Virgin Media dołącza do gangu i zacznie podnosić ceny w połowie kontraktu

Jako klient Virgin Media od wielu lat zawsze doceniałem gwarancję stałej ceny, którą otrzymuję przy podpisywaniu umowy. Nie ma żadnych ukrytych opłat ani podwyżek cen i mam pewność, że mój miesięczny rachunek pozostanie taki sam przez cały okres obowiązywania umowy. Na miesiąc przed końcem mojej umowy będę mógł negocjować nową umowę lub przejść na innego dostawcy, jeśli znajdę lepszą ofertę.

Niestety Virgin Media zdecydowała się dołączyć do trendu innych firm i podnieść ceny. Powiadomili swoich klientów, że warunki cenowe ulegną zmianie.

Jak wyjaśnili, podwyżki cen przypisuje się rosnącej inflacji, która w Wielkiej Brytanii jest obecnie najwyższa od 40 lat.

W przeszłości, jeśli Virgin Media decydowała się na zmianę ceny w trakcie trwania umowy, miała obowiązek poinformować o tym swoich klientów i dać im możliwość rozwiązania umowy bez kar, jeśli nie zgodzili się na podwyżkę.

Wiadomość e-mail, którą otrzymałem, stanowi ostatnią szansę na zakończenie umowy z Virgin Media bez ponoszenia opłaty za wcześniejsze rozwiązanie.

Jeśli masz nową umowę z Virgin Media lub Twoja umowa jest (mniej więcej) w połowie, będziesz musiał zdecydować do końca października 2023 r., czy zaakceptować nowe warunki, czy rozwiązać umowę bez kary.

Jeśli nie akceptujesz nowych warunków, musisz powiadomić Virgin Media z 30-dniowym wyprzedzeniem o zamiarze rozwiązania umowy. Jeśli nic nie zrobisz, Twoje nowe warunki zostaną zaakceptowane automatycznie.

Jeśli zaakceptujesz nowe warunki, Virgin Media podniesie cenę Twojego kontraktu o stopę wskaźnika inflacji cen detalicznych (RPI) plus dodatkowe 3,9% każdego kwietnia. Na podstawie aktualnych danych RPI oznaczałoby to wzrost o 13,8% w kwietniu.

Virgin Media wykorzystuje RPI+3,9% do podwyżek cen, podczas gdy inni dostawcy zazwyczaj stosują CPI (indeks cen towarów i usług konsumenckich). RPI jest na ogół wyższy niż CPI, więc podwyżki cen Virgin Media będą zwykle droższe dla klientów.

Umowy z Virgin Media są zazwyczaj zawierane na 18 miesięcy, więc Twoja cena wzrośnie co najmniej raz w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli podpiszesz umowę w okresie od października do marca, Twoja cena może wzrosnąć dwukrotnie w trakcie obowiązywania umowy.

Jeśli tak jak ja płacisz 27 GBP za internet o przepustowości 250 Mb/s, wówczas Twoja cena wzrośnie do 30,78 GBP w kwietniu 2024 r., w oparciu o aktualną stopę inflacji RPI.

Mój kontrakt wygasa w połowie stycznia 2024 roku. Oznacza to, że jeśli nie wynegocjuję lepszej umowy, grozi mi podwójna podwyżka ceny.

W takim wypadku cenę będę musiał ostrożnie negocjować.

Jeśli uda mi się wynegocjować tę samą cenę 27 GBP miesięcznie, mój miesięczny rachunek wzrośnie do 30,78 GBP w kwietniu 2024 r. i do 34,20 GBP w kwietniu 2025 r.

Obecnie na rynku jedynie firma Hyperoptic nie zdecydowała się na podwyżki cen w połowie kontraktu. Dostępność ich usług jest jednak ograniczona i będą musiały inwestować w infrastrukturę, aby udostępnić je większej liczbie klientów. Będzie ich to kosztować, więc nie zdziwię się, jeśli w końcu zdecydują się na te same zasady, co inni gracze na rynku.

Ogłoszenie podwyżki cen nigdy nie jest mile widziane, ale nie podejmuj pochopnych decyzji. Najpierw przeprowadź rozeznanie i porównaj oferty innych dostawców. Jeśli znajdziesz dobrą ofertę, załóż, że cena, którą teraz podajesz, wzrośnie (dwukrotnie) o 14% za każdym razem. Wykonaj szybko obliczenia, aby sprawdzić, czy lepiej pozostać przy tym, co masz teraz.

Pamiętaj, aby korzystać z dobrych porównywarek, takich jak Uswitch lub MoneySuperMarket, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie dostępne. Możesz także rozważyć firmę Vodafone, która niedawno nawiązała współpracę z CityFibre i może zaoferować połączenie synchroniczne (pobieranie z szybkością 100 Mb/s i wysyłanie 100 Mb/s), czego nie oferuje większość innych dostawców.

Jeśli niedawno rozpocząłeś umowę z Virgin Media lub będzie cię obowiązywał do kwietnia 2024 roku i dotknie Cię podwyżka cen, zawsze warto do nich zadzwonić przed podjęciem decyzji o odejściu i zapytać, czy zrezygnują z podwyżki ceny lub zaoferują ci jakąś zniżkę. Pamiętaj jednak, że nie mają takiego obowiązku, więc komunikując się z nimi, zachowuj się grzecznie i z szacunkiem, ponieważ dają ci opcję i nie zmuszają cię do pozostania.

Pamiętaj, że masz czas do końca października 2023, aby poinformować Virgin Media, czy chcesz zaakceptować nowe warunki lub rozwiązać umowę. Jeśli Twoja umowa wygasa przed kwietniem 2024 r., tak jak moja, nie musisz nic robić. Należy jednak pamiętać, że ceny wzrosną w kwietniu 2024 r., dlatego przy podpisywaniu nowej umowy upewnij się, że uzyskasz dobrą cenę (rabat), aby zrekompensować przyszłe podwyżki cen.

 <script async delay="https://dariusz.wieckiewicz.org/g/serve.js?client=ca-pub-5380116874441486"
   crossorigin="anonymous"></script>
 <ins class="adsbygoogle"
   style="display:block; text-align:center;"
   data-ad-layout="in-article"
   data-ad-format="fluid"
   data-ad-client="ca-pub-5380116874441486"
   data-ad-slot="9220966978"></ins>
 <script>
   (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
 </script>
Komentarze
Kategorie