Kategorie
Internet

Technologia Google dla każdego…

Ostatnio zaktualizowany

Komunikacja
Przyszłością w komunikacji są niewątpliwie rozmowy głosowe, jak również rozmowy bezpośrednie w postaci tekstowej. I nie mam ty na myśli Gadu-Gadu, choć to właśnie ten komunikator jest najbardziej rozpowszechniony wśród Polonii na całym świecie. Mam na myśli coś bardziej uniwersalnego i międzynarodowego – protokół Jabber.

Aby móc komunikować się w sieci Jabber z innymi, należy mieć konto JID na jakimś serwerze Jabberowym. Zamiast zmuszonym być do podawania komuś adresu JID w jakiejś dziwnej domenie (np.: [email protected]), bardziej profesjonalne było by podanie adresu np.: [email protected]

Co zrobić, aby w sieci Jabber posługiwać się indywidualnie dobranymi nazwami?
Można postawić na własnym serwerze, serwer Jabbera. Tutaj znowu, trzeba stale śledzić czy wszystko działa poprawnie itp. Lepiej w tej sytuacji oprzeć się na sprawdzonej usłudze Google Talk, czyli Jabbera od Google.

Jak wiadomo, Jabber nie jest przywiązany do konkretnego komunikatora i systemu operacyjnego. Dzięki czemu, można używać go praktycznie wszędzie.

Inne…
Google dysponuje jeszcze innymi elementami, i w ramach ich odkrywania nowych funkcji, będę dzielił się swoją wiedzą z wami, na temat ich dostosowania do własnych potrzeb.

Wysiłek podjęty w celu dostosowania tego tak jak należy, mają o tyle więcej pozytywnych stron nad negatywnymi, iż przebrnięcie przez całość pozwoli nam raz na zawsze zapomnieć o konieczności przeglądania logów, wyłapywania błędów, czy siedzenia na serwerze w celu przywrócenia ustawień w przypadku awarii. Pozostawmy to firmie Google i jej ludziom.

Co najważniejsze! Dzięki Google Apps, nie trzeba mieć serwera, aby mieć pocztę we własnej domenie, czy inne elementy użyteczne w sieci. Całość ogranicza się do kilku odpowiednich ustawień, a przy odpowiednim rozplanowaniu, można niekiedy znacząco ograniczyć koszta związane z serwerami, utrzymaniem łącz itp.

Do pełni szczęścia, od Google przydały by się darmowe serwery na stronę WWW, z bazą MySQL i zarządzaniem przez phpMyAdmin, wsparciem dla Mod-Rewrite.

Posłowie
Aby móc w pełni wykorzystać możliwości jakie drzemią w technologii Google w połączeniu z naszą domeną, należy posiadać własne lub cudze, możliwe do dowolnej konfiguracji serwery DNS. Osobiście korzystam z jednego serwera DNS prywatnego i dwóch całkowicie darmowych (xname.org).

Opisane powyżej przykłady wykorzystania Google czy Xname do własnych potrzeb postaram się opisać w stosownych artykułach.

Już teraz zachęcam do zapoznania się z artykułami:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *