Kategorie
Windows

Windows 7 – wrażenia i dostosowanie

Ostatnio zaktualizowany

Kolejny raz MS zmusza nas do jego technologii indeksacji plików …(o zmoro!). W XP domyślnie opcja ta była wyłączona, a w Viście zagościła na dobre. Spowodowało to wielkie spowolnienie systemu, szczególnie, jeżeli na dysku mieliśmy sporo plików. Ich zindeksowanie trwało i trwało, dysk wiecznie pracował a system działał jak na starym komputerze, więc standardowo ją wyłączam.

W usługach systemu (services.msc) wyłączam Windows Search. Zakańczamy proces oraz typ uruchomienia zmieniamy na wyłączony.

Windows Vista posiada również włączoną domyślnie usługę wprowadzania na komputerze typu tablet, nawet, gdy komputery nie miały dotykowego ekranu. W Win7 na szczęście nie muszę już tego wyłączać, gdyż typ uruchomienia ustawiony jest na ręczny.

Ikony na pulpicie od czasu Visty stały się baaardzo duże, na tyle duże, że niewiele mieści się na ekranie. Na szczęście, łatwo to zmienić.

Wciskamy przycisk Ctrl i poruszamy rolką myszy dostosowując wielkość ikon do takiej, która będzie nam odpowiadać.

Oprócz wielkości ikon, należało by zmienić odległość pomiędzy nimi.

Prawym przyciskiem myszy na pulpicie wybieramy Personalizuj. Wybieramy z dołu Kolor okna, a następnie Zaawansowane ustawienia wyglądu. Tam w pozycji Elementy wyszukujemy Rozmieszczenie ikon. Dla pozycji (pionowe) preferuję z 48 na 38, natomiast (poziome) z 78 na 48.

Zaskakujące, że to co działa w innych okienkach, w Win7 nie zadziałało… Na szczęście, po ponownym uruchomieniu systemu, wszystko jest tak jak ustawiłem.

Pora na bardziej zaawansowaną konfigurację, więc pora przejść do Panelu sterowania.

To co w Windowsach od XP mi się nie podobało, to grupowanie elementów w Panelu sterowania, choć ma to też swoje dobre strony, jednakże zawsze to przełączałem do wyglądu klasycznego. W przypadku siódemki, tej opcji na pierwszy rzut oka nie mogłem znaleźć.

Zmienić to można poprzez modyfikację widoku w prawym górnym rogu. Przy zmianie Widoku według Kategorii, na duże lub małe ikony przywraca conieco równowagę. Wg mnie, najbardziej przejrzysty widok jest w przypadku Małych ikon.

Hibernacja. Bardzo przydatna funkcja, jeżeli się z niej korzysta. W moim przypadku, gdy korzystam z 2 systemów, nie jest mi ona potrzebna więc domyślnie ją wyłączam.

Tudzież, aby nie grzebać i szukać, poprostu z cmd wpisuję powercfg -h off.

W przypadku, gdy korzystamy z włączonej kontroli użytkownika, należy wykonać powyższą operację z prawami administratora. W związku z tym, tworzymy na pulpicie skrót co cmd i uruchamiany jako administrator prawym przyciskiem myszy.