu i pełnej synchornizacji nasza opaska rozpocznie aktualizację. Pamiętajcie, aby opaska była naładowana w conajmniej 25% oraz wasz telefon podłączony do ładowania w trakcie aktualizacji.

Mi Band 3 po polsku Mi Fit 3.4.6 Firmare 1.5.0.2

Mi Fit 3.4.6 Firmware 1.5.0.2

Pozdrawiam

Credits: ASBYT

Kategorie