Kategorie
Windows

Windows 7 – wrażenia i dostosowanie

Ostatnio zaktualizowany

Aktualizacja: 23 luty 2011

Pogodnie jak w przypadku mojego wpisu na temat Windows Vista (strona 5), po każdej instalacji aktualizacji, oraz po dłuższym czasie użytkowania systemu, na naszym dysku pozostaje pełnio śmieci, które tylko powodują zbędne zajmowanie miejsca. Większość śmieci można usunąć, korzystając na codzień z programu CCleaner, ale są też takie, które nie są przez niego wyłapywane. Mowa tutaj o plikach kopii zapasowej dodatków Service Pack czy raportowania błędów systemu Windows. Pliki te, niekiedy mogą przybrać nieźle na wadze, przekraczając niekiedy kilka GiB danych.

Aby je usunąć (szczególnie te pierwsze), nie możemy użyć polecenia compcln, jak to było w Viscie. W tym przypadku należy użyć oprogramowania Oczyszczania dysku, zaimplementowanego standardowo do systemu Windows.

A więc, uruchamiamy program:

Start > Wszystkie programu > Akcesoria > Narzędzia systemowe > Oczyszczanie dysku

Następnie wybieramy dysk systemowy (w większości przypadków dysk C) i potwierdzamy przyciskiem OK.
Po krótkiej (lub nieco dłuższej) analizie ukaże się nam okno z możliwością zaznaczenia plików do usunięcia.

Nie ma co się tutaj obawiać i spokojnie zaznaczyć wszystko na liście.

W miejscu Uzyskane miejsce na dysku razem można zobaczyć nawet niezłą sumkę, która w moim przypadku, po zainstalowaniu Service Pack 1 dla Windows 7 wyniosła ok. 1,62 GiB.

I to by było na tyle. Od czasu do czasu (raz na miesiąc lub rzadziej) można zajrzeń do Oczyszczania dysku. Jednak do codziennej pracy wystarczy całkowicie CCleaner.

Pozdrawiam.