Kategorie
Internet

Ujarzmiony Google Talk – Jabber we własnej domenie

Ostatnio zaktualizowany

Niniejszy wpis jest częścią artykułu: Technologia Google dla każdego…, do którego odniosłem się już w sposób na skonfigurowanie poczty we własnej domenie, a teraz postanowiłem przedstawić Wam, sposób na alternatywną komunikację, bardziej uniwersalną niż Gadu-Gadu, a mianowicie Jabber w oparciu o Google Talk.

Aby móc komunikować się w sieci Jabber z innymi, należy mieć konto JID na jakimś serwerze Jabberowym. Zamiast zmuszonym być do podawania komuś adresu JID w jakiejś dziwnej domenie (np.: [email protected]), bardziej profesjonalne było by podanie adresu np.: [email protected].

Co zrobić, aby w sieci Jabber posługiwać się indywidualnie dobranymi nazwami? Można oczywiście postawić na własnym serwerze, serwer Jabbera. Tutaj znowu (podobnie jak w przypadku innych usług), wszystko trzeba stale śledzić czy działa poprawnie itp. Lepiej w tej sytuacji oprzeć się na sprawdzonej usłudze Google Talk, czyli Jabbera od Google skonfigurowanego do obsługi własnej domeny.

Jak wiadomo, Jabber nie jest przywiązany do konkretnego komunikatora i systemu operacyjnego. Dzięki czemu, można używać go praktycznie wszędzie.

Aby się nie powtarzać, zachęcam do przeczytania artykułu:

Zakładając, iż posiadamy już założone i skonfigurowane konto w usłudze Aplikacji Google oraz zweryfikowaną domenę z ustawionymi poprawnie serwerami DNS (patrz pierwsze 3 strony powyższego artykułu), możemy rozpocząć od konfiguracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *