Ujarzmiony Google Talk - Jabber we własnej domenie

Niniejszy wpis jest częścią artykułu: Technologia Google dla każdego… , do którego odniosłem się już w sposób na skonfigurowanie poczty we własnej domenie , a teraz postanowiłem przedstawić Wam, sposób na alternatywną komunikację, bardziej uniwersalną niż Gadu-Gadu, a mianowicie Jabber w oparciu o Google Talk.

Aby móc komunikować się w sieci Jabber z innymi, należy mieć konto JID na jakimś serwerze Jabberowym. Zamiast zmuszonym być do podawania komuś adresu JID w jakiejś dziwnej domenie (np.: darek507666@jabber.wp.pl), bardziej profesjonalne było by podanie adresu np.: darek@firma.pl .

Co zrobić, aby w sieci Jabber posługiwać się indywidualnie dobranymi nazwami? Można oczywiście postawić na własnym serwerze, serwer Jabbera. Tutaj znowu (podobnie jak w przypadku innych usług), wszystko trzeba stale śledzić czy działa poprawnie itp. Lepiej w tej sytuacji oprzeć się na sprawdzonej usłudze Google Talk, czyli Jabbera od Google skonfigurowanego do obsługi własnej domeny.

Jak wiadomo, Jabber nie jest przywiązany do konkretnego komunikatora i systemu operacyjnego. Dzięki czemu, można używać go praktycznie wszędzie.

Aby się nie powtarzać, zachęcam do przeczytania artykułu:

Zakładając, iż posiadamy już założone i skonfigurowane konto w usłudze Aplikacji Google oraz zweryfikowaną domenę z ustawionymi poprawnie serwerami DNS (patrz pierwsze 3 strony powyższego artykułu), możemy rozpocząć od konfiguracji.

Będąc zalogowanym w panelu administracyjnym naszej domeny w usłudze Aplikacji Google, włączamy usługę Czat. Dokonujemy tego na Pulpicie nawigacyjnym, klikając w przycisk Dodaj więcej usług.

Aplikacje Google

Wybieramy opcję Czatu i klikamy w przycisk - Dodaj teraz.

Aplikacje Google

Teraz, w menu Ustawienia usługi, oprócz E-mail, będziemy mieli opcję Czat.

Aplikacje Google

Aktywacja usługi Chatu dla domeny może potrwać ok. 30 minut (nie licząc konieczności odświeżenia wpisów DNS). Po tym czasie, jak wszystko pójdzie dobrze, wyświetli się napis Aktywny, tak jak w powyższym screenie.

Następnie pora co nieco poustawiać.

Wchodzimy w Ustawienia usługi > Chat.

Tak naprawdę, na tej stronie nie będziemy nic zmieniali, gdyż domyślne wartości są wystarczające, ale w sensie pokazania, kazałem wam tutaj wejść.

W pierwszym etapie pokaże nam się napis:

Pobierz: Aby korzystać z czatu, użytkownicy muszą pobrać usługę Google Talk (dostępną tylko w systemie Windows).

Oczywiście, Jabber jest uniwersalny, więc obojętnie jakiego klienta użyjemy, to będzie działać. Trzeba pamiętać tylko o konfiguracji, o której też powiem w odniesieniu do kilku popularnych klientów.

Aby wszystko działało poprawnie i abyśmy mogli czatować z wykorzystaniem naszej domeny - czyli poza domeną Google, należy dokonać odpowiednich wpisów w plikach stref naszego serwera DNS.

Wpisy w serwerze DNS ograniczają się do dodania odpowiednich rekordów SRV.

Przykład:

_xmpp-server._tcp.gmail.com. IN SRV 5 0 5269 xmpp-server.l.google.com. _xmpp-server._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server1.l.google.com. _xmpp-server._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server2.l.google.com. _xmpp-server._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server3.l.google.com. _xmpp-server._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server4.l.google.com. _jabber._tcp.gmail.com. IN SRV 5 0 5269 xmpp-server.l.google.com. _jabber._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server1.l.google.com. _jabber._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server2.l.google.com. _jabber._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server3.l.google.com. _jabber._tcp.gmail.com. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server4.l.google.com.

Powyższą zawartość należy wkleić do strefy naszej domeny na serwerze DNS. Jednak, niż to zrobimy, należy zmienić gmail.com na własną domenę.

