W poszukiwaniu ulubionej strony startowej

Od lat przeróżne speed diale czy fast diale wiodły prym wśród użytkowników, którzy chcieli rozpocząć serfowanie po internecie od czegoś innego niż wyszukiwarka Google (lub strona główna WP, lub Onetu).

Trendy się zmieniały a wraz z nimi dodatki, które używało się w przeglądarkach. Odkąd Chrome stał się dominatorem na komputerach, o tyle fast diale nie ewaluowały wystarczająco, aby wpasować się w społeczeństwo.

Poważnym problemem fast dialów było to, że ich ustawienia zostały gubione po przeinstalowaniu systemu lub przeglądarki. O ile miały one opcje eksportu (i o ile o tym ktoś pamiętał na czas) lub synchronizację (z reguły płatną), o tyle za każdym razem trzeba było je ustawiać na nowo.

W momencie, gdy przesiadłem się na macOS i Safari jako moja domyślną przeglądarkę polubiłem bardzo rozwiązanie typu fast dial od Apple.

Fast Dial Safari

Safari oferuje wyświetlanie kafelków, miniaturek naszych stron zapisanych w zakładkach. O tyle to jest dobre, gdyż zakładki synchronizują się wraz z kontem Apple, tak jak to jest w przypadku Chrome i konta Google. Nie ma co tutaj ustawiać i wszystko wygląda jak jedna całość.

Jako użytkownik Chrome w systemie Windows zaprzestałem używania fast diali, które nie oferowały podobnej funkcjonalności i pozostałem przy Incredible StartPage. Nie było to idealne rozwiązanie, ale spełniało ideę posiadania zakładek w chmurze, które były następnie wyświetlane (niezależnie) jako strona startowa po zainstalowaniu dodatku.

Cały czas jednak poszukiwałem rozwiązania na Chrome, które polubiłem z Safari i w końcu znalazłem.

Ostatnimi czasu odkryłem Favorites - New Tab Page, które do złudzenia przypomina rozwiązanie z Safari.

Fast Dial Chrome

Integruje się ono idealnie z naszymi zakładkami i pozwala na ich organizacje i zarządzanie przy pomocy przesuwania ikon lub menu ukrytego pod prawym przyciskiem myszy. Mamy pełną dowolność organizowania zakładek w folderach i który folder ma być wyświetlony domyślnie jako nasz fast dial.

Co więcej, choć nie jest to coś niezbędnego, dodatek pozwala nam na sprecyzowanie gęstości ikon oraz układu szachownicy, aby wykorzystać jak największa przestrzeń, szczególnie przy ekranach wysokiej rozdzielczości.

W końcu znalazło się coś, co jest lekkie i funkcjonalne. Favorites - New Tab Page możesz pobrać dla swojej przeglądarki Chrome tutaj.

Jako że lubię od czasu do czasu sprawdzić coś nowego, w tym nową przeglądarkę, pod ręką mam i stałe obserwuje rozwój Firefoxa. Niestety, do tej przeglądarki nie znalazłem godnego dodatku. I, mimo że Firefox po części obsługuje (lub obsługiwał) dodatki z Chrome, to powyższy niestety nie działa, wiec nadal szukam. Jeżeli znasz jakieś rozwiązanie podobne do powyższych dla Firefoxa, daj znać w komentarzu.

Pozdrawiam

Komentarze
Kategorie