Uwaga oszust

W sieci coraz częściej pojawiają się ogłoszenia o treści:

“usuwanie simlocków z telefonów 3 generacji np. Nokia 6680 czy 6630 itp.wszystkie sieci (również zagraniczne) Kontakt 0-504-460044 (cała Polska)”

“Zdalne usuwanie blokad simlock ze WSZYSTKICH TELEFONÓW komórkowych KODEM!!! (bez potrzeby podłączania do komputera). Na podstawie danych telefonu podajemy kod sieci (lub Master kod lub NCK itp.jpg) w ok.15 miunut który usunie simlocka z Twojego telefonu. Obsługujemy również telefony z simlockami z zagranicznych sieci oraz telefony 3G (np. Nokia 6680 itp.jpg). Kontakt telefon: 886162376 lub 504460044”

Wszystko było by pięknie, gdyby to była prawda.

Poniżej przedstawię wam wyrafinowany sposób postępowania oszustów

Kontakt z tą osobą rozpoczyna się od wstępnej rozmowy i profesjonalnego przekonania, iż ta osoba mówi prawdę, że nie jest żadnym oszustem (choć jak się później okazuje jest całkiem inaczej).

Osoba przedstawia w pierwszej kolejności, że na co dzień jest przedstawicielem sieci Orange w dziale serwisu (pan Tomasz C., i że jeżeli chcemy to możemy to sprawdzić), oraz że ma na co dzień dostęp do serwerów różnych sieci komórkowych co umożliwia mu w łatwy sposób generowanie kodów umożliwiających zdjęcie blokad z telefonów 3G.

Przestawienie sposobu działania jest na tyle prawdopodobne, że ciężko uwierzyć że osoba tak wprawiona w swojej gatce wciska nam kit!

Po krótkiej rozmowie, osoba ta przedstawia sposób zdejmowania simlocka z telefonu. M.in. że odbywa się to za pomocą 2-ch kodów, pierwszy służy do wejścia do menu serwisowego operatora a 2gi do zdjęcia simlocka. Po czym osoba prosi o informacje w jakiej sieci założony jest simlock, a następnie prosi aby potencjalna osoba do oszukania, poczekała z 5-10 minut na to aby, nasz oszust mógł sprawdzić czy teoretycznie ma dostęp do sieci operatora z której wygeneruje kody.

Po 10 minutach dostajemy SMS (stała formułka: PROSZĘ ZADZWONIĆ DO MNIE TERAZ., lub po prostu PROSZĘ ZADZWONIĆ TERAZ).

Dzwoniąc do tej osoby, przedstawia nam ona optymistyczną dla nas wersję, że akurat ma dostęp do tej sieci i będzie mógł w stanie wygenerować kody do odblokowania simlocka. Dodatkowo przy 2-gim telefonie, po odbiorze udaje lekko zapracowanego i prosi o przypomnienie o jaki telefon chodzi i czy dzwoniliśmy w sprawie tego telefonu z numeru z którego wykonujemy połączenie.

Jako tłumaczenie mówi nam, że właśnie zdejmuje simlocki innym osobą (bądź ma akurat 2 telefonu z których równocześnie zdejmuje blokady) i ciężko mu się połapać z kim właśnie rozmawiał.

Po teoretycznej weryfikacji, informuje nas iż możemy przejść do zdejmowania blokady, i że koszt usługi będzie wynosić 70zł.

Jednakże, osoba zaznacza iż nim wpłacimy jakąkolwiek sumę, chciała by się upewnić że kody będą wygenerowane, w związku z tym prosi nas o nr IMEI telefonu (*#06#) oraz datę oprogramowania (*#0000#), po czym znowu każe nam poczekać ok. 15 do nawet 30 minut, tłumacząc się tym, że postara się teraz zlecić operatorowi wygenerowanie kodów (że niby to tyle trwa), i jak już będzie je mieć to da znać żeby się z nim skontaktować.

No więc czekamy pełni nadziei że nas telefon zacznie działać w polskiej sieci.

Po ok. 30 minutach dostajemy SMS ze standardową formułką i prośbą o zadzwonienie. A więc dzwonimy.

Osoba tym razem wie już o kogo chodzi, jakimś cudem nie miesza się tym żeby przypomnieć mu o co chodziło, po czym przechodzi do sedna.

Informuje nas, iż ma już wygenerowane kody i aby mógł nam je podać niezbędne jest wpłacenie kwoty 70zł na jego konto.

Dodatkowo pragnąc przyśpieszyć transakcję, sugeruje nam żeby wpłacić pieniążki bezpośrednio w filii jego banku - eurobank. Wypytuje nas z jakiej miejscowości dzwonimy, oraz doradza nam gdzie znajduje się najbliższa filia banku.

Jest na tyle uprzejmy że nawet jest w stanie nam pomóc w znalezieniu banki. Czysty profesjonalizm oszustwa.

Po krótkiej konwersacji podaje nam nr konta: 61 1470 0002 2106 1840.9 0001 lub (najświeższe dane): 96 1470 0002 2102 1890 3423 0001 Oraz wszystkie niezbędne dane: Tomasz Jacek C. Rentowo 11 73-108 Kobylanka k. Szczecina lub (najświerzsze dane): Rafał C. ul. Wysockiego 12 m 9 Warszawa.

