Kategorie
Internet

Technologia Google dla każdego…

Ostatnio zaktualizowany

Praktycznie wszyscy z użytkowników Internetu posiadają swój adres poczty e-mail. Spora część z tych osób posiada własne strony internetowe, niektórzy wykupili sobie domenę, a jeszcze inni posiadają własny serwer, za pośrednictwem którego sprawują pełną kontrolę nad pocztą, stroną WWW i innymi elementami.

Poniższy artykuł skierowany jest w znacznej mierze do ludzi, którzy posiadają częściową wiedzę na temat administrowania serwerami m.in. dns i ogólnie tego typu sprawami. Jak również do osób, które posiadają wykupione konto WWW u usługodawcy (dajmy dla przykładu home.pl), i korzystają z udostępnionych przez nich technologii pocztowej.

Ale, zacznijmy od początku…

Firma Google udostępnia od dłuższego czasu sporo narzędzi przydatnych każdemu mniejszemu lub większemu administratorowi, również szerokiej rzeszy internautów. Chociażby statystyki Google Analytics. Część z tych usług istnieje w darmowej odmianie i ma opcję zakupu pełnego pakietu, po odpowiednich cenach. Tutaj zajmiemy się elementami darmowymi, które w swojej funkcjonalności są całkowicie wystarczające.

Google Apps
Czyli inaczej Aplikacje Google, jak zapewnia producent, jest to zbiór narzędzi do komunikacji i pracy zespołowej, dla małej firmy, przedsiębiorstwa, szkoły, czy do zastosowań prywatnych, dla rodziny i znajomych.

Osobiście administruję niewielkim serwerem firmowym. Mimo tego, większość rozwiązań technologicznych powierzam tym, których pracą jest dbanie o ich stan techniczny i funkcjonowanie – mowa mianowicie o Google.

Poczta elektroniczna
Serwer, jak to serwer… należy na nim wszystko odpowiednio administrować i śledzić czy wszystko działa poprawnie. Jeżeli chodzi o serwer poczty, to mimo odpowiedniej konfiguracji do obsługi wielu domen, nie spełniało to moich oczekiwań.

Problemy zaczęły się, w przypadku dublowania się aliasów pocztowych. Postfix, bo o tym serwerze mówię, widzi alias: [email protected] i [email protected] jako jednego użytkownika. Więc lokalnie, wysyłając wiadomość na pierwszy adres, czy na drugi, obie wiadomości dotrą do jednej osoby. Można tą sytuację załatwić odpowiednimi regułami, lub kombinacją z innymi loginami i późniejszym nadpisywaniem, ale po co.

Dalej, kolejnym problemem jest odpowiednie dobieranie filtrowania antyspamowego w przypadku dwóch lub więcej domen. Nie każdy mail wysyłany na adres @examlpe1.com jest spamem, podczas gdy osoby z @example2.com będą uważały, że dany mail spamem powinien być oznaczony.

Co zrobić w tej sytuacji? Skorzystać z aplikacji Google, a mianowicie poczty Gmail.