Windows 10 – przyśpieszenie i dostosowanie

Ostatnio zaktualizowany

Automatyczne aktualizacje w tle

Automatyczne aktualizacje to kolejna bolączka systemów z rodziny Windows, gdyż z reguły są one instalowane w najmniej oczekiwanym przez nas momencie. Powoduje to znaczące spowolnienie, szczególnie wtedy gdy potrzebujemy coś szybko zrobić lub zobaczyć w internecie.

Windows 10 zmienił nieco podejście do aktualizacji wyłączając poniekąd opcje informowania kiedy aktualizacje maja być pobrane i kiedy zainstalowane ale można sobie z tym poniekąd poradzić.

Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Opcje zaawansowane

Zmieniamy: Wybierz sposób instalowania aktualizacji na Powiadom o konieczności zaplanowania ponownego uruchomienia.

W przypadku najnowszych wersji (build) systemu Windows 10 (April 2018, October 2018 Update), o ile nie posiadamy naszego systemu w wersji Pro (lub Edukacyjnej), nie mamy zbytniej możliwości zmiany częstotliwości aktualizacji.

Z jednej strony nie jest to głupie, gdyż powinniśmy używać zawsze najnowszą wersję systemu Windows bez względu na to jaki komputer posiadamy.

W przypadku wersji profesjonalnej systemu Windows 10, możemy odroczyć coniektóre aktualizacje. W tym przypadku Microsoft podzielił je na dwa rodzaje, aktualizacje bezpieczeństwa oraz te, które dodają nowe funkcje w systemie (tj. October 2018 Update).

W tym celu musimy udać się do Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie przejść do Opcji zaawansowanych.

Aktulizacja i Zabezpieczenia

W tym przypadku, szczególnie, gdy nasz komputer używany jest w firmie lub działalności gospodarczej, zalecam zmianę tego według poniższego przykładu.

odroczenie aktualizacji

Zarówno w przypadku systemu w wersji profesjonalnej jak i “domowej”, w Opcjach zaawansowanych możemy również wstrzymać aktualizację na maksymalnie 35 dni.