Dodatkowo, aby udać bardziej wiarygodnego, mówi nam że konto jest zarejestrowane na siedzibę gdzie na co dzień przebywa i żeby nie było problemu w banku podaje nam swoje dane dotyczące zameldowania - oto one: Ul. Wysockiego 12/2 03-343 Warszawa lub (najświeższe dane): os Centrum D2 mieszkania 141 31-932 Kraków

“Podobno Tomasz C. jest kolegą niejakiego Rafała C. zamieszkującego miejscowość Krzeszowice. Telefon kontaktowy który udało nam się ustalić wraz z innymi oszukanymi w poszukiwaniach 012 282 46 72.”

Po tym miłym wstępie, prosi nas byśmy pojechali do banku i wpłacili pieniążki. Dodatkowo słyszymy, że jak wpłacimy już całą kwotę, abyśmy do niego zadzwonili, a on już nie będzie sprawdzać czy faktycznie pieniążki są na koncie, mówiąc nam:

“już żebym nie biegał zobaczyć czy pieniążki są na koncie, nie przedłużać, zaufam panu na słowo, to tylko 70zł więc myślę że mnie pan nie oszuka”.

Zakładając ze wpłaciliśmy pieniądze, dzwonimy do niego. Osoba ta prosi już tylko o nazwę wpłacającego oraz tytuł wpłaty aby mogła zidentyfikować naszą wpłatę na koncie.

I teraz zaczyna się czarny dzień! Osoba prosi nas abyśmy zadzwonili do niej za jakieś 20 minut, bo akurat jest w trakcie zdejmowania blokad z kilku telefonów, i jak tylko to zrobi zajmie się nami (przypominam że wcześniej mówił nam że kody są już wygenerowane).

Minęło 20 minut i dostajemy standardowego SMSa.

Po czym dzwonimy do tej osoby i mówimy że chcemy kody za które zapłaciliśmy.

Osoba mile odpowiada, “tak oczywiście już panu wysyłam SMSem” i się rozłącza.

I koniec! Czekamy 30, 60 minut a tu nic, żadnego SMSa z kodami.

Zaczynamy się niecierpliwić więc dzwonimy do tej osoby. Jak tylko ona odbiera mówi nam iż już wysyła i znowu się rozłącza.

Ponawiając próbę i przedstawiając się, iż dzwonimy w sprawie telefonu i kodów, już bez odzewu bezczelnie się rozłącza.

Dobra, pomyślmy że może to przypadek. Więc dzwonimy jeszcze raz z pytaniem dlaczego się pan rozłącza, to tylko słyszymy “To nie ja się rozłączam, to mi telefon się rozłą… . (…jpg)” i koniec rozmowy, znowu rozłączenie.

Ponawiając próbę nadziewamy się już na skrzynkę pocztową, zarówno na jeden jak i 2-gi podany numer telefonu.

Słyszymy w niej iż wita nas serwis (nazwy nie pamiętam), i że jeżeli dzwonimy w sprawie usunięcia blokady SimLock prosimy zostawić wiadomość po sygnale.

I tyle, nie mamy ani pieniędzy ani zdjętego simlocka.

Czekając chwilkę ponawiamy, już bardziej stanowczy telefon. Po odebraniu mówimy, “No co jest grane, czy ja mam na Policje to zgłosić”… i słyszymy “Nie, no po co … (z uśmieszkiem w głosie) … pik pik… “ i znowu rozłączenie.

Dalej już zgłasza się poczta głosowa.

Jak widzimy, osoba ta jest w pełni wyrachowanym i wyćwiczonym oszustem i naciągaczem.

Z przeprowadzonych analiz w Internecie, wyszło że osób oszukanych jest więcej. Zapewne wszystkie dane które nam podał, co do wpłaty itp. Są w jakim stopniu fałszywe, jednakże warto spróbować, i zgłosić całą sprawę na Policję, gdyż z powiązania może coś da się wskórać.

Niestety, człowiek mimo że na co dzień dużo się już nauczył, prowadząc różne transakcję, nigdy nie ustrzeże się oszustów takich jak ci ludzie. Również ja, niestety wpadłem w sidła tej osoby i po całej sytuacji wręcz zadziwia mnie wyrachowanie i profesjonalizm w oszukiwaniu ludzi i stwarzaniu takich pozorów, że nawet najbardziej doświadczony sprzedawca nie będzie nic podejrzewać.

W moim przypadku nie popuszczę tak łatwo, sprawa wyląduje na policji w wydziale do spraw przestępczości gospodarczej. O dalszych postępach wszystkich was internautów poinformuje.

Jeżeli ty też zostałeś oszukany przez tą osobę, zachęcam do zgłoszenia sprawy na policję. Im nas będzie więcej tym większa szansa że śledztwo nie zostanie umorzone.

Dodatkowo chcąc zrzeszyć ludzi oszukanych i walczących o swoje, proszę o kontakt przez maila wszystkie osoby, które również zaufały w magiczny sposób ściągania simlocka. Może razem sprawimy że sprawiedliwość zwycięży.

Pozdrawiam.

Kategorie