Przykład dla domeny wieckiewicz.org:

_xmpp-server._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 5 0 5269 xmpp-server.l.google.com. _xmpp-server._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server1.l.google.com. _xmpp-server._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server2.l.google.com. _xmpp-server._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server3.l.google.com. _xmpp-server._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server4.l.google.com. _jabber._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 5 0 5269 xmpp-server.l.google.com. _jabber._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server1.l.google.com. _jabber._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server2.l.google.com. _jabber._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server3.l.google.com. _jabber._tcp.wieckiewicz.org. IN SRV 20 0 5269 xmpp-server4.l.google.com.

Po dodaniu tych wpisów należy odświeżyć serwer DNS, pamiętając jednocześnie o zwiększeniu numeru seryjnego naszej strefy conajmniej o jeden.

I tyle! Nasz Jabber jest wstępnie skonfigurowany.

Wszystko było bardzo proste, a jedyne co nam pozostało, to wybranie programu, z którego będziemy korzystać, oraz jego odpowiednie ustawienie.

Na początek, sprawdzimy czy wszystko działa z użyciem programu od Google, a mianowicie Google Talk. Dalej pokażę jakie wpisy należy dodać do, aby nasz czat działał z poziomu AQQ oraz Pidgina.

Tip: Nasz czat działa również z poziomu przeglądarki internetowej, jak zalogujemy się na pocztę w naszej domenie przez panel Web.

Google Talk

Pobieramy program z tej strony (wersja dla systemu Windows).

Program Google Talk jest dostępny jedynie w wersji Angielskiej, jednakże posłuży nam jedynie do sprawdzenia czy wszystko działa. Do obsługi Jabbera polecam inne programy, gdyż sam program od Google, mimo powiadomienia o poczcie, nie ma za dużo ciekawych opcji. Chyba że komuś to wystarczy, to OK.

Po pobraniu i zainstalowaniu programu, ukaże nam się okno logowania.

Google Talk Login Window

Tutaj wprowadzamy kolejno: naszą nazwę użytkownika w domenie (np.: dariusz@wieckiewicz.org), oraz hasło i klikamy Sign In (odpowiednik Zaloguj).

Jeżeli wszsytko zrobiliśmy dobrze, Chat jest aktywny w Aplikacjach Google oraz serwery DNS posiadaj odpowiednie wpisy i s rozgłoszone wśród innych, powinniśmy się zalogować i ujżeć nasz status jako aktywny.

googletalkok

Od teraz możemy już korzystać z Jabbera w naszej domenie, podobnie jak z innych komunikatorów.

W przypadku innych programów, sprawa jest podobna.

Zgodnie z krokami dodawania konta, prowadzamy wszystkie nasze dane, z tą jedną różnicą, że w przypadku innych programów do Jabbera, musimy zdeklarować z jakim serwerem Jabbera musimy się łączyć.

W przypadku Google Talk, po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła, automatycznie logujemy się do talk.google.com.

Inne programy tego nie wiedzą, gdyż jako użytkownika i domenę w jakiej jesteśmy, podajemy nasze prywatne wartości. Stąd też, programy te, domyślnie wpiszą jako adres serwera np.: wieckiewicz.org. Z reguły połączenie takie zostanie odrzucone.

W związku z tym, musimy wykonać jeden dodatkowy krok, w celu dostosowania programu do łączenia się przez serwer Jabberowy Google - talk.google.com.

Dla programu AQQ, w Kroku 4 Konfiguracji konta, musimy rozwinąć opcje zaawansowane, klikając na niebieski napis:

Jestem zaawansowanym użytkownikiem, pokaż mi więcej opcji.

Po czym w miejscu Adres serwera wpisujemy talk.google.com.

AQQ Krok 4

Teraz wszystko powinno działać poprawnie.

Dla programu Pidgin (Gaim), aby ustawić Google Talk dla naszej domeny dodając konto, wybieramy protokuł XMPP.

Pidgin posiada domyślną konfigurację dla Google Talk, ale odnosi się ona do domeny gmail.com.

Następnie, konfigurujemy konto wg poniższego, graficznego przykładu.

xmpp

I to by było na tyle.

Jeżeli macie problem na którymś z etapów, lub jest on niejasny, proszę o informację to w miarę wolnego czasu pomogę, a jak będzie trzeba, rozwine co nieco artykuł.

Uważasz, że moja strona jest przydatna?

Moja strona nie wyświetla reklam, a zawartość dostępna jest za darmo.
Aby mnie wesprzeć, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę

Jeżeli nie możesz, będę wdzięczny za udostępnienie.

Komentarze