Jak uruchomić aplikację od niezidentyfikowanego (niezweryfikowanego) autora na macOS

macOS, tak jak Windows, nie ogranicza się do instalacji aplikacji tylko z App Store (Windows Store w Windows). O ile App Store jest pierwszym źródłem poszukiwania programów dla naszego komputera, niektóre programy dostępne są do pobrania tylko ze strony ich twórców (lub też z GitHub), w sposób tradycyjny jako plik .dmg.

Podobnie jak jest to już zaimplementowane w Windows, macOS sprawdza pobrane aplikacje spoza App Store pod kątem pochodzenia, oraz to, czy są one podpisane prawidłowym podpisem cyfrowym.

Niektórzy twórcy, ze względu na ograniczony budżet nie umieszczają swoich aplikacji w App Store, lub też nie chcą bawić się w podpis cyfrowy, zatwierdzony przez Apple, gdyż wszystko kosztuje. Dla twórcy aplikacji, którą udostępniona jest za darmo, nawet te $99 rocznie to nie lada suma, szczególnie gdy tworzy ją jako hobby, a nie sposób na życie.

Wówczas, gdy pobieramy aplikację, odpalamy plik .dmg, przeciągamy przygotowany plik do naszego folderu z Aplikacjami, to przy pierwszym uruchomianiu mamy problem. System macOS, ze względów bezpieczeństwa, nie pozwoli na jej uruchomienie. O ile jest to dobre rozwiązanie, o tyle, jeżeli wiemy, skąd pochodzi dany program (zaufane źródło), nadal chcemy go uruchomić, a nie możemy.

Po pierwsze

Najpierw musimy włączyć możliwość uruchomienia aplikacji od zidentyfikowanych autorów (twórców). Tak, dobrze zrozumiałeś - zidentyfikowanych.

Tak jak wspomniałem powyżej, aplikacje mogą być, ale nie muszą podpisane z certyfikatem zaufanym. Najlepiej włączyć tę opcję w pierwszej kolejności, a następnie, jeżeli mamy dalej problemy przejść do następnego kroku.

Aby włączyć możliwość instalacji aplikacji od zidentyfikowanych autorów przechodzimy do Preferencje systemowe (System Preferences) > Ochrona i Prywatność (Security & Privacy).

security privacy mac

Tam, po odblokowaniu możliwości dokonania zmian (kłódka w lewym dolnym rogu), zmieniamy Dopuszczaj pobrane programy z App Store, na App Store i od zidentyfikowanych autorów (twórców).

Po drugie

Gdy system nadal twierdzi, że pobrana przez nas aplikacja jest od niezidentyfikowanego autora (lub niezweryfikowanego, w macOS Monterey), a ustawienia systemowe zezwalają tylko na uruchomienie aplikacji z App Store i od zidentyfikowanych autorów, nic straconego, chociaż musimy wykonać dwa-trzy kliknięcia więcej.

Musimy otworzyć nasz folder z Aplikacjami.

applications folder

  • W nowym oknie Findera, z lewego menu wybieramy folder Aplikacje (do tego folderu przenieśliśmy aplikację z pliku .dmg).
  • Odszukujemy nasz program (w tym przykładzie Epichrome) i klikamy na niego **prawym przyciskiem myszy/touchpada **(oczywiście, musimy mieć uruchomiony w systemie prawy przycisk - Preferencje Systemowe > Gładzik > Dodatkowe kliknięcie).

secondary click trackpad

  • Wybieramy opcję Otwórz.
    • Otóż, jak klikaliśmy normalnie na naszą aplikację, nie mieliśmy żadnego innego przycisku oprócz Anuluj, tym razem mamy również przycisk Otwórz.
  • I tyle. Nasza aplikacja powinna się otworzyć.
    • A co jest najlepsze w tym wszystkim, powyższe czynności wykonujemy tylko raz, gdyż później, normalne kliknięcie w daną aplikację otworzy ją bez zbędnego komunikatu i ostrzeżenia.

macOS Big Sur

14 Listopada 2020

A macOS Big Sur sprawdzanie aplikacji odbywa się jeszcze przed odpaleniem pliku DMG. Jeżeli nasz system nie jest w stanie zweryfikować autora aplikacji ani przeskanować jej na tym etapie pod kątem złośliwego oprogramowania, próba otwarcia zakończy się niepowodzeniem.

macOS Big Sur Otwarcie pliku DMG

Tutaj ponownie, prawym przyciskiem myszy lub na gładziku klikamy na naszym pliku DMG i wybieramy opcję Otwórz (Open), po czym zobaczymy podobne ostrzeżenie z dodatkowym przyciskiem, aby otworzyć nasz plik.

macOS Big Sur Otwarcie pliku DMG poprzez opcję Otwórz

Po odpaleniu naszego pliku DMG i przeciągnięciu do folderu Aplikacje, przy próbie jego otworzenia natrafimy na kolejne ostrzeżenie. Z dostępnych opcji mamy możliwość przeniesienia aplikacji do kosza lub anulowanie uruchomienia.

macOS Big Sur Otwarcie aplikacji

Podobnie jak wcześniej, jeżeli otworzymy nasz folder Aplikacje w nowym oknie Findera i klikniemy prawym przyciskiem myszy na naszym programie, po czym wybierzemy Otwórz (Open), będziemy mieli dodatkową opcję pozwalającą nam na uruchomienie programu.

macOS Big Sur Otwarcie aplikacji poprzez opcję Otwórz

Oczywiście, wszystko wykonujemy na własne ryzyko, gdyż tego typu zabezpieczenia wprowadzone zostały w celu ochrony użytkowników przed potencjalnie szkodliwym oprogramowaniem. Jeżeli jednak jesteśmy pewni pochodzenia programu, wówczas wystarczy kliknąć przycisk Otwórz (Open) i gotowe.

macOS Monterey

3 Marca 2022

Oprócz powyższych, analogicznych kroków w macOS Monterey, jeżeli nasza aplikacja została zablokowana w związku z brakiem możliwości zweryfikowania jego twórcy, z poziomu Ochrona i Prywatność (Security & Privacy) powinniśmy mieć zapytanie, czy chcemy zezwolić na otwarcie aplikacji mimo to (Open Anyway).

Security & Privacy, Open Anyway, Warning before Opening

Po dodatkowym ostrzeżeniu potwierdzamy, że tak, chcemy uruchomić naszą aplikację (Open).

macOS cannot verify the developer Open Button

I tak nasza aplikacja powinna uruchomić się bez problemu teraz, jak i przy kolejnym uruchomieniu.